Sari la conținut

Weekend in Bucovina


Postări Recomandate

Se anunta vreme excelenta, eu nu mai fusesem deloc in zona si vroiam sa vad renumitele peisaje si macar cateva manastiri.

In plus, langa Radauti avea loc si intrunirea Bukowina MC, asta ar fi fost un bonus daca aveam sa ajung pana acolo...

Am pus anunt pe Cluj, dar n-am gasit amatori pentru plimbarea asta, asa ca dupa cateva pregatiri rapide (curatat/uns lantul cu cateva zile inainte, pus strictul necesar in topcase), sambata dimineata am plecat singur.

Planul era sa vad in prima zi Moldovita si Sucevita si eventual sa ajung la parada. Iar pentru dormit aveam in agenda telefoanele de la cateva pensiuni din Sucevita.

 

4931022869_41f1dda490_z.jpg

 

Totul frumos la plecarea din Cluj, dar dupa centura care ocoleste Apahida am intrat in ceata. La propriu. O ceata umeda si foarte rece care m-a facut sa reduc viteza la 70 si sa dardai de frig pana dincolo de Dej. Cum am parasit Somesul Mic pentru Somesul Mare ceata s-a risipit si soarele si-a facut aparitia, asa ca pana in Bistrita am apucat sa ma incalzesc din nou. Bistrita o mai vizitasem cu cateva saptamani in urma, asa ca acum am oprit doar sa fac plinul de benzina si sa mananc un corn langa o cafea. La un OMV. La Petrom-uri nu au nici macar o masa sau un scaun sa poti sta jos...

 

De aici drumul trece printr-o gramada de Bargaie avand in stanga muntii Bargaului si in dreapta m-tii Calimani si urca in pasul Tihuta. E excelent. Dupa mine, mult peste ce ofera Mesesul, "locul de joaca" al motoristilor din Cluj si Salaj. Sunt niste norocosi cei din Bistrita...

Sus este un hotel/restaurant: "castelul Dracula". Acum eram cu plinul facut asa ca nu am oprit si am trecut rapid in judetul Suceava. Peisajul e foarte frumos, drumul in partea cealalta a pasului nu coboara brusc, nu sunt serpentine multe. Poiana Stampei, Dorna Candrenilor. Stilul caselor se schimba, e folosit mai mult lemn si sunt acoperite cu tabla. Asta e o zona care iarna ar putea fi raiul iubitorilor de schi fond. Dar in Romania nu exista asa ceva. :laugh:

Trec pe langa fabricile de imbuteliere Dorna si Bucovina si intru in Vatra Dornei. Centrul e cochet, nu stiu de ce imi aduce aminte de Sinaia.

La iesirea spre Campulung fac o pauza in Petromul local. Intreb de drum ("da, e bine, inainte de Campulung faceti stanga pe langa o benzinarie spre Sucevita"), mananc o ciocolata stand tolanit pe bordura si nu pot sa nu remarc ca aproape jumatate din masini sunt cu numar de Italia. Asa a fost prin toata Bucovina.

Drumul din Vatra Dornei inspre Campulung trece prin pasul Mestecanis. O minunatie de serpentine. Apoi Valea Putnei si Pojorata.

Ajung si la intersectia unde o iau la stanga pe DN17A spre Sucevita. De aici drumul e mai ingust, asfaltul nu mai e chiar impecabil, dar e totusi bun si serpentinele si peisajele sunt deosebite asa ca in sfarsit ma opresc pentru poze.

 

4920422214_e0234520e9_z.jpg

 

4921113328_5926e86a98_z.jpg

 

Prima manastire, Moldovita, se vede de la distanta. Cand te apropii dispare dupa casele din sat, dar sunt indicatoare.

Stau pana intoarce un autocar plin cu polonezi, salut un cuplu pe un GS plin de bagaje cu numere de Italia si in sfarsit parchez si ma pun la umbra zidurilor manastirii.

 

4921123854_e5896b8cd7_z.jpg

 

Manastirea e frumoasa, sunt multi turisti si romani si straini. Eu ma bucur de bancile mari de lemn din curtea interioara de unde poti admira tot ansamblul.

Care e greu de prins tot in poza cu compactul meu pe film cu obiectiv normal.

 

4920518241_7cbc80f784_z.jpg

 

4920522099_904cb8bde2_z.jpg

 

Va urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldovita este prezenta si pe harta "cautatorilor de comori" cu GPS-ul. Ma refer la jocul geocaching:

http://www.geocaching.com/seek/cache_detai...4e-3e8a319ca63a

De fapt, exista mai demult o "comoara" ascunsa acolo, dar care s-a pierdut, asa ca acum e suficienta o poza ca sa bifezi locatia.

 

4921115774_6541172df6_z.jpg

 

De aici drumul urca in pasul cu monumentul in forma de palma (e dedicat constructorilor drumului DN17A) si apoi coboara la Sucevita. Parada celor de la intrunirea Bukowina urca din Radauti pana aici. Din pacate eu nu i-am mai prins, am ajuns dupa ce plecasera. De sus panorama e deosebita.

 

4921127852_882fc16537_z.jpg

 

4920529681_79941cf2e3_z.jpg

 

Dincolo de pas drumul mai are si gropi si crapaturi in asfalt si trebuie mers cu grija.

Ajuns in Sucevita, prima data mi-am "pus burta la cale" la Hanul Marioarei daca bine imi aduc aminte numele. Mancarea e OK, dar ti se lungesc urechile pana o primesti.

Apoi am vizitat manastirea Sucevita. Mi-a placut mai mult decat Moldovita, boierii Movila (Simion si Ieremia) au ales un loc foarte pitoresc pentru ctitoria lor. Mi-au placut si pietrele lor funerare. In interiorul bisericii insa nu e voie sa faci poze.

 

4920531535_de9a3aa292_z.jpg

 

4920533899_bf0e6d11bd_z.jpg

 

4920422788_60f782914c_z.jpg

 

Se apropia seara si eram prea obosit sa mai merg la Putna sau la intrunire la Radauti, asa ca am gasit o pensiune in Sucevita (Poiana Marului) unde mai era o camera libera. Am mai stat la povesti cu gazda si apoi m-am culcat sub protectia coarnelor de tap.

 

4921151770_8a89143c79_z.jpg

 

4921147634_a5242d6cd5_z.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, majoritatea sunt facute cu un aparat compact Minolta pe film.

Se recunosc usor dupa zgarieturi ( si culorile mai naturale as zice eu) :laugh: .

Fotografia pe film e pasiunea mea.

Aici sunt doua site-uri unde obisnuiesc sa mai postez:

Flickr (de fapt pozele de mai sus sunt gazduite pe Flickr)

si

Lomo.ro (poze exclusiv pe film)

 

Restul sunt facute cu un Nokia N97 mini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, majoritatea sunt facute cu un aparat compact Minolta pe film.

Se recunosc usor dupa zgarieturi ( si culorile mai naturale as zice eu) :) .

Fotografia pe film e pasiunea mea.

Aici sunt doua site-uri unde obisnuiesc sa mai postez:

Flickr (de fapt pozele de mai sus sunt gazduite pe Flickr)

si

Lomo.ro (poze exclusiv pe film)

 

Restul sunt facute cu un Nokia N97 mini.

Mi-e dor de zilele cand faceam si eu poze cu Zenit-ul :P cand reglam dupa vreme timpul de expunere si deschiderea diafragmei si distanta focalizata manual :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, majoritatea sunt facute cu un aparat compact Minolta pe film.

Se recunosc usor dupa zgarieturi ( si culorile mai naturale as zice eu) :) .

Fotografia pe film e pasiunea mea.

Aici sunt doua site-uri unde obisnuiesc sa mai postez:

Flickr (de fapt pozele de mai sus sunt gazduite pe Flickr)

si

Lomo.ro (poze exclusiv pe film)

 

Restul sunt facute cu un Nokia N97 mini.

Mi-e dor de zilele cand faceam si eu poze cu Zenit-ul :P cand reglam dupa vreme timpul de expunere si deschiderea diafragmei si distanta focalizata manual :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina tura, ma bucur pt tine si imi pare rau ca nu ai ajuns la noi la intrunire, dar un drum de la Cluj inseamna ceva km. Te asteptam la anul la intrunire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie....cu o zi inainte am fost si eu campat la Poiana Marului...doar ca au am facut o tura mai lunga:Tg.Mures-Borsec-Agapia.Suceava-Radauti-Putna-Sucevita-Vatra Dornei-Bistrita.Tg.Mures.Locuri super

 

Bafta,

 

Tibi

post-3526-1283596254_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...