Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! am si eu o intrebare, Are ceva dak pun ulei de drujba dinacela verde la scuter in caz de urgenta?Scuterul este in 2 timpi, aprilias si stiu k uleiul de drujba este tot pt. 2T

Asfalt uscat!!!

nu pune ulei de drujba

 

mai bine bagi ulei de calitate in el :what:

 

In caz de necesitate maxima, cand nu ai de unde sa iei un ulei bun de amestec, e bun si ala de drujba... adica e mai bun decat deloc. Si da, are. Prin ardere, uleiul ala (care presupun ca e mineral) lasa foarte multe depuneri ce-ti obtureaza evacuarea, pe langa ca nu ofera o ungere optima.

 

 

Bafta! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu fac topic special: am o intrebare la voi.

Un amic cu scuter are mare nevoie de cauciuc. Mi-a spus ca se potriveste 3,5 - 10. Nu l-am crezut initial dar cautand pe net prin diferite locatii am vazut ca exista dimensiunea asta. Eu la moto si la masina am 3 marimi diferite (Latime cauciuc, inaltime si diametrul) inscrise in manual si pe cauciucuri. De ce la scuter e altfel si ce semnifica acestea? Sistem metric diferit sau alte chestii de genul?

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu fac topic special: am o intrebare la voi.

Un amic cu scuter are mare nevoie de cauciuc. Mi-a spus ca se potriveste 3,5 - 10. Nu l-am crezut initial dar cautand pe net prin diferite locatii am vazut ca exista dimensiunea asta. Eu la moto si la masina am 3 marimi diferite (Latime cauciuc, inaltime si diametrul) inscrise in manual si pe cauciucuri. De ce la scuter e altfel si ce semnifica acestea? Sistem metric diferit sau alte chestii de genul?

Numai bine!

ce scuter este? nu are cum si la scutere tot asa se specifica marimea unui cauciuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce scuter este? nu are cum si la scutere tot asa se specifica marimea unui cauciuc

parca so mai vorbit pe undeva despre asta..nu mai tin minte exact..pe ce topic.

 

Exemplu:130/70 R12 este aasa ceva.

130-balonul cauciucului

70-inaltimea...grosimea mai bine zis...de la janta pana la balon(nu cred ca m-am exprimat bine)

12-adica R12..cum ii la orice masina...

 

Sper ca ai inteles.

 

Spritkit e un spray...si da cel obisnuit nu iti trebuie nimic special.

Am inteles.

Multumesc foarte mult!

Editat de ionel_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca so mai vorbit pe undeva despre asta..nu mai tin minte exact..pe ce topic.

 

Exemplu:130/70 R12 este aasa ceva.

130-balonul cauciucului (latimea)

70-inaltimea...grosimea mai bine zis...de la janta pana la balon(nu cred ca m-am exprimat bine)

12-adica R12..cum ii la orice masina...(circumferinta)

 

la Dacie sunt pe 13 :lol:

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va intereseaza sa dati o tura intr-o cursa ilegala click aici Burning Roads, un nou joc virtual in care te afli in lumea curselor ilegale de masini. Interesant si bun sa-ti mai umpli 2 minute din timpul liber :laugh:

 

 

Bafta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca so mai vorbit pe undeva despre asta..nu mai tin minte exact..pe ce topic.

 

Exemplu:130/70 R12 este aasa ceva.

130-balonul cauciucului

70-inaltimea...grosimea mai bine zis...de la janta pana la balon(nu cred ca m-am exprimat bine)

12-adica R12..cum ii la orice masina...

 

Sper ca ai inteles.

 

Oameni buni, cititi mai bine ce am scris. Stiu f. bine ce inseamna valorile trecute pe cauciucurile masinii, moto sau scuterelor.

Problema amicului meu este ca pe cauciucul chinezoaicei lui scrie numai "3,5 - 10" deci nu cele trei valori obisnuite care le gasesti la toate pneurile. Am vazut ca este o chestiune comuna la aceste chinezoaice, uitati si un link edificativ: http://www.lifan.com.ro/50qt-2a.php

Ma gandesc ca poate folosesc un alt sistem metric (inch etc.) sau o alta metoda de masura. Omul vrea sa-si comande un set de anvelope dar se pare ca nu-l pot ajuta cu nimic, ba chiar si-a mai luat si o teapa grosolana cumparand un cauciuc de roaba. Daca as afla echivalenta intre sistemul clasic care il cunoastem cu totii si cel folosit la rotile chinezariilor as putea sa-l ajut, mai precis "3,5-10 corespunde cu ce masura xxx/xx/xx"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, cititi mai bine ce am scris. Stiu f. bine ce inseamna valorile trecute pe cauciucurile masinii, moto sau scuterelor.

Problema amicului meu este ca pe cauciucul chinezoaicei lui scrie numai \"3,5 - 10\" deci nu cele trei valori obisnuite care le gasesti la toate pneurile. Am vazut ca este o chestiune comuna la aceste chinezoaice, uitati si un link edificativ: http://www.lifan.com.ro/50qt-2a.php

Ma gandesc ca poate folosesc un alt sistem metric (inch etc.) sau o alta metoda de masura. Omul vrea sa-si comande un set de anvelope dar se pare ca nu-l pot ajuta cu nimic, ba chiar si-a mai luat si o teapa grosolana cumparand un cauciuc de roaba. Daca as afla echivalenta intre sistemul clasic care il cunoastem cu totii si cel folosit la rotile chinezariilor as putea sa-l ajut, mai precis \"3,5-10 corespunde cu ce masura xxx/xx/xx\"?

spune-i sa se duca la un magazin de scutere chinezesti, poate gaseste acolo, ca astea china au toate aceleasi roti (jante+cauciucuri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-i sa se duca la un magazin de scutere chinezesti, poate gaseste acolo, ca astea china au toate aceleasi roti (jante+cauciucuri)

Am gasit intr-o carte tehnica la un model similar.

3,5-10 corespunde la 100/70-R12

Editat de Jorjel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motor cu janta pe 17 poti sa pui cauciuc pe 19?

In nici un caz.

 

Am gasit raspunsul la intrebarea ce ma tulbura. Se pare ca in carte dimensiunile gasite de mine sunt gresite.

3,5-10 in sistem metric normal este 90/90-10 si nu 120/16-12 (cartea tehnica sincer e preaf in multe privinte).

dovada:

http://forum.smartmotor.ro/viewtopic.php?f=7&t=5

deci 3,5 sunt de fapt inch si ar corespunde cu 88,9 mm, rotunjit ar veni 90.

E o informatie utila pt. posesorii de motociclete/scutere de fabricatie chinezeasca (deoarece peste tot am gasit acest sistem format numai din doua valori) care vor sa-si schimbe pneurile chinezesti cu ceva mai performant.

Deasemenea acest cod folosit la chinezoaice are numai doua valori (date in inch) deoarece prima cifra se refera si la latimea dar si la inaltimea talonului anvelopei deopotriva, aceste anvelope avand cele doua marimi identice iar valoarea din coada este diametrul cauciucului (ca si in cazul numerotarii clasice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune si mie cineva care are Boost Bottle pe scuter sau care stie ce face chestia asta sa mi zica si mie ?

 

http://www.easyparts.nl/showarticles/0-968...ower-Boxes.html

Da,si pe mine ma intereseaza...are cineva??

-ce face mai exact?

-cum si unde se monteaza?

multumesc anticipat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aia micsoreaza consumul si mareste foarte putin demarajaul insa ingreuneaza timpul de raspuns al motorului. Exact nu stiu unde se monteaza, dar din cate imi aduc aminte pe returul de la carburator(?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut multe scutere pe care scrie Honda Shadow. Sunt interesante ca si look si au un sunet frumos, atipic pentru scutere. Imi puteti furniza detalii?

 

asa arata scuterele alea ? http://www.motorcycledaily.com/sabre1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...