Sari la conținut

vulkan 800


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

Eu recomand totusi uleiuri speciale pt moto.2T sau 4T.Nu stiu daca la comuniste merge si altfel dar stiti voi cum e....ciini de rasa sunt mai sensibili.sper sa nu se simta nimeni jignit.scuze anticipat ca sa eliminam discutiile.Cit despre gaz,dauneaza sa bagi cu plumb unde trebuie fara.Invers nu e nici o treaba.Ba dimpotriva,e mai curata blaifraiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite uleiurile dupa cum am promis:

Clasa: SE sau SF

Vascozitate: SAE 10W40, 10W50, 20W40 sau 20W50. :ph34r:

 

Am vorbit cu cineva care se pricepe la uleiuri si mi-a zis ca nu este diferenta intre uleiurile pentru motociclete si cele pentru masini (la motoare in patru timpi pe benzina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt Radu din Bucuresti si au Vulcan 750 A5, model California, din '89. Sunt incintat de ea, arata super bine (nu am acum poza cu ea dar revin).

Pentru cei care vor sa afle mai multe de Vulcan, in special modelele 750 si 800, exista grup pe yahoo, vn750@yahoogroups.com pe care vi-l recomand, sunt americani majoritatea dar sunt doxa de informatii, tot ce stiu despre motocicleta mea am invatat de la ei. De asemenea recomand cartile scoase de Clymer, mi-am luat cartea lor despre Vulcan 750 si e super buna.

 

Despre uleiuri: ATI INNEBUNIT :ph34r: ???? cum sa puneti ulei de masina in motor de motocicleta? Uleiurile moto sunt speciale, au aditivi speciali, motorul de motocicleta lucreaza la turatii mai mari, presiuni diferite, temperaturi mai mari, etc. In orice carte de motociclete scire mare WARNING la intretinere, NU folositi uleiuri auto chiar daca sunt din aceeasi clasa (10W40, etc). Daca nu ar fi fost necesare uleiuri speciale, nu cred ca ar mai fi fost create.

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare all. Eu am o Suzy Marauder de 800 si sunt posesorul fericit al manualului de utilizare service care stipuleaza negru pe alb ca se baga benzina fara plumb de 98.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare all. Eu am o Suzy Marauder de 800 si sunt posesorul fericit al manualului de utilizare service care stipuleaza negru pe alb ca se baga benzina fara plumb de 98.

 

 

 

 

La fel scrie si la mine dar mai spune ca acesta este datorita obligativitatii de incadrare in normele de noxe din SUA. A mea este model SUA. Dar nu are catalizator. Merge si cu si fara, parerea mea. :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am luat-o pe a mea am bagat din greseala normala, am venit pe Buc-Pitesti asa cu ea si abia in Bucuresti am schimbat gazul. Se auzea la fel motorul, am remarcat insa o crestere de putere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am luat-o pe a mea am bagat din greseala normala, am venit pe Buc-Pitesti asa cu ea si abia in Bucuresti am schimbat gazul. Se auzea la fel motorul, am remarcat insa o crestere de putere

Este normal daca bagi cu plumb sa observi o crestere de putere. Benzina cu plumb are putere detonanta mai mare decit cea fara Pb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, asta intr-o tzara straina, in care stii sigur ca e o diferenta de calitate:)))) Dar in Romania, la ce craci de marijuana am vazut prin benzina si motorina, mi-e frica dreaq sa nu-mi dea aia gaz lampant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre uleiuri: ATI INNEBUNIT  :ph34r: ???? cum sa puneti ulei de masina in motor de motocicleta? Uleiurile moto sunt speciale, au aditivi speciali, motorul de motocicleta lucreaza la turatii mai mari, presiuni diferite, temperaturi mai mari, etc. In orice carte de motociclete scire mare WARNING la intretinere, NU folositi uleiuri auto chiar daca sunt din aceeasi clasa (10W40, etc). Daca nu ar fi fost necesare uleiuri speciale, nu cred ca ar mai fi fost create.

E ok ce zici, dar eu o sa postez o pagina din manualul de la Kawasaki LTD 450 unde scrie despre uleiuri. Cine stie germana poate sa ne traduca. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, la mine in manual nu scrie la sectiunea uleiuri decat, citez "Use only high-quality Suzuki-recommended engine oil 10W40"... dar, instinctiv, simt ca nu pot sa pun un cacao de Castrol sintetic de mashini, si e cazul sa ma orientez catre uleiuri speciale de motocicleta, ca doar nu e Jawa, in pana mea :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...