Sari la conținut

Curtea De Arges, Manastirea Turnu


Postări Recomandate

Deci: duminica am fost (din nou) la plimbare (eu si Dragos K75RT), cu intentia de a vizita Curtea de Arges si Manastirea Cozia (ca puncte principale).

- plecarea pe la 9.30, facut autostrada (sau ce-o mai fi acum) destul de lejer, portiunea de drum pe care se circula pe o singura banda e in orice caz practicabila (hmmm.... dupa cum spuneam intr-un post anterior, incercati drumul Voila-Agnita, pentru o portiune cu adevarat nasoala...). Mai nasol parea sa fie in Pitesti... Pauza de suc.

- in Curtea de Arges am vizitat (doar) manastirea, lume multa (poate si din cauza ca era Duminica, spre pranz)

post-5138-1155547631_thumb.jpgpost-5138-1155547638_thumb.jpg

- mers frumos spre Ramnicu Valcea si Cozia. La Cozia aglomeratie si mai mare, astfel incat am decis sa nu mai oprim si am mai mers un pic spre Manastirea Turnu.

- drumul spre Manastire e doar pietruit, asa incat pentru caramizile din dotare conditiile au fost aproape enduristice:

post-5138-1155547648_thumb.jpgpost-5138-1155547655_thumb.jpgpost-5138-1155547665_thumb.jpg

La Manastire ne-am tras un pic sufletul, am baut apa (rece, buna), am admirat peisajul si am sters-o spre Ramnicu Valcea, condusi de foame...

post-5138-1155547683_thumb.jpgpost-5138-1155547691_thumb.jpgpost-5138-1155547699_thumb.jpg

- inapoi pe autostrada, totul a fost bine pana am ajuns la portiunea cu lucrari. La intrarea pe respectiva portiune era un nene politist care, din motive necunoscute mie, oprise circulatia, rezultand o mare balamuceala si multe zeci de masini asezate la coada. Ne-am strecurat destul de delicat si am ajuns in fata, spre disperarea unora. In orice caz, sunt unele momente in viata in care te feliciti ca esti pe 2 roti...

De acolo, cu oarecare aproximatie s-a mers bine, pana in Bucuresti, parcare, scara blocului, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Purghy: saru'mana :crack:

 

@MOTOBRAND: etapa a fost enduristica pentru mobrele noastre, grele si cu cauciucuri de strada. A fost OK, am mers incet, iar distanta a fost mica.

 

@Hellryder: domnu', data viitoare nu cred ca mai scapi, chiar daca te folosesc pe post de rucsac :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...