Sari la conținut

PRAID


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

am ajuns la praid in secuime la un fel de balci, ceva concurs de sarmale. excursia f misto, pana la bv s-a mers greu din cauza ploii si a traficului, apoi a fost soare si vreme foarte buna. ma bucur ca m-am dus in directia aia, mai ales ca ne-am intors prin odorhei si cristur. peisajele sunt foarte frumoase, soselele bune. e de mers. am fost mai demult si erau praf.

strict culinar, sarmalele ok dar le prefer pe cele din sud mai mici si coapte la cuptor dupa fierbere. altfel, am ramas asa cu o indispozitie din cauza ungurilor de pe acolo care desi cand iti vorbesc folosesc cuvinte normale, din intonatie si expresia fetei parca te injura de mama. n-am nici o problema nici cu ei nici cu nimeni, e doar ce am remarcat. aia din ungaria nu se comporta asa, cred ca ai nostri au ceva frustrari ancestrale.

poze mai jos:

 

P1000398.jpg

 

P1000396.jpg

 

P1000390.jpg

 

P1000388.jpg

 

P1000385.jpg

 

P1000382.jpg

 

P1000381.jpg

 

P1000378.jpg

 

P1000377.jpg

 

P1000374.jpg

 

P1000373.jpg

 

P1000372.jpg

 

P1000371.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si mie imi plac mai mult sarmalele coapte;la ceaun nu poti sa le faci ca la cuptor, plus ca oarescum umplutura nu era foarte facuta,dar de, cand faci asa cantitati...

una peste alta, nu a fost rau

 

sa ne revedem cu bine!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mai caut tipul de tura care sa ma satisfaca. pe de o parte daca nu bag km si nu trag, nu ajung sa vad mare lucru. pe alta parte nici nu mi place sa treaca ziua si sa vad numai ce vad prin viziera, 10 12 ore in sa.Parca vreau sa bifez ca am ajuns si pe acolo si pe dincolo. e suficient oare?

 

zona asta a Praidului merita vazuta mai pe indelete , e mancare buna si oamenii s faini. incep sa urasc viteza asta cu care traim!

 

tot respectul si pentru Marcel cu 17000 km in 19 zile , dar parca m as simti ca un sofer de TIR . Sa ajung mai repede la destinatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am spus, tipul de motociclism si tipul de motocicleta preferat difera de la om la om, fiecare are placerile lui, nimeni nu e in drept sa instituie reguli. mergem fiecare pentru placerea noastra nu ca sa facem pe plac altcuiva. in ceea ce me priveste, asta imi place, mersul, de asta plec, nu prea ma intereseaza unde. nu cunosc opinia celorlalti participanti la excursie dar asta am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

si mie mi-a placut tura, am mers sustinut, fara lalaiala prin benzinarii

a fost o tura de dragul mersului cu moto,scopul plimbarii n-a fost destinatia in sine, (asa am simtit eu) singura mea problema a fost legata de ora de plecare, eu prefer plecarea intr-o calatorie mult mai devreme,

cateva poze am facut si eu dar calitatea filmarii este proasta, am folosit ap foto,,,

 

@petrisor : salut omule, ce mai faci ? as vrea sa fac o tura la cetatea neamtului + cheile bicazului, poate ne intalnim prin zona

 

http://www.youtube.com/watch?v=0j9QXxA6gQg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mariuse si eu vreau acolo dar crezi ca merge intr-o zi? tu in cursul saptamanii poti?

uite la ruta asta m-am gandit dar are 913 km, trebuie plecat la 5:30, 6 cel tarziu si pierdut timp si mai putin decat la tura anterioara.

eventual putem merge sambata 2 oct., pe 4 luni eu plec.

 

neamt.jpg

Mesaj completat

mariuse si eu vreau acolo dar crezi ca merge intr-o zi? tu in cursul saptamanii poti?

uite la ruta asta m-am gandit dar are 913 km, trebuie plecat la 5:30, 6 cel tarziu si pierdut timp si mai putin decat la tura anterioara.

eventual putem merge sambata 2 oct., pe 4 luni eu plec.

 

neamt.jpg

 

la intoarcere in loc de cheile bicazului - gheorghieni se poate merge prin piatra neamt - buhusi - bacau dar mi se pare mai frumos prin transilvania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Marius, daca veniti prin zona vin si eu . E 85 asta e cam plictisitor pentru voi sa ajungeti in zona, dar o puteti lua stanga la Focsani spre lepsa sa iesiti la Tg secuiesc. e fain traseul ,are si o cascada spectaculoasa...Acolo se poate face un traseu in secuime sau spre Onesti in Moldova. hotarati va si hai

am facut o tura si Gura humorului, Campulung ,Vatra dornei . foarte frumos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@doru : si eu m-am gandit la un traseu cam la fel : buc - bv - odorheiul sec - gheorgheni - cetatea neamtului + cheile bicazului - toplita - reghin - tg mures - sighisoara - bv - buc

dar nu merge intr-o zi , ca nu vezi nimic, ar trebui o noapte in zona bicaz, se intuneca devreme

daca vrei alergatura putem mergem in sudul bulgariei, pe la sinemorits, plecam cu noaptea-n cap, facem o baie acolo si ne intoarcem

bucata bicaz - reghin am auzit ca este f frumoasa, nu stiu cum sunt drumurile pe acolo

 

@petrisor, vorbim daca ne hotaram la un traseu prin zona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina treaba sa va fie de bine...

 

noroc ca mai fac "frati" niste chestii ca doar la

 

concerte de manele si hramurile bisericii cutarica din vale

 

am umbla

 

doar sarmalele e un mancare romanesc de la torok primite

 

si bine zicea la feciorupe halate cu "la bucataru sa nu te cearta la tine" ....

 

he he he

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarmalele vin de la turci, ca si alte mancaruri considerate traditional romanesti. nu stiu cum au ajuns si traditional unguresti dar nu conteaza. am vazut ca ei le fac altfel decat noi, ale noastre sunt mai bune. in rest, cu haleala ungurii jos palaria, orice mananci e bun. de cate ori trec incolo mananc supa gulas de ma sparg la motelul ala venusz lamga budapesta. si painea e buna la ei, tot.

Mesaj completat

sarmalele vin de la turci, ca si alte mancaruri considerate traditional romanesti. nu stiu cum au ajuns si traditional unguresti dar nu conteaza. am vazut ca ei le fac altfel decat noi, ale noastre sunt mai bune. in rest, cu haleala ungurii jos palaria, orice mananci e bun. de cate ori trec incolo mananc supa gulas de ma sparg la motelul ala venusz lamga budapesta. si painea e buna la ei, tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarmalele vin de la turci, ca si alte mancaruri considerate traditional romanesti. nu stiu cum au ajuns si traditional unguresti dar nu conteaza. am vazut ca ei le fac altfel decat noi, ale noastre sunt mai bune. in rest, cu haleala ungurii jos palaria, orice mananci e bun. de cate ori trec incolo mananc supa gulas de ma sparg la motelul ala venusz lamga budapesta. si painea e buna la ei, tot.

Mesaj completat

sarmalele vin de la turci, ca si alte mancaruri considerate traditional romanesti. nu stiu cum au ajuns si traditional unguresti dar nu conteaza. am vazut ca ei le fac altfel decat noi, ale noastre sunt mai bune. in rest, cu haleala ungurii jos palaria, orice mananci e bun. de cate ori trec incolo mananc supa gulas de ma sparg la motelul ala venusz lamga budapesta. si painea e buna la ei, tot.

 

mai usor cu papa, nenea doru, ca nu mai merge BMW-ul... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarmalele vin de la turci, ca si alte mancaruri considerate traditional romanesti. nu stiu cum au ajuns si traditional unguresti dar nu conteaza. am vazut ca ei le fac altfel decat noi, ale noastre sunt mai bune. in rest, cu haleala ungurii jos palaria, orice mananci e bun. de cate ori trec incolo mananc supa gulas de ma sparg la motelul ala venusz lamga budapesta. si painea e buna la ei, tot.

Mesaj completat

sarmalele vin de la turci, ca si alte mancaruri considerate traditional romanesti. nu stiu cum au ajuns si traditional unguresti dar nu conteaza. am vazut ca ei le fac altfel decat noi, ale noastre sunt mai bune. in rest, cu haleala ungurii jos palaria, orice mananci e bun. de cate ori trec incolo mananc supa gulas de ma sparg la motelul ala venusz lamga budapesta. si painea e buna la ei, tot.

 

O parte mare a Ungariei a fost ocupata din 1526 de turci.Ocupatie care a tinut mai mult de 150 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai usor cu papa, nenea doru, ca nu mai merge BMW-ul... :P

 

da mai otto, asa e, m-am lasat de fumat m-am apucat de mancat si m-am umflat 30 si ceva de kile. am dat jos 10, am pus 4 la loc. le pun cand sunt plecat. acum iar plec, ma ia durerea de cap. oricum, scap de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama , cata lume ...

am fost acu 2 si 3 ani la festival , dar era mai putina lume - mai bine parca

 

si intr-adevar , sarmalele din sud parca-s mai bune , :P ,

cel putin alea coapte in oala de pamant , sunt ucigase ,

cred ca-i dau comanda lu mama sa-mi mai faca

mi-e foame deja ,

 

frumoasa plimbarica voastra ,

calaretul ala cu varadero si casca alba , era Dl. Mihaita ?? alias Varadero ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...