Sari la conținut

rezervor de plastic


scabron
 Share

Postări Recomandate

neatz

 

de la vre-o doo trante mai serioase in trecut, am reusit sa indoi rezervoru la junca. nik special, nu curge benzina, da deja o inceput sa prinda rugina si cam e cazu sa il inlocuiesc. faza e ca animala mea are centru de greutate relativ sus si rezorvoru de tabla are gol ~10 kile, daca nu mai bine. asa ca o inceput sa ma roada serios ideea de a gasi pe careva sa imi faca si mie un rezervor de plastic.

 

bineinteles ca amu vin potentialele probleme...

 

#1. cat de rezistent e un rezervor de plastic. ma gandesc aici odata la cum s-ar comporta la o tranta + razuire pe asfalt. apoi ma mai intreb cat de fiabile ar fi prinderile de cadru, daca nu va ceda relativ rapid de acolea.

 

#2. unde as putea gasi pe careva sa faca un mulaj dupa rezervoru actual si dup-aia sa produca si rezervoru efectiv

 

#3. cat m-ar duce oare o atare "distractie"

 

 

mentionez ca nu am gasit pe nicaieri rezervor de plastic after-market pt super tenere si nici nu am dat de vre-o varianta de la alt model / producator care sa se preteze la adaptare.

 

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatz

 

de la vre-o doo trante mai serioase in trecut, am reusit sa indoi rezervoru la junca. nik special, nu curge benzina, da deja o inceput sa prinda rugina si cam e cazu sa il inlocuiesc. faza e ca animala mea are centru de greutate relativ sus si rezorvoru de tabla are gol ~10 kile, daca nu mai bine. asa ca o inceput sa ma roada serios ideea de a gasi pe careva sa imi faca si mie un rezervor de plastic.

 

bineinteles ca amu vin potentialele probleme...

 

#1. cat de rezistent e un rezervor de plastic. ma gandesc aici odata la cum s-ar comporta la o tranta + razuire pe asfalt. apoi ma mai intreb cat de fiabile ar fi prinderile de cadru, daca nu va ceda relativ rapid de acolea.

 

#2. unde as putea gasi pe careva sa faca un mulaj dupa rezervoru actual si dup-aia sa produca si rezervoru efectiv

 

#3. cat m-ar duce oare o atare "distractie"

 

 

mentionez ca nu am gasit pe nicaieri rezervor de plastic after-market pt super tenere si nici nu am dat de vre-o varianta de la alt model / producator care sa se preteze la adaptare.

 

numa bine

Mult mai mult decat unu SH gata vopsit in culoarea mobrei, in plus nici nu stii cat de fiabil e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crash-bar e raspunsul la problema ta. Un design bun coroborat cu un ghidon decent (care nu se indoaie instantaneu) iti va tine rezervorul departe de asfalt.

 

Rezervorul din plastic trebuie turnat. Intr-o forma. Care e de obicei dintr-un inox special (isi mentine proprietatile la temperaturile de turnare). Nu-i ca la carenele de fibra. Daca nu gasesti vreun furnizor de rezervoare de plastic pt mobra ta, nu prea ai optiuni in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai poti sai iti faci unul din fibra. am avut asa ceva si a rezistat foarte, foarte bine la cazaturi!

 

 

:laugh: hai ca pe asta nu am mai auzit-o. si nici nu prea am gasit nik concret cand l-am intrebat pe gogu. dezvolta te rog ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din naylon,ca din ala-s facute si canistrele,dar la rezervor trebuie un naylon special si daca ti-l face cineva,nu vrei sa sti cat costa.

Din fibra de sticla(cu de carbon nu am incercat,teoretic merge si cu carbon,numai pretul e cam mare...30$/mp).Rasina folosita la interior e speciala,in functie de preferinte produsul finit se poate vopsi sau iese colorat de-a gata(de preferat vopsit,de-a gata arata bine dar cine vrea o chiuveta pe motor?).

"Din ce fibra, ca majoritatea rasinilor nu sunt stabile la contact cu benzina... "- e numai un aspect al problemei.

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...