Sari la conținut

r1 nu mai intra in a3,4,5,6


KATHALIN
 Share

Postări Recomandate

Va salut ,am un r1 din 99,care mergea bine pana acum vreo 2 ore.Am incercat sa schimb viteza si nu mai intra.Din a 2 in sus nu intra in niciuna,nu se aude nici un zgomot,nu caraie .Acum are amomente cand si a1a intra greu.Nu inteleg de ce deodata asa si cre ar fi cauza.

 

Mesaj completat

Nu imi da nimeni nici un sfat,ce ar putea fi?Ambreiajul nu cred,eu gandesc dc era ambreiajul nu accepta nici a2a,probabil cutia nu?!Vi s-a mai intamplat asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o vina ambreiajul,daca esti in miscare trebuie sa intre si fara ambreiaj. Ambreiajul dereglat poate genera doar o dificultate la treapta 1 de pe loc iar imposibilitatea de a baga treapta 2 poate fi generata de un disp centrifugal pe care unele motociclete il au pt a usura gasirea punctului mort.

La tine treaba e mai trista,fa-ti timp si analizeaza mai atent simptomele,adu-ti aminte daca s-a intamplat ceva anormal inainte de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot fi mai multe cauze la ceea ce ai scris,arc rupt ,sau sarit,furca blocata, poti verifica o parte din ce ti-am scris demontand capacul de pe partea cu ambreiaj,daca nu te pricepi ,iti recomand sa nu te bagi .....Nu incerca sa fortezi ceva pe la motor ,poti strica mai mult decat iti imaginezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut ,am un r1 din 99,care mergea bine pana acum vreo 2 ore.Am incercat sa schimb viteza si nu mai intra.Din a 2 in sus nu intra in niciuna,nu se aude nici un zgomot,nu caraie .Acum are amomente cand si a1a intra greu.Nu inteleg de ce deodata asa si cre ar fi cauza.

 

Mesaj completat

Nu imi da nimeni nici un sfat,ce ar putea fi?Ambreiajul nu cred,eu gandesc dc era ambreiajul nu accepta nici a2a,probabil cutia nu?!Vi s-a mai intamplat asa ceva?

ai selectorul de la treptele de viteza pus invers :moto:

Mesaj completat

La mine nu intra in treapta 3 - pentru ca era defapt treapta 1 - meseriasul de mecanic Stan mi-a pus invers selectorul de la cutia de viteze ... asta dupa ce mi-a furat scarita si a pus una sudata in loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rupt asta: :kiss:

Mesaj completat

ai selectorul de la treptele de viteza pus invers :moto:

Mesaj completat

La mine nu intra in treapta 3 - pentru ca era defapt treapta 1 - meseriasul de mecanic Stan mi-a pus invers selectorul de la cutia de viteze ... asta dupa ce mi-a furat scarita si a pus una sudata in loc

 

Te-a mintit si cel care ti-a spus ca ti-a pus selectorul invers (nu se poate fizic asta). :lol:

 

Mesaj completat

Este boala comuna la R1 si R6,dar se rezolva.. :D

post-15340-1289209881_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reincercat si la fel face, intra bine a1a a2a dar dupa a 2a nimic,nu vrea nici in ruptul capului sa o ia pe a 3a.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Sunt cam incepator in mecanica si nu pot identifica piesa respectiva,daca ma poate ajuta cineva cu o denumire si cu un cost total al reparatiei care sa includa si piesa respectiva as ramane dator.

 

Mesaj completat

Cum se numeste piesa respectiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Nu am rezolvat nimic deocamdata,pt am avut alte planuri si nu am mai avut timp de motor,dupa cre a venit vremea rea,si tot caut prin Bucuresti pe cineva priceput,probabil prin ianuarie ,februarie ma apuc de ea.

mai am ceva piese de la o cutie de viteze.daca am ce iti tre tie te ajut cu cea mai mare placere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...