Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yeeee fac si eu cursu si scap de problemee :baldy:..ca nr am...Salutari!

 

 

cat costa poponeata(s)u vietzii? ma gandesc sa il fac si eu... cine stie peste ce politist dau la care nu ii ajunge carnet cat B. Sa umblu dublu asigurat :kick: ca si cum as umbla cu autobuzul si as avea abonament si as mai composta bilet :wave: :lol: :lol:

 

cat costa poponeata(s)u vietzii? ma gandesc sa il fac si eu... cine stie peste ce politist dau la care nu ii ajunge carnet cat B. Sa umblu dublu asigurat :kick: ca si cum as umbla cu autobuzul si as avea abonament si as mai composta bilet :lol: :cheers: :agree:

 

 

Ce-i cu CNA??? Pana si pe site intra eu am scris c.u.r ( a se citi numai literele), adiica c.u.r.(s).u si el imi transforma in poponeata(s)u... cenzura dom'le , cenzura! :blbl: :what: :10:

Editat de N3cks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine nu m-a oprit nimeni. am luat scuterul cam de o sapt si putin si am vreo 350 km :lol:

pe mine nu m`a oprit nimeni si am 1500 km cu el :lol:

acuma am reusit sa bulesc ambielaju...poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi de unde sa cumpar altu si niste preturi...se gasesc oare la targ la autovit mai ieftine? :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sa fiti in regula cu actele... curs si asigurare, sa nu uitam de numere. Nu va bazati pe intelegerea politistilor.

Un sfat prietenesc. Cine se frige o data sufla si-n iaurt, apoi merge si face cursu si-si ia asigurare :wave:

 

P.S. Cei cu numere de la primarie pot iesi din judet? :lol:

Editat de ybres
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tot 3000 de km si nu m a oprit niciodata pana acum...7 luni am mers fara nr..dar pt ca eram echipat si nu incalcam legea(decat cu nr,asigurare si curs :lol:)nu m au oprit..si sper sa nu chiar dak sunt in regula...Iesiti ma din judet..va dau eu voie :lol: :lol:...va vede ala cu nr nu zice nik :wave:...Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate cineva sa ma ajute si pe mine va rog mult !!!

 

am un rs50 an 2001 ... cumparat cu 5.000 roni .. c-am cat mar duce casco .. si unde e cel mai avantajos ... ( daca e sa o fure cineva ) ma intereseaza cat m-am costa si cat ar acoperii din daune ... multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sa fiti in regula cu actele... curs si asigurare, sa nu uitam de numere. Nu va bazati pe intelegerea politistilor.

Un sfat prietenesc. Cine se frige o data sufla si-n iaurt, apoi merge si face cursu si-si ia asigurare :wave:

 

P.S. Cei cu numere de la primarie pot iesi din judet? :lol:

 

 

Pentru mine e noua chestia cu judetzul... dar mi se pare oarecum normal, insa doar din punct de vedere al actelor. Adica tu esti inmatriculat la o primarie , pe cand ceilalti la politie. Prima e institutie sa zicem locala iar cealalta nationala. Nu pot sa zic insa ca m-ar bucura faptul asta. Ma gandesc la cei ce stau in marginea unui judetz, la granitza cu altul. Ei nu pot circula de cat intr-o directi sa zicem asa... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni stiati k dak n prinde radaru cu 50 n luam amenda si va zic si de ce.Dak ai nr d la primarie ai declarat k merge cu 45,dak era inmatriculat la politie nu era nicio problema,deci mergem ilegal cu 50.Asa ar fi legea,mergeam eu ieri cu 50 linistit si trece unu p langa mine cu un mertz si in spate unu cu alt scooter(in spate la mertz) numere de Alexandria....BFt la amenzi :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni stiati k dak n prinde radaru cu 50 n luam amenda si va zic si de ce.Dak ai nr d la primarie ai declarat k merge cu 45,dak era inmatriculat la politie nu era nicio problema,deci mergem ilegal cu 50.Asa ar fi legea,mergeam eu ieri cu 50 linistit si trece unu p langa mine cu un mertz si in spate unu cu alt scooter(in spate la mertz) numere de Alexandria....BFt la amenzi :lol:

Defapt ceea ce zici tu este DOSAR PENAL :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni stiati k dak n prinde radaru cu 50 n luam amenda si va zic si de ce.Dak ai nr d la primarie ai declarat k merge cu 45,dak era inmatriculat la politie nu era nicio problema,deci mergem ilegal cu 50.Asa ar fi legea,mergeam eu ieri cu 50 linistit si trece unu p langa mine cu un mertz si in spate unu cu alt scooter(in spate la mertz) numere de Alexandria....BFt la amenzi :rusinica:

 

 

Eu zic sa nu ne facem probleme cu radar la 50 km/h ca niciodata nu e pus la 50. Eventual un 58 km/h, 62 km/h cam asa le pun cei de la rutiera. :cheers: Deci nu ai de ce sa iti faci probleme la 50 km/h. :finger:

Dar e corect cum zicea Costy_Clipcea: Dosar penal nene! Ai o mica scapare ca actele indica altceva.... In fond e ca si cum ai conduce o masina fara carnet. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eu c pot sa patzesc sau parinti mei:Eu merg fara permis(nu am 16 ani),fara numar d inregistrare,c pot pati :cheers: :rusinica:

 

 

Deci: Scurta lectie de drept.

 

Fiecare individ nascut viu are capacitate de folosinta, care se dobandeste instantaneu la momentul nasterii. Capacitatea de exercitiu a persoanei fizice ( adica capacitatea de a-si exercita drepturile si de a-si asuma obligatii) se dobandeste numai in masura implinirii unei anumite varste. Cum insa discernamantul este o premisa a capacitatii de exercitiu s-au stabilit 3 ipostaze alea acestei capacitati:

1.etapa lipsei cap. d ex.

2.etapa cap. de ex. restransa 14-18 ani

3.etapa capacitatii de exercitiu depline, peste 18 ani

 

In perioada 1 sunt ai tai raspunzatori pt faptele tale. Etapa 2 doar partial.. iar in etapa 3.. nu cred ca e cazul sa iti mai explic.. doar toti pubertinii vor sa ajunga colo sa isi poata cumpara tzigari, sa aiba carnet, alcool fara probleme... etc. Etapa 2 e cea mai complicata. Va trebui sa se decida a cui vina a fost.. si acolo e cel mai greuu caci sunteti o familie si problema va plana asupra tutror. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca faci cumva un accident si lovesti o baba sau un copil si mai esti dat in judecata. N-ai cum sa scapi cu basma curata.

 

(exemplu si exceptie: ca paranteza sa iti dai seama.. o fata se poate casatorii de la 16 ani cu acordul parintilor. E primeste de pe atunci capacitate delina de exercitiu. Un baiat nu paote sa faca asa ceva. El trebuie sa asteptte pana la 18 ani). Bun acestea fiind spue.. vezi si tu unde te incadrezi. Daca esti sub 14... o incurca ai tai rau de tot. Daca ai peste 16 o incurcati cu totii. Poi degeaba ai avea carnet ca nu poti conduce numai de la 16 ani cu A1 din cate stiu, dar oricum e nevoie de 16 ani ca doar ai unul de max 50 cm³ sau?. Iar ca nu are numar... nici nu ai putea sa il inscrii ca trebuie sa prezinti buletinul si cum tu nu ai 16... nasol, nu-l poti inscrie

Daca il inscrii pe numele tatalui tau o incurcati si mai rau amandoi. El ca ti-a dat voie si tu ca te-ai dat, respectiv dosare penale si probabil nu veti mai conduce nici masina. Nu stiu exact cum sunt legile... Eu zic sa stai linistit o vreme.. strange bani sa iei ceva frumos la 16 ani :D

 

Da eu c pot sa patzesc sau parinti mei:Eu merg fara permis(nu am 16 ani),fara numar d inregistrare,c pot pati :finger: :cheers:

 

 

Deci: Scurta lectie de drept.

 

Fiecare individ nascut viu are capacitate de folosinta, care se dobandeste instantaneu la momentul nasterii. Capacitatea de exercitiu a persoanei fizice ( adica capacitatea de a-si exercita drepturile si de a-si asuma obligatii) se dobandeste numai in masura implinirii unei anumite varste. Cum insa discernamantul este o premisa a capacitatii de exercitiu s-au stabilit 3 ipostaze alea acestei capacitati:

1.etapa lipsei cap. d ex.

2.etapa cap. de ex. restransa 14-18 ani

3.etapa capacitatii de exercitiu depline, peste 18 ani

 

In perioada 1 sunt ai tai raspunzatori pt faptele tale. Etapa 2 doar partial.. iar in etapa 3.. nu cred ca e cazul sa iti mai explic.. doar toti pubertinii vor sa ajunga colo sa isi poata cumpara tzigari, sa aiba carnet, alcool fara probleme... etc. Etapa 2 e cea mai complicata. Va trebui sa se decida a cui vina a fost.. si acolo e cel mai greuu caci sunteti o familie si problema va plana asupra tutror. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca faci cumva un accident si lovesti o baba sau un copil si mai esti dat in judecata. N-ai cum sa scapi cu basma curata.

 

(exemplu si exceptie: ca paranteza sa iti dai seama.. o fata se poate casatorii de la 16 ani cu acordul parintilor. E primeste de pe atunci capacitate delina de exercitiu. Un baiat nu paote sa faca asa ceva. El trebuie sa asteptte pana la 18 ani). Bun acestea fiind spue.. vezi si tu unde te incadrezi. Daca esti sub 14... o incurca ai tai rau de tot. Daca ai peste 16 o incurcati cu totii. Poi degeaba ai avea carnet ca nu poti conduce numai de la 16 ani cu A1 din cate stiu, dar oricum e nevoie de 16 ani ca doar ai unul de max 50 cm³ sau?. Iar ca nu are numar... nici nu ai putea sa il inscrii ca trebuie sa prezinti buletinul si cum tu nu ai 16... nasol, nu-l poti inscrie

Daca il inscrii pe numele tatalui tau o incurcati si mai rau amandoi. El ca ti-a dat voie si tu ca te-ai dat, respectiv dosare penale si probabil nu veti mai conduce nici masina. Nu stiu exact cum sunt legile... Eu zic sa stai linistit o vreme.. strange bani sa iei ceva frumos la 16 ani :hug:

 

 

Asfalt uscat si salutari! Insa sa te uiti la el de pe trotuar ar fi cel mai indicat.. sau daca conduci sa conduci inafara drumurilor publice. Iar daca microbul e prea mare... fii cu ochii in 4³ directii si inca cativa prin oglinzi si in ceafa. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 14 ani,sa innebunesc dak credeam k e asa d rau,d inscris ast sa vina nr pe numele lu tata,am scooter d 50cc,deci doar curs d legislatie.......deci e da rau dak mai merg cu el in contiunare :rusinica: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ma adysme55...mergi tu linistit...da eu cnd mergeam paralel cu OVK si am dat in radar cu 80km/h...si limita e 50 :rusinica:...nici nu s a uitat nenea politaiu ca era dat jos din masinuta..Asa ca mergi fara griji ca jumate de pe forum nu au varsta necesara sa conduca scutere..Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni stiati k dak n prinde radaru cu 50 n luam amenda si va zic si de ce.Dak ai nr d la primarie ai declarat k merge cu 45,dak era inmatriculat la politie nu era nicio problema,deci mergem ilegal cu 50.Asa ar fi legea,mergeam eu ieri cu 50 linistit si trece unu p langa mine cu un mertz si in spate unu cu alt scooter(in spate la mertz) numere de Alexandria....BFt la amenzi :rusinica:

Si de acum incolo promiti ca o sa mergi numai cu 45? :cheers:

 

Daca am numere galbene si carnet si iau un radar cu 65km/h ce pot pati? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va mai speriati asa, eu conduc scuter de la 10 ani, si nu am patit nimic. Daca ai casca, mergi incet si linistit nu se ia nimeni de tine.. sau mai e o varianta: cand vezi politia...back :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e nitzel si s termina sezonu si intr-un fel dabia astept,k nu mai ma pot abtine sa nu merg cu el p susha, :rusinica: ,poate nu o sa ma opreasca in Alexandria a inceput sa inceapa invazia la scootere,asa k trebuie si politai sa scoata un ban,ma plimb p rutere mai libere cum ar fi 10 km dus 10 intors drum asfaltat f bun,fac cam 3ture dastea p zii si incep din zii in zii sa crap k nu ma pot plimba si prin alte parti,k de Se zice k knd ti-e frik atunci nu scapi,riscu e mare

Asfalt Uscat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e nitzel si s termina sezonu si intr-un fel dabia astept,k nu mai ma pot abtine sa nu merg cu el p susha, :cheers: ,poate nu o sa ma opreasca in Alexandria a inceput sa inceapa invazia la scootere,asa k trebuie si politai sa scoata un ban,ma plimb p rutere mai libere cum ar fi 10 km dus 10 intors drum asfaltat f bun,fac cam 3ture dastea p zii si incep din zii in zii sa crap k nu ma pot plimba si prin alte parti,k de Se zice k knd ti-e frik atunci nu scapi,riscu e mare

Asfalt Uscat! :cheers:

 

 

Hai nu zau? :finger: Eu merg si iarna si pe ploaie :rusinica:

 

Apropo,eu am 16 ani dar curs de legislatie n-am.Dar cum il am inmatriculat si port tot timpul cel putin casca (si scuterul meu arata mai a motocicleta si e si destul de mare) intr-un an de cand il am nu m-au oprit nici macar odata!Am mai avut si scapari de a trece cu peste 70 pe rosu la un semafor cu buton unde nu era nici dracu si dupa el sa fie politie si nu au schitat niciun gest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ma adysme55...mergi tu linistit...da eu cnd mergeam paralel cu OVK si am dat in radar cu 80km/h...si limita e 50 :cheers:...nici nu s a uitat nenea politaiu ca era dat jos din masinuta..Asa ca mergi fara griji ca jumate de pe forum nu au varsta necesara sa conduca scutere..Salutari!

 

 

Da, dar radarul nu prinde obiectele mici daca sunt obiecte mai mari in miscare in jur. Adica daca in spatele tau era o masina a luat-o pe aia nu pe tine chiar daca mergea regulamentar.

 

Mai e nitzel si s termina sezonu si intr-un fel dabia astept,k nu mai ma pot abtine sa nu merg cu el p susha, :rusinica: ,poate nu o sa ma opreasca in Alexandria a inceput sa inceapa invazia la scootere,asa k trebuie si politai sa scoata un ban,ma plimb p rutere mai libere cum ar fi 10 km dus 10 intors drum asfaltat f bun,fac cam 3ture dastea p zii si incep din zii in zii sa crap k nu ma pot plimba si prin alte parti,k de Se zice k knd ti-e frik atunci nu scapi,riscu e mare

Asfalt Uscat! :cheers:

 

 

Invazia a inceput peste tot.. si sa stii ca ne-o facem cu maana noastra scuteristii de se ia politia de noi. Inca e lejer si nu se leaga de scuteristi, insa in curand ne vor umfla. Ai sa vezi. O gramada de accidente din cauza noastra, umblam aiurea pe sosea, cand stanga cand dreapta, nu respectam benzile, trecerile de pietoni etc. (nu ma refer aici la mine, ca eu conduc foarrte prudent si gandesc si pt soferul din masina. Sa stiti ca e foarte nasol pt soferi. Ei nu ne vad oameni buni.. pur si simplu nu ne vad si nu e vina lor: 1. nu sunt obijnuiti cu noi in trafic inca 2 nu ne vad ca asa e s situatia.. din cz ca conducem aiura. cand pe dreapta lor cand in stanga. Am mai spus in ceva topi, probabil la accidente: am condus mult in italia si franta pe coasta de azur unde e plin de scutere. Innebuneam oameni buni.. ma uitam in oglinzi si nu vedeam de cat masini iar in fractiune aurmatoarre ma depaseau 2 sau 3 si pe stanga si pe dreapta. DOar ca cei de acolo sunt obijnuiti. La fel e si aici .. daca nu ne autoeducam....va fi grav pt noi. Ne vor pureca si ne vor scoate de pe strazi.. mai mult pe cei ce nu au 16 ani sau nu au acte sau legislatie; si sunt convins ca sunt o gramada printre noi.

Asa ca nu dati vina pe ei.. ci noi suntem de vina.

 

Iar tie ca sfat.. ti-am zis ce poti pati. Nu e roz situataia. Poate nu te va opri niciodata politia, insa de se intamppla va fi risky rau. Si nu poti sa invoci ca nu am stiut sau de astea, pentruca conform unui principiu in drept: nimeni nu poate invoca necunoasterea legii; a fost publicata si gata.. toti ar trebui sa o stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...