Sari la conținut

Tura prin Muntii Surianu


Postări Recomandate

Proaspat intors de la munte!

 

5 zile de enduro prin muntii din zona Orastiei, prin Surianu. Traseul a fost asa: Orastie, Crucea Ocolisului (varianta noroioasa bineinteles), Pestera de la Cioclovina, Cioclovina sat si campat in Poiana Omului. De acolo mers lejer pana la stan Steaua, cred ca era Steaua Mare si dormit in Poiana de sub Stele. Ziua 3 am plecat catre Vf lu Patru, la domeniul Skiabil Surianu. Drum plictisitor de macadam dar a meritat sa bat atat amar de drum: lacul de sub VF Surianu e superb si peisajele de sub Surianu la fel. Am urcat la 2130 m pe VF lu Patru: superb!!!

 

In drum spre cabana Prislop am intrat in Cugir la un prieten offroad-er si am facut un mic ocol cand eram la jumate de ora de mers de cabana. Un rau foarte frumos de urcat, si prin frumos vreau sa se inteleaga ca era dificil! In sfarsit ma simteam eu obosit, tocmai ce am vrut in toate aceste zile. Din pacate a trebuit sa facem cale intoarsa: eu urcasem mare parte din rau dar degeaba, se lasase intunericul si nu mai se putea urca fara lumina, si nu puteam sa-mi las fratele si un prieten jos "orbi" ca si cartita.

 

Penultima zi a fost un drum lejer de padure de la Prislop pana in Gradistea de Munte, unde am dormit la cabana proprietate personala pe un PAT! Somn usor intradevar!

 

Per total a fost bine, putea sa fie mai dificil, dar nu puteam combina utilul (masinile cu bagaje+mancare+benzina) cu placutul (motocicletele) deci traseul a fost in mare parte usor si usor de facut. Totusi am cautat'o cu lumanarea si mi-am facut viata grea si am cautat rauri si urcari mai dificile si am ars benzina pe ele...

 

Sunt bucuros ca dupa 5 zile sunt intreg, motocicleta la fel si nu sunt rupt de oboseala. La cat mai multe !

 

post-47247-1281978028_thumb.jpgpost-47247-1281978093_thumb.jpgpost-47247-1281978162_thumb.jpgpost-47247-1281978173_thumb.jpg

post-47247-1281978180_thumb.jpgpost-47247-1281978187_thumb.jpgpost-47247-1281978193_thumb.jpgpost-47247-1281978206_thumb.jpg

post-47247-1281978206_thumb.jpgpost-47247-1281978220_thumb.jpgpost-47247-1281978226_thumb.jpgpost-47247-1281978244_thumb.jpg

 

As fi pus mai multe poze dar e al dracului de greu sa le pun asa " manual " nu se poate pune o galerie ceva?

post-47247-1281978215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Dragos,

Ma bucur ca iti faci timp si pt motor, ca numa cu pozele nu merge treaba. Sincer eu nu as fi rezistat sa merg la atatea concursuri ca tine, doar cu aparatul foto, fara sa particip sau sa iau motorul sa ma plimb pe acolo.

Felicitari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Dragos,

Ma bucur ca iti faci timp si pt motor, ca numa cu pozele nu merge treaba. Sincer eu nu as fi rezistat sa merg la atatea concursuri ca tine, doar cu aparatul foto, fara sa particip sau sa iau motorul sa ma plimb pe acolo.

Felicitari.

Nu e usor deloc, cand merg la curse si vad tot felul de motoare si tot felul de dealuri ... absolut DELICIOASE, adica care le-as urca cu cea mai mare placere.

 

Sper sa imi gasesc o remorca si sa ajung si eu cu motocicleta la IEFT, daca nu... iara cu pejoul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...