Sari la conținut

Put me on the map , raport de calatorie


lexandra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scriu de pe plaja, la Marea Nordului... Deocamdata 3700 de km, prin Europa, care se pot vedea, in mare...aici: Visit My Website

 

Inca pe drum ceva timp de acum incolo...

 

Eu sunt Alexandra, iar ...ea, e un DragStar XVS 650 A, cruiser, 2005.

 

Am vazut pe site-ul tau ca stai la FAST.... Cea de-a 2-a casa a mea... Eu stateam la 10 min de bicicleta de FAST dar ma intilneam cu prietenii la acolo dupa care plecam cu placile pe mare.... Ce vremuri. Lasa ca sapt viitoare o sterg spre Tailanda pentru citeva zile de surf. Bafta in continoare. Daca ai nevoie de sfaturi despre Haga...

Merita de vazut Madurodam-ul ( muzeul de miniatura) e destul de aproape de Scheveningen si bineintales Binnenhof-ul ( parlamentul). Nu stiu cum e vremea, dar daca e fain, atunci merita sa vezi plajele din sud. ( cum stai si te uiti la mare e in stinga ta) Poti sa intrebi pe baietii de la FAST cum sa ajungi la "Zwarte Pad" (poteca cea neagra). Nu poti intra cu motorul dar merita de plimbat printre dune iar pe plaje sint tot felul de terase unde deobicei e muzica live si buna. De la Flamenco/Jazz, etc. Mai bei o cafea, te mai uiti la un apus de soare etc. Partea pe care esti tu acum ( Nord) e un pic prea comerciala si aglomerata pentru gustul meu.

 

Bafta mare. Sper sa ajunga informatia asta in timp.

Mesaj completat

Am vazut pe site-ul tau ca stai la FAST.... Cea de-a 2-a casa a mea... Eu stateam la 10 min de bicicleta de FAST dar ma intilneam cu prietenii la acolo dupa care plecam cu placile pe mare.... Ce vremuri. Lasa ca sapt viitoare o sterg spre Tailanda pentru citeva zile de surf. Bafta in continoare. Daca ai nevoie de sfaturi despre Haga...

Merita de vazut Madurodam-ul ( muzeul de miniatura) e destul de aproape de Scheveningen si bineintales Binnenhof-ul ( parlamentul). Nu stiu cum e vremea, dar daca e fain, atunci merita sa vezi plajele din sud. ( cum stai si te uiti la mare e in stinga ta) Poti sa intrebi pe baietii de la FAST cum sa ajungi la "Zwarte Pad" (poteca cea neagra). Nu poti intra cu motorul dar merita de plimbat printre dune iar pe plaje sint tot felul de terase unde deobicei e muzica live si buna. De la Flamenco/Jazz, etc. Mai bei o cafea, te mai uiti la un apus de soare etc. Partea pe care esti tu acum ( Nord) e un pic prea comerciala si aglomerata pentru gustul meu.

 

Bafta mare. Sper sa ajunga informatia asta in timp.

 

Scuze, abia acum am vazut ca ai vazut Binnenhof-ul. Ok, atunci propun palatul reginei ( e in zona cu ambasadele), daca ai chef de plimbat atunci poti face o escapada pina in Wassenaar ( 8km de haga) e orasul bogatasilor din Olanada, si au si plaje ok, oleaca mai spre nord, dar tot pe coasta ai Zandvoort-ul ( cursa de formula 1). Mai nasol este ca te-a prins ploaia ( ma-si fi mirat sa fie soare).

Vezi ca Budd de pe forum e din Rotterdam, poate va intilniti la o cafea in Leiden. Am facut o parte din Univ acolo si e fain de vizitat. In centru, pe zidurile cladirilor vechi sint scrise poezii in diverse limbi. E o chestie faina sa vezi pe ditamai zidul unei cladiri din sec 17 grafitti imens dar cu poezii. Leiden e la 10 km de Haga. Delft-ul cu celebrul lui albastru si ceramice e la 8 km de tine.

 

Mesaj completat

Mesaj completat

 

 

Scuze, abia acum am vazut ca ai vazut Binnenhof-ul. Ok, atunci propun palatul reginei ( e in zona cu ambasadele), daca ai chef de plimbat atunci poti face o escapada pina in Wassenaar ( 8km de haga) e orasul bogatasilor din Olanada, si au si plaje ok, oleaca mai spre nord, dar tot pe coasta ai Zandvoort-ul ( cursa de formula 1). Mai nasol este ca te-a prins ploaia ( ma-si fi mirat sa fie soare).

Vezi ca Budd de pe forum e din Rotterdam, poate va intilniti la o cafea in Leiden. Am facut o parte din Univ acolo si e fain de vizitat. In centru, pe zidurile cladirilor vechi sint scrise poezii in diverse limbi. E o chestie faina sa vezi pe ditamai zidul unei cladiri din sec 17 grafitti imens dar cu poezii. Leiden e la 10 km de Haga. Delft-ul cu celebrul lui albastru si ceramice e la 8 km de tine.

 

Gouda e la 20 km spre Utrecht. E celebru pt brinza si luminari. Daca vrei haleala buna si extrem de ieftina, du-te la Haagse Markt. E destul de usor de ajuns de unde esti tu ( 10 min de motor). E o piata destul de mare cam in stilul rominesc ca e plina de turcaleti. Masline, telemea, peste rosii fructe, etc la preturi f f f joase. Numa sa fii atenta la buzunare ( motor) ca se cam fura la greu in zona. E deschisa lunea, miercuri, joi ( parca) vinerea, si simbata de la 8 pina la 5.

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu de pe plaja, la Marea Nordului... Deocamdata 3700 de km, prin Europa, care se pot vedea, in mare...aici: Visit My Website

 

Inca pe drum ceva timp de acum incolo...

 

Eu sunt Alexandra, iar ...ea, e un DragStar XVS 650 A, cruiser, 2005.

F frumoase poze, dar ai plecat asa singura de nebuna? :drink: :moto: Take care, sa te intorci cu bine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu de pe plaja, la Marea Nordului... Deocamdata 3700 de km, prin Europa, care se pot vedea, in mare...aici: Visit My Website

 

Inca pe drum ceva timp de acum incolo...

 

Eu sunt Alexandra, iar ...ea, e un DragStar XVS 650 A, cruiser, 2005.

 

 

Cam putine ganduri...dar pozele sunt fascinante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună Alexandra! Felicitări pt călătorie. La câți mai mulți km prin țară Âşi prin Europa. Baftă ție Âşi Dragstar-ului tău :lol:

 

Take care and ride safe!

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo..bravo...excelente pozele se vede mana de scenograf...si jos palaria pt un drum asa de lung si singura.

 

Mai vrem poze.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Alexandra,

Impresionanta calatoria ta, impresionante fotografii, impresionant ca ai ales sa faci singura drumul asta.

Am sa urmaresc cu interes acest topic ,poate o sa fii mai darnica cu povestea, daca nu te asteptam sa te intorci sanatoasa acasa si ne spui atunci...

Sa ai grija de tine, mult succes si vreme buna! Laura :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Alexandra,

Impresionanta calatoria ta, impresionante fotografii, impresionant ca ai ales sa faci singura drumul asta.

Am sa urmaresc cu interes acest topic ,poate o sa fii mai darnica cu povestea, daca nu te asteptam sa te intorci sanatoasa acasa si ne spui atunci...

Sa ai grija de tine, mult succes si vreme buna! Laura :D

Revin

Acum am citit tot, am vazut toate pozele, ti-am vazut toate creatziile. Intrebare : Mai este de actualitate contul tau ?( eu personal vreau sa te ajut sa-ti implinesti visul)- defapt cred ca multi dintre noi doresc lucrul asta. Esti o fata deosebita!! :hurt: ! Astept raspuns,pls. Laura

Mesaj completat

Revin

Acum am citit tot, am vazut toate pozele, ti-am vazut toate creatziile. Intrebare : Mai este de actualitate contul tau ?( eu personal vreau sa te ajut sa-ti implinesti visul)- defapt cred ca multi dintre noi doresc lucrul asta. Esti o fata deosebita!! :lol: ! Astept raspuns,pls. Laura

Cititi aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos !

in primul rand bravo pentru blog! multe si frumoase fotografii, nu vreau sa fiu carcotash dar nu pot sa nu remarc neglijentza incadrarilor ... mi-ar fi placut sa vad baza suportului de placi de surf mai ales ca este asezat pe pamant, josul ferestrei cu numarul 8 mai ales ca este deteriorata, partea de jos a ushii roz care am dreptul sa imi imaginez ca are inca o treapta si un covorash de culoare roz-mov spre gri, etc ... :-)

asfalt uscat in continuare si noroc bun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo alexandra!! esti mai motociclista decat multe persoane care zic ca sunt motociclisti, si cu un spirit de barbatie pentru care multi barbati sunt invidiosi.

mai rar asa persoane si din pacate astfel de caractere sunt pe cale de disparitie!!! mult succes in continuare in indeplinirea visului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trag speranta ca totul e bine si minunea de calatorie curge bine si frumos.

e poate timpul sa vii acasa, a-nceput stagiunea, cu cel putin un spectacol tare prost. poate esti menita sa le intremi.

cu drag pentru o fata necunoscuta si ganduri bune. drum bun mai departe.

tractorfilm si tv srl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, da-ne un semn, incepem sa ne facem griji. ;) :D Iti doresc tot binele din lume, sanatate si putere

 

Salut, sunt tatal Alexandrei. Ea este bine, noaptea trecuta a dormit in Garmisch-Partenkirchen si acum se infreapta spre Graz. Posteaza mai greu pentru ca a tot nimerit in zone cu conexiuni mai dificile la internet, simpla conectare pentru mail fiind extrem de mancatoare de timp sau de bani. Va multumesc eu pentru sprijin si cuvintele frumoase, poate ne intalnim la un moment dat cu totii, la o bere, sa povesteasca ce si cum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow...

citesc acum pentru prima data de cand am deschis topicul, postarile voastre. Imi pare rau, dar neglijenta mea e, asa cum va punea tata, din cauza proastelor sau inexistentelor conexiuni la internet. De la Haga m-am "mutat" in camping in Amsterdam, iar netul acolo insemna o statie cu fise, unde ora costa 12 euro. Pentru mine, asta insemna o noapte de somn pe undeva , deci...din pacate, n-am putut fi constanta in postari nici pe blog, mai ales ca incarcarea fotografiilor necesita timp.

 

va multumesc tare mult pentru incurajari , urari, aprecieri si indrumari.

 

 

Incerc sa raspund punctual, fiecaruia si, incep prin a spune ca Blogul 2 wheels eye a fost creat pe vremea cand visam sa fac un tur al lumii pe 2 ore. Inca visez, doar ca mica parte din vis s-a materializat.

 

* Dane Bad* -

Apoi...da, am plecat "singura, de nebuna " :P

M-am intors ieri noapte , iar acum incep sa ma dezmeticesc si voi continua povestea cat de repede.

 

Concluzionand, au fost 30 de zile si in jur de 9000 de km. Cred ca am o motocicleta minunata, mi-a suportat greseli si m-a adus acasa fara sa "ceara" nimic.

Sper sa ramana la fel de interesant pentru voi sa aflati ce s-a mai intamplat...

Mesaj completat

Poze, gandire extrem de enervante, mai ales ca provin de la o ea...

Mustesti de viata.

 

Tine-o tot asa.

Bafta!

 

Multumesc frumos! sper sa enervez din ce in ce mai tare :laugh:

Mesaj completat

bravo alexandra!! esti mai motociclista decat multe persoane care zic ca sunt motociclisti, si cu un spirit de barbatie pentru care multi barbati sunt invidiosi.

mai rar asa persoane si din pacate astfel de caractere sunt pe cale de disparitie!!! mult succes in continuare in indeplinirea visului.

 

 

Frumoase vorbe! multumesc tare mult!

 

Mesaj completat

foarte frumos !

in primul rand bravo pentru blog! multe si frumoase fotografii, nu vreau sa fiu carcotash dar nu pot sa nu remarc neglijentza incadrarilor ... mi-ar fi placut sa vad baza suportului de placi de surf mai ales ca este asezat pe pamant, josul ferestrei cu numarul 8 mai ales ca este deteriorata, partea de jos a ushii roz care am dreptul sa imi imaginez ca are inca o treapta si un covorash de culoare roz-mov spre gri, etc ... :-)

asfalt uscat in continuare si noroc bun !

 

 

 

NU esti carcotas , ai dreptate! multumesc pentru aprecieri si urari

Mesaj completat

wow...

citesc acum pentru prima data de cand am deschis topicul, postarile voastre. Imi pare rau, dar neglijenta mea e, asa cum va punea tata, din cauza proastelor sau inexistentelor conexiuni la internet. De la Haga m-am "mutat" in camping in Amsterdam, iar netul acolo insemna o statie cu fise, unde ora costa 12 euro. Pentru mine, asta insemna o noapte de somn pe undeva , deci...din pacate, n-am putut fi constanta in postari nici pe blog, mai ales ca incarcarea fotografiilor necesita timp.

 

va multumesc tare mult pentru incurajari , urari, aprecieri si indrumari.

 

*Laura...stiu ca si voi aveti multe si frumoase calatorii! multumesc ptr sprijin.

 

Incerc sa raspund punctual, fiecaruia si, incep prin a spune ca Blogul 2 wheels eye a fost creat pe vremea cand visam sa fac un tur al lumii pe 2 ore. Inca visez, doar ca mica parte din vis s-a materializat.

 

* Dane Bad* -

Apoi...da, am plecat "singura, de nebuna " :D

M-am intors ieri noapte , iar acum incep sa ma dezmeticesc si voi continua povestea cat de repede.

 

Concluzionand, au fost 30 de zile si in jur de 9000 de km. Cred ca am o motocicleta minunata, mi-a suportat greseli si m-a adus acasa fara sa "ceara" nimic.

Sper sa ramana la fel de interesant pentru voi sa aflati ce s-a mai intamplat...

Mesaj completat

 

 

Multumesc frumos! sper sa enervez din ce in ce mai tare :)

Mesaj completat

 

 

 

Frumoase vorbe! multumesc tare mult!

 

Mesaj completat

 

NU esti carcotas , ai dreptate! multumesc pentru aprecieri si urari

 

Mesaj completat

iar daca mai vreti sa stiti cate s-au mai intamplat, povestea continua pe

 

www.2wheelseye.blogspot.com

 

Visit My Website

Editat de lexandra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...