Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vi s-a intamplat sa vi s sparga o roata in timp c mergeti??? :hurt: :) Cum e cazi s-au ai timp sa franezi??

 

mie mi-a explodat cauciucu... pe fata. stiam de riscurile, dar numai din auzite... ca am mers vreo 1000 km cu el dupa ce s-au sters crestele detot :burnout:

nu ii nustiu ce... te dezechilibrezi f tare, si nu mai ai control deloc... dar nu am cazut (probabil si din cauza vitezei... vreo 40 km/h, inainte de un speedbumper deala de la trecerile de pietoni).

 

de franat nu am avut cum sa franez... adica doar spatele, ca fata ... se invartea cauciucu pe janta.

 

post-9824-1186181489_thumb.jpg

 

ideea ii ca ii destul de periculos... la viteza relativ mare, eventual curba... se poate termina urat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am plecat de acasa pe pana pe spate si tremura k toti draci scuteru dar nu se desumflase de tot guma am mai mers cam 2 km cu el cautand o vulcanizare deschisa dar nu am gasit.Dimineata am umflat roata si a tinut pana la vulcanizare :burnout:

 

Explozie nam avut si nici nu vreau sa am :hurt:

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e naspa si cu cauciucurile astea tubeless...daca iei o piatra sau bordura cu janta si nu cu cauciucul janta se deformeaza si scapa aer,nu mai etanseaza cauciucul....sper sa nu ni se intample dastea...:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc.Daca tot e topicul "Discutii intre noi" am zis sa nu fac alt topic pe tema asta,care poate s-a facut deja.Doresc sa imi inmatriculez scuterul,sa merg la RAR,cu ce trebuie sa ma prezint acolo?Am actul scuterului cartonasul ala galben de italia,asa cam cum au toate aduse din italia.Mai trebuie si certificat de vanzare-cumparare?Pentru RAR trebuie sa iti faci programare sau sa mergi cand ti se scoala? :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare mai stupida...incerc sa desfac variatorul. Nu se desface nici la rotita din fata din la cea din spate. Stiu ca in spate e ambreiajul, vreau sa vad daca e sarit vre-un arc pe-acolo. Rolele unde sunt? In fata? Daca da cum desfac roata din fata (trebuie neaparat bagata o surubelnita in capul pistonului sa opresc sa se mai miste, sau exista si alta modalitate?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu decat ca trebuie sa iti faci programare,sa nu te duci degeaba acolo.

 

 

Rolly ai innebunit cum sa bagi o surubeltita in capu pistonului,uite ce e incercuit cu rosu e ambreiaju si ce e incercuit cu portacaliu e variatorul sub acea piesa se afla rolele,si unde e sageata aia cu verde trebe sa bagi surubeltita :burnout: ca sa poti desface surubul variatorului.

post-11917-1186339336_thumb.jpg

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mc mult sunnyboy...crede-ma merge si sa bagi o surubelnita in capul pistonului :burnout: se numeste mecanica extrema la mine la tara :hurt:. De-aia intrebam si eu, trebuie sa fie o modalitate mai simpla si care sa nu raneasca motorul (cum s-ar intampla in cazul surubelnitei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolele sunt in prima rotita acolo unde e sageata verde,dar te sfatui sa nu incerci sa scoti ala afara tinand contra cu o surubelnita ca iti strici dracu dintii aia.Eu am scos ala afara la o vulcanizare cu un pistol de ala de desfacut prezoane. :burnout:

Editat de VlaDonE-46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vladone...si de la vulcanizare pana acasa ce-ai facut? :hurt: Ai impins scuteru?

 

Ce scule sa gasesc eu in Pitesti :burnout:. Am cautat azi 5 ore role ptr variator si 2 halogene amarate si nu am gasit la nici1 magazin...totusi miracol, am gasit placute frana :)

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cam atat...am dat comanda si avans 20 lei. Maine imi vin, a zis tipul in jur de 35-40 lei. Nu stiu totusi ce marca sunt, sper sa fie ceva acceptabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o cheie speciala care blocheaza variatorul si cu alta desafaci piulita. Nu va bateti joc cu tot felul de blocaje care pot provoca daune.

Stai linistit ca nu provoci nici'o dauna cu un surub sau o surubelnita,crezi ca toata lumea are "chiei speciala"? :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...