Sari la conținut

Ultima tura pe anul asta


doring
 Share

Postări Recomandate

Sambata am taiat-o. Stiam ca asta este ultima tura pe anul asta pentru mine, nu atat din cauza vremii. M-am trezit la 7 (nici la munca nu plec la ora asta) si cand ma uit pe geam vad asfaltul ud si parca ploua un pic. Dezastru! Ma uit repede pe net la vreme ...soare...unde nu stiu. Sun repede un prieten la Targoviste, asta saracu chiar era la munca, si imi spune ca acolo e soare si frumos. Atat vroiam sa stiu. Imi facusem planul de cateva zile unde sa merg: Targoviste, Moroeni, Lacul Bolboci, Padina, intoarcere la lac, stanga spre Sinaia, iar stanga spre Babele si Piatra Arsa, inapoi spre Sinaia si acasa. Si am plecat.

Pe drum era ud, nu era frig si dupa Tartasesti a aparut soarele pe care am inceput sa-l simt in spate. Deja ziua semana cu una de primavara. De la Targoviste am luat-o spre Moroeni, m-am incurcat nitel prin Fieni, multe carute, betivi (la ora aia?!), cai, rahati de cai, camioane, smecheri, gropi, tot tacamul. Simteam ca nu se mai termina. Ajung in Moroeni, fac stanga spre sanatoriu (sigur nu e de TBC ca erau iesiti toti la tigari, poate de nebuni :) si mai departe spre Bolboci. In sfarsit liniste, soare, brazi. Drumul a fost foarte frumos, ceva noroi in unele zone mai umbrite dar am uitat de el. Lacul este superb, mai ales ca vremea a fost foarte frumoasa, am fost pana aproape de Padina, pana la indicatorul cu accesul interzis. M-am intors pe malul stang al lacului, unde drumul este mult mai bun (adica fara noroi, doar piatra) dar nu prea vezi lacul. Si aici accesul era interzis dar n-am vazut semnul decat cand m-am uitat pe poze. Eh! M-ai tarziu spre Babele l-am ignorat total, pentru ca nu eram singurul (cam urat din partea mea), mai erau cu 4x4. Am facut stanga, dupa lac, pe un drum care nu apare pe harta dar este marcat, spre Sinaia si apoi iar stanga spre Piatra Arsa. Frumos! Soare, putini nori, cald, nu stiam unde sa ma mai uit. M-am intalnit cu niste biciclisti care coborau de la Babele, banuiesc ca nu urcasera cu telecabina, tare! Tot respectul. Am ajuns la Piatra Arsa unde am mancat rapid ceva si mai departe spre Babele. Le-am mai vazut, nu pot sa spun ca imi era dor de ele, dar vroiam sa ajung sus. Drumul destul de bun, cam rupt in doua prin unele locuri, dar foarte frumos. Aproape de varf dau de zapada, putina dar era acolo. Incep sa alunec nitel dar merge. Ajung sus unde puteai sa faci plaja, pe zapada. Exagerez, era nitel cam frig dar mult soare. Am vazut un caine care era cat un vitel, foarte frumos de altfel, Saint Bernard????!!!. Frumos si bland. Am uitat de Babe, neschimbate :laugh:. Am stat ce am stat, ca nu imi mai venea sa plec, pana la urma m-am urnit spre casa. La intoarcere am luat-o spre Sinaia, un drum foarte frumos si acesta, unde m-a prins intunericul. Pana acasa am inghetat tun.

 

post-57756-1290465110_thumb.jpg post-57756-1290465245_thumb.jpg post-57756-1290465297_thumb.jpg post-57756-1290465354_thumb.jpg post-57756-1290465407_thumb.jpg post-57756-1290465486_thumb.jpg post-57756-1290465549_thumb.jpg post-57756-1290465587_thumb.jpg post-57756-1290465696_thumb.jpg post-57756-1290465740_thumb.jpg

 

Restul pozelor aici: http://picasaweb.google.com/10375534819557...CJXB_Prt9u-VAw#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase poze! ce aparat folosesti? :)

 

E un Panasonic dmc-fz4. Nu e mare branza de el dar pe vremea aia (acum 5 ani) era printre putinele cu zoom optic 12. Pana mai de curand nu eram multumit de culorile obtinute, dar de cand am descoperit vivid si warm parca e altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar credeam ca ai folosit filtre la aparat... foarte bune pozele

 

E un Panasonic dmc-fz4. Nu e mare branza de el dar pe vremea aia (acum 5 ani) era printre putinele cu zoom optic 12. Pana mai de curand nu eram multumit de culorile obtinute, dar de cand am descoperit vivid si warm parca e altceva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, esti "nebun"!... :)

Fain, fain de tot!

Fotografiile sunt bestiale ( si eu am crezut c-ai folosit ceva filtre ) si, chiar de-ai spus ca asta e ultima tura pe anul asta, poate te razgandesti; mi-ar placea sa mai vad astfel de poze!

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, esti "nebun"!... :)

Fain, fain de tot!

Fotografiile sunt bestiale ( si eu am crezut c-ai folosit ceva filtre ) si, chiar de-ai spus ca asta e ultima tura pe anul asta, poate te razgandesti; mi-ar placea sa mai vad astfel de poze!

Toate cele bune!

 

 

:)))) merci, nu mai dau nici o tura anul asta sigur, nu am timp iar pe asta nu-l pot fenta nici cum. Ma multumesc cu mersul zilnic la munca si imi fac planuri pt la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un Panasonic dmc-fz4. Nu e mare branza de el dar pe vremea aia (acum 5 ani) era printre putinele cu zoom optic 12. Pana mai de curand nu eram multumit de culorile obtinute, dar de cand am descoperit vivid si warm parca e altceva.

In functie de ce il pui vivid sau warm? sau doar asa la intamplare? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de ce il pui vivid sau warm? sau doar asa la intamplare? :)

 

Le folosesc pe amandoua simultan :), tot timpul. Am descoperit de 3 saptamani asta, de fapt fimea (care are 3,5 ani) incepuse sa fac poze mai bine ca mine tot umbland la el :P. Nu stie ea ce e vivid si warm dar butoneaza pana ramane fara baterie. Astia mici sunt cei mai buni testeri. Eu nu prea citesc manuale de folosire desi de multe ori trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata am taiat-o. Stiam ca asta este ultima tura pe anul asta pentru mine, nu atat din cauza vremii. M-am trezit la 7 (nici la munca nu plec la ora asta) si cand ma uit pe geam vad asfaltul ud si parca ploua un pic. Dezastru! Ma uit repede pe net la vreme ...soare...unde nu stiu. Sun repede un prieten la Targoviste, asta saracu chiar era la munca, si imi spune ca acolo e soare si frumos. Atat vroiam sa stiu. Imi facusem planul de cateva zile unde sa merg: Targoviste, Moroeni, Lacul Bolboci, Padina, intoarcere la lac, stanga spre Sinaia, iar stanga spre Babele si Piatra Arsa, inapoi spre Sinaia si acasa. Si am plecat.

Pe drum era ud, nu era frig si dupa Tartasesti a aparut soarele pe care am inceput sa-l simt in spate. Deja ziua semana cu una de primavara. De la Targoviste am luat-o spre Moroeni, m-am incurcat nitel prin Fieni, multe carute, betivi (la ora aia?!), cai, rahati de cai, camioane, smecheri, gropi, tot tacamul. Simteam ca nu se mai termina. Ajung in Moroeni, fac stanga spre sanatoriu (sigur nu e de TBC ca erau iesiti toti la tigari, poate de nebuni :) si mai departe spre Bolboci. In sfarsit liniste, soare, brazi. Drumul a fost foarte frumos, ceva noroi in unele zone mai umbrite dar am uitat de el. Lacul este superb, mai ales ca vremea a fost foarte frumoasa, am fost pana aproape de Padina, pana la indicatorul cu accesul interzis. M-am intors pe malul stang al lacului, unde drumul este mult mai bun (adica fara noroi, doar piatra) dar nu prea vezi lacul. Si aici accesul era interzis dar n-am vazut semnul decat cand m-am uitat pe poze. Eh! M-ai tarziu spre Babele l-am ignorat total, pentru ca nu eram singurul (cam urat din partea mea), mai erau cu 4x4. Am facut stanga, dupa lac, pe un drum care nu apare pe harta dar este marcat, spre Sinaia si apoi iar stanga spre Piatra Arsa. Frumos! Soare, putini nori, cald, nu stiam unde sa ma mai uit. M-am intalnit cu niste biciclisti care coborau de la Babele, banuiesc ca nu urcasera cu telecabina, tare! Tot respectul. Am ajuns la Piatra Arsa unde am mancat rapid ceva si mai departe spre Babele. Le-am mai vazut, nu pot sa spun ca imi era dor de ele, dar vroiam sa ajung sus. Drumul destul de bun, cam rupt in doua prin unele locuri, dar foarte frumos. Aproape de varf dau de zapada, putina dar era acolo. Incep sa alunec nitel dar merge. Ajung sus unde puteai sa faci plaja, pe zapada. Exagerez, era nitel cam frig dar mult soare. Am vazut un caine care era cat un vitel, foarte frumos de altfel, Saint Bernard????!!!. Frumos si bland. Am uitat de Babe, neschimbate :). Am stat ce am stat, ca nu imi mai venea sa plec, pana la urma m-am urnit spre casa. La intoarcere am luat-o spre Sinaia, un drum foarte frumos si acesta, unde m-a prins intunericul. Pana acasa am inghetat tun.

 

post-57756-1290465110_thumb.jpg post-57756-1290465245_thumb.jpg post-57756-1290465297_thumb.jpg post-57756-1290465354_thumb.jpg post-57756-1290465407_thumb.jpg post-57756-1290465486_thumb.jpg post-57756-1290465549_thumb.jpg post-57756-1290465587_thumb.jpg post-57756-1290465696_thumb.jpg post-57756-1290465740_thumb.jpg

 

Restul pozelor aici: http://picasaweb.google.com/10375534819557...CJXB_Prt9u-VAw#

 

 

Frumasa iesire si pozele sunt deosebite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, desi eu nu m-as incumeta sa bag bandita pe acolo..

Este foarte frumoasa privelistea de la Bolboci, am fost de vreo 3 ori cu masina acolo si mi-a placut..

Prima poza postata, mi-a placut foarte mult, ba chiar am pus-o ca wallpaper, sper sa nu fie probleme cu drepturile de autor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent traseu!si da, frumoase imagini...

ma intreb daca DragStar-ul meu s-ar incumeta pe-acolo...:)

 

Eu cred ca nu vei avea probleme pe acolo, atat doar sa fie drumul uscat, sa fie vara si ziua mai lunga ca sa te poti bucura mai mult de priveliste. Eu am facat tura asta cam in graba pt ca ziua era scurta si n-am apucat sa stau linistit in iarba si sa casc ochii. Portiunea mai grea este de la Piatra arsa la Babele, ai nevoie de o garda la sol mai mare zic si eu. Mai repede mi-as face probleme din cauza cauciucurilor. Pt cineva care a ajuns pana la Marea Nordului serveste Babele la micul dejun :)))).

Mesaj completat

Frumoasa tura, desi eu nu m-as incumeta sa bag bandita pe acolo..

Este foarte frumoasa privelistea de la Bolboci, am fost de vreo 3 ori cu masina acolo si mi-a placut..

Prima poza postata, mi-a placut foarte mult, ba chiar am pus-o ca wallpaper, sper sa nu fie probleme cu drepturile de autor :P

 

Am un amic cu un CBF600 care a fost pe acolo acum cativa ani, mai putin Pitra Arsa si Babele, singura problema a avut-o cu tevile de esapament pe care le-a cam dat de pamant dar nimic dramatic. Pana la urma daca vezi ca nu merge te intorci :duel:. Io as incerca, tura e scurta si foarte frumoasa.

 

Multumesc inca odata tuturor pentru aprecieri :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent traseu!si da, frumoase imagini...

ma intreb daca DragStar-ul meu s-ar incumeta pe-acolo...:)

fluiera pe acolo ...

frumoasa plimbare nu cred ca o sa ma satur de drumul vreodata ...bravos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze si frumos traseu. Am insa o intrebare. .... din cate stiu eu, de la piatra arsa spre babele nu prea ai cum sa ajungi fara sa intri in rezervatie, iar acolo nu prea ai voie cu motocleta. S-a schimbat ceva? Sau doar ai avut noroc si nu te a vazut nimeni.

In acest utim caz ai grija ce sii pe aici ......

 

Zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...