Sari la conținut

Incepator pe RS 125


Postări Recomandate

pe 13 septembrie am luat Aul,mi-am vandut scuterul pe care am mers vro 16 luni si m-am decis sa imi iau o aprilia RS 125 asa de inceput sa ma invat cu schimbatul vitezelor si sa prind si mai multa experienta pana o sa strang bani si o sa iau ceva mai mare

Puteti sa ma ajutati sa imi dati mai multe detalii despre aprilia RS 125 ??am gasit un model din 99 impecabil estetic si tehnic

 

Va rog daca puteti sa imi dati niste informatii si niste sfaturi despre intretinerea ei va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult ulei si in benzina pe langa pompa , incalzita mereu inainte de plecare si motorul va tine o vesnicie :laugh:

Adica sa pui ulei si in benzina:-? adica in rezervor .... si cam cat se pune?:-?

iar in legatura cu incalzitu te referi la faptul ca ar trebui lasat vreo 2-3minute la relanti inainte sa pleci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Adica sa pui ulei si in benzina:-? adica in rezervor .... si cam cat se pune?:-?

iar in legatura cu incalzitu te referi la faptul ca ar trebui lasat vreo 2-3minute la relanti inainte sa pleci?

Daca ai pompa in functiune pui si 50 ml de ulei in rezervorul de benzina la fiecare plin...

O lasi pana ajunge la 60 grade sau 3 linii in bord la modelul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Banuesc ca asta se aplica la toate motoarele in 2timpi ... nu ? :-?

dar daca pun si in benzina nu e prea mult ulei apoi ? :-?

Nu strica ci face bine uleiul mai mult la un 2timpi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok mersi mult,si cu ce benzina alimentez.scuterul era de 50 cc in 2 timpi si ii puneam carera 95,la asta cat sa pun?98??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu strica ci face bine uleiul mai mult la un 2timpi...

Foarte mult nu face nici bine.

Acuma ma intreb :-? oare de ce sa mai pun si eu ulei in benzina nu ar trebui sa isi ia el cat ulei are nevoie:-? pompita aia cred ca este astfel gandita incat sa nu mai pui si tu lei.....ea da ulei cat trebuie iar daca tu pui ulei in beinza ar putea fi prea uleioasa benzina si iar sar putea strica......mie unu nu mi se pare logic sa pun in benzina ulei atata timp ca pompita aia e facuta sa dea o canintate normala de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai pompa in functiune pui si 50 ml de ulei in rezervorul de benzina la fiecare plin...

O lasi pana ajunge la 60 grade sau 3 linii in bord la modelul nou.

Ulei in benizna se mai pune si daca ai setu nou....asa are ungerea mai buna.....eu zic ca daca nu ai setu nou sa nu mai pui ulei in benzina.....scoate mult fum....fata decat scoate el normal.....Din moment ce are pompa de ulei functionabila nu mai ai dc sa mai pui si in benzina......Acum faci cum vrei u si cum crezi de cuvinta.....BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Ulei in benizna se mai pune si daca ai setu nou....asa are ungerea mai buna.....eu zic ca daca nu ai setu nou sa nu mai pui ulei in benzina.....scoate mult fum....fata decat scoate el normal.....Din moment ce are pompa de ulei functionabila nu mai ai dc sa mai pui si in benzina......Acum faci cum vrei u si cum crezi de cuvinta.....BAFTA!!!

N-are nicio legatura ca-i nou sau ca-i vechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idem chivu ... rs-ul nu-ti tine prea mult DACA nu ai grija de el

daca ai grija si nu faci amestecuri de ulei sau alte prostii poti sa te bucuri si de aprilia dar pana la un momentdat

oricum te arde la buzunar serios daca vrei o plimbare mai lunga

pana la urma i-ati ce-ti place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nicio legatura ca-i nou sau ca-i vechi...

Asa o fi cum zici u.....Dar hai sa iti explic ceva....atunci cand ai un set nou....pana se lasa segmentii pe camasa mai ales camasa si segmentii care sunt un pic rigizi.....forta de frecare este mult mai mare si de asta trebuie ungerea mai buna.Acum fiecare face cum vrea el....Eu cand schimbam seturi la mobre scutere in 2T asta faceam si mergeau bine.......mai adaugam ulei in benzina pt ungerea suplimentara!!!Normal ca nu are nimic daca are un adaos de ulei...nu are ce sa strice.dar nici un plus nu aduce asta in cazul in care pompa de ulei isi face treaba!!!!BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar pentru drum lung cum se comporta?adica sa zic cam 100 km pot merge fara sa fac pauza cu ea sau daca fac pauze mai dese pot sa merg mai mult de 100 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar pentru drum lung cum se comporta?adica sa zic cam 100 km pot merge fara sa fac pauza cu ea sau daca fac pauze mai dese pot sa merg mai mult de 100 km

 

 

Daca e o motocicleta buna care a fost intretinuta de fostii propietari te tine multi kilometri. Acum problema e ca tu fiind incepator nu cred ca vei rezista... Ai sa obosesti repede. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...