Sari la conținut

MANECIU-TABLA BUTII-VAMA BUZAULUI


Postări Recomandate

Ultima excursie pe 2010 - cursa de o zi cu plecare la ora 7.00 din Baneasa pe un frig destul de agresiv pana pe la ora 10.00, cand dĂŠjà am inceput sa urcam.

Dupa trecerea barajului au mai fost si mici portiuni de gheata, dar a mers super.

Peisajele de toamna superbe, mai ales ca eram al-2-lea si priveam cum se ridica patura de frunze de la crampoanele rotilor primului motor, m-au facut s-a uit de frig.

Un forestier foarte bun cu cateva dificultati pe urcare pana la golul alpin, virgin in perioada asta nu mai erau nici oi , nici vaci doar tarlele abandonate. Nici picior de om sau vehicul pe tot forestierul.

La monumentul Tabla Butii am ramas foarte impresionat de conservarea lui, forma in care s-a pastrat: sindrilita la locul ei, peretii de pamant cu nuiele, crucile. Totul original din 1916 fara restaurare doar cate o bidinea de var din cand in cand si o pensula de vopsea cu tricolorul. Din informatiile culese de la un motociclist localnic, in fiecare an pe 4 august se tine o festivitate pentru care s-a construit langa monument o platforma de beton sub forma de scena (constructie noua). La anul pe 4 august o sa fiu prezent si o sa raman peste noapte cu cortul, ca tare frumoasa este zona.

Dupa monument se mai merge vreo juma’ de ora pe golul alpin cu o frumoasa priveliste si pomi cu frunze uscate de toate nuantele si culorile unei toamne tarzii care imbraca poalele varfului Ciucas-1954 M si incepe coborarea (foarte dificila in perioada asta pentru ca drumul este mascat de umbra brazilor foarte inalti si persista noroiul ). Tocmai se desghetase pamantul doar un pic la suprafata si nu m-am prins sa reduc viteza la minim si am dat cu dakarul de pamant. Inainte sa plec din nou am decuplat ABS-ul am intrat pe sleau si am lua-o usor pana jos.

In continuare am luat alt forestier care scurta traseul spre Vama Buzaului. Am ajuns pe alt gol alpin cu o urcare foarte usoara si frumoasa, am coborat si surpriza…. nu era pod peste rau. Mai misto a-1-a forja si hop dincolo. Am mai mers ceva km si am intalnit un indicator “forestier Urlatoare”, am luat-o pe el si dupa ceva timp am intalnit o cascada gen Discovery. Nu le am cu povestitul si nu-mi gasesc nici cuvintele ce a putut sa faca natura in locul acesta. Daca aveam un aparat performant macar culorile de pe sol oferite de mama natura sa le vedeti si voi, ceva care ma dat pe spate. Nu credeam ce-mi vad ochii si ca sunt in Romania. Avem atatea locuri frumoase si nu stim sa le aratam. Imi pare tare rau ca nu am aflat cum se numeste frumoasa cascada, daca stie careva dintre cititori rog postati ca eu am intrebat in stanga si in dreapta si toti au dat din umeri. Era totul atat de frumos canu mai imi venea sa plec ,tot savuram cascada si cu tot ce crease natura in jurul ei. Am servit aici si masa, am uns lanturile si la drum spre Vama Buzaului sa nu ne prinda noaptea in munti si bine am facut ca ne-am intors pe Cheia si era pe unele curbe nisip pus de tiristi ca sa poata urca. Va dati seama ce bine era noaptea sa intrii pe viraj si sa te trezesti taras-culcat-nerezemat pe langa balustrade.

In Vama Buzaului din nou surpriza concurs OF 4X4 am stat si pe acolo vreo ora si foarte multumiti de reusita excursiei direct Bucuresti prin Brasov-Cheia. O singura bariera ne-a mai oprit undeva dupa Valeni.

 

http://picasaweb.google.com/11241736573096...asVamaBuzaului#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La monumentul Tabla Butii am ramas foarte impresionat de conservarea lui, forma in care s-a pastrat: sindrilita la locul ei, peretii de pamant cu nuiele, crucile. Totul original din 1916 fara restaurare doar cate o bidinea de var din cand in cand si o pensula de vopsea cu tricolorul. Din informatiile culese de la un motociclist localnic, in fiecare an pe 4 august se tine o festivitate pentru care s-a construit langa monument o platforma de beton sub forma de scena (constructie noua). La anul pe 4 august o sa fiu prezent si o sa raman peste noapte cu cortul, ca tare frumoasa este zona.

 

In primul rand felicitari pentru plimbare. Dar as vrea sa fac unele precizari in ceea ce priveste Sarbatoarea Eroilor de la Tabla Butii. Aceasta are loc in fiecare an pe data de 6 august si este consacrata comemorarii eroilor.

 

Tabla Butii se gaseste la intersectia a patru judete: Prahova, Brasov, Buzau, Covasna (asa spun cei din zona) si a fost multa vreme vama intre aceste zone. De aici ii vine si numele.

 

Cimitirul a fost facut de preotul din satul Slon. Impreuna cu scolarii din vremea respectiva au adunat toate oasele umane albite de vreme ce erau imprastia pe varful de munte in urma razboiului si le-au inhuma crestineste.

 

De cimitir se ocupa primaria din comuna Cerasu (PH). Oamenii din Cerasu si din satul Slon, impreuna cu preotii locului, primaria si armata se pregatesc in fiecare an pentru acest eveniment. Urca din satul lor, pana la monument cu masinile mari de armata, carute, masini, cai. Cei mai curajosi merg acolo cu o seara inainte si aseaza tabara - corturi de armata si civile.

 

Participa si formatii populare din partea locului - copii, tineri si artisti consacrati, care duc mai departe traditiile locului. Eu am fost acolo in 2006, 2007, 2008.

 

Un pic mai sus de monument, sunt ruinele unei cetati vechi in jurul careia au fost sapate transee in timpul razboiului.

 

O sa pun cateva poze facute de mine cu telefonul si doua filmari din 06.08.2008

 

,

 

Cat despre cascada, din cate pot sa imi dau seama ai prins o alunecare de teren, dupa o ploaie. Asa se intampla cand se surpa o parte din drum - apa curge de pe versanti si formeaza acea cascada temporara. - asta am vazut eu cand am fost in zona

 

 

Harta zona

post-43514-1291491201_thumb.jpg

post-43514-1291491222_thumb.jpg

post-43514-1291491243_thumb.jpg

post-43514-1291491267_thumb.jpg

post-43514-1291491283_thumb.jpg

post-43514-1291491300_thumb.jpg

post-43514-1291491319_thumb.jpg

post-43514-1291491341_thumb.jpg

Editat de Phaniske
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze.

Vad ca acum ai un BMW. Ai renuntat la First Bike?

 

 

 

 

salutare.Am renuntat nu trecea de 110 la ora si de multe ori tineam grupul dupa mine.(solitar ma slujit foarte bine la toate excursiile care le-am facut in 3 ani,28.000 km).Si a trebuit sa aleg alt motor care sa mearga pe toate categoriile de drumuri si sa aiba consum mic,dupa lungi studii am ales DAKARUL,si nu-mi pare rau dupa 2000 km sunt foarte multumit de el.

 

Mesaj completat

In primul rand felicitari pentru plimbare. Dar as vrea sa fac unele precizari in ceea ce priveste Sarbatoarea Eroilor de la Tabla Butii. Aceasta are loc in fiecare an pe data de 6 august si este consacrata comemorarii eroilor.

 

Tabla Butii se gaseste la intersectia a patru judete: Prahova, Brasov, Buzau, Covasna (asa spun cei din zona) si a fost multa vreme vama intre aceste zone. De aici ii vine si numele.

 

Cimitirul a fost facut de preotul din satul Slon. Impreuna cu scolarii din vremea respectiva au adunat toate oasele umane albite de vreme ce erau imprastia pe varful de munte in urma razboiului si le-au inhuma crestineste.

 

De cimitir se ocupa primaria din comuna Cerasu (PH). Oamenii din Cerasu si din satul Slon, impreuna cu preotii locului, primaria si armata se pregatesc in fiecare an pentru acest eveniment. Urca din satul lor, pana la monument cu masinile mari de armata, carute, masini, cai. Cei mai curajosi merg acolo cu o seara inainte si aseaza tabara - corturi de armata si civile.

 

Participa si formatii populare din partea locului - copii, tineri si artisti consacrati, care duc mai departe traditiile locului. Eu am fost acolo in 2006, 2007, 2008.

 

Un pic mai sus de monument, sunt ruinele unei cetati vechi in jurul careia au fost sapate transee in timpul razboiului.

 

O sa pun cateva poze facute de mine cu telefonul si doua filmari din 06.08.2008

 

,

 

Cat despre cascada, din cate pot sa imi dau seama ai prins o alunecare de teren, dupa o ploaie. Asa se intampla cand se surpa o parte din drum - apa curge de pe versanti si formeaza acea cascada temporara. - asta am vazut eu cand am fost in zona

 

 

Harta zona

 

 

Multumesc pentru corectari,ca dupa informatiile mele duceam colegii in eroare si nui frumos.deci 6 august.care vreti sa mergeti merita zona va asigur ca o sa va placa.

 

Mesaj completat

Cand a fost plimbarea? Si cum se face ca nu v-ati innamolit pana la gat? Eu nici nu pot sa mai ajung la asfalt fara sa innot prin noroi de 20 cm.

 

 

 

Noiembrie,norocul nostru a fost ca era inghetat,am plecat la prima ora.Cand sa desghetat eram deja pe coborare,dar ara desghetat doar 1 cm la suprafata si nu se ingropa roata sa aiba aderenta mai buna,ai vazut si rezultatul ca am dat cu ea jos, si colegul pe urcare a scapato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos p-acolo.

Mai merita vazute in zona cheile Vaii Stanei,creasta muntelui Tatarutu cu tinta valea Siriului Mare si apoi Lacul Vulturilor(asta o sa fie o tura vara viitoare,anu' asta prin jumatea lui octombrie ne-a prins noaptea si ceata la coborarea din creasta, pe traseu total necunoscut prin padure, si ne-am potolit)

Felicitari Oformula pentru noua mobra;buna alegere.

 

Prin Cheile Vaii Stanei e de facut o plimbare pe jos de 200m de unde lasi mobra,sau daca ai una usoara si te lasa inima sa intri cu ea pe acolo(nu de mila mobrei) tre' s-o ridici pe o roata ca sa o poti trece de locul cel mai ingust.

DSCN0254Large.jpg

 

 

Pe creasta drumul ajunge doar poteca prin unele locuri,iar despre coborare nu stiu sigur decat ca e destul de abrupta prin padure si nu mai poti urca inapoi cu vaca daca e ud pe jos.Eu am coborat per pedes cam 200 m pana la un copac cazut care bareaza trecerea si care trebuie ocolit cumva pe versant.

DSCN2268Large.jpg

Panorama13Large.jpg

Panorama18Large.jpg

DSCN2289Large.jpg

Si un alt ingredient al turelor pe acolo: daca stai cu cortul peste noapte pe sus ai sanse bune sa pe salute ursul in tabara.

 

 

Cascada este asta:

Panorama12Large.jpg

DSCN0303Large.jpg

 

 

Ture faine va urez

Gobi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos p-acolo.

Mai merita vazute in zona cheile Vaii Stanei, creasta muntelui Tatarutu cu tinta valea Siriului Mare si apoi Lacul Vulturilor (asta o sa fie o tura vara viitoare, anu' asta prin jumatea lui octombrie ne-a prins noaptea si ceata la coborarea din creasta, pe traseu total necunoscut prin padure si ne-am potolit)

Felicitari Oformula pentru noua mobra;buna alegere.

 

Prin Cheile Vaii Stanei e de facut o plimbare pe jos de 200m de unde lasi mobra,sau daca ai una usoara si te lasa inima sa intri cu ea pe acolo(nu de mila mobrei) tre' s-o ridici pe o roata ca sa o poti trece de locul cel mai ingust.

DSCN0254Large.jpg

 

 

Pe creasta drumul ajunge doar poteca prin unele locuri,iar despre coborare nu stiu sigur decat ca e destul de abrupta prin padure si nu mai poti urca inapoi cu vaca daca e ud pe jos.Eu am coborat per pedes cam 200 m pana la un copac cazut care bareaza trecerea si care trebuie ocolit cumva pe versant.

DSCN2268Large.jpg

Panorama13Large.jpg

Panorama18Large.jpg

DSCN2289Large.jpg

Si un alt ingredient al turelor pe acolo: daca stai cu cortul peste noapte pe sus ai sanse bune sa pe salute ursul in tabara.

 

 

Cascada este asta:

Panorama12Large.jpg

DSCN0303Large.jpg

 

Ture faine va urez

Gobi

 

 

Eu pun blituri unul spre padure si unul orientat catre cort, iar in cort lumina rosie intermitenta slaba sa nu ma deranjeze. Crede-ma ca am campat pe multe forestiere destul de pustii, singur (cu mobra) si cateodata aproape de golul alpin si nu am avut nici un incident. A si uitasem, pun un lemn mai gros pe jaratecul ramas si ala scoate fum pana dinspre ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a fost plimbarea? Si cum se face ca nu v-ati innamolit pana la gat? Eu nici nu pot sa mai ajung la asfalt fara sa innot prin noroi de 20 cm.

 

se pare că a fost undeva în jurul datei de 9 noiembrie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salut!

 

Voi urca din Slon la Tabla Butii, apoi spre Lacul Vulturilor si as vrea sa stiu care este cel mai bun drum intre Tabla Butii si Lacul Vulturilor. Am pus o poza cu harta si daca nu e deranjul prea mare v-as ruga sa trasati cateva sageti pe varianta indicata.

 

Multumesc frumos!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Voi urca din Slon la Tabla Butii, apoi spre Lacul Vulturilor si as vrea sa stiu care este cel mai bun drum intre Tabla Butii si Lacul Vulturilor. Am pus o poza cu harta si daca nu e deranjul prea mare v-as ruga sa trasati cateva sageti pe varianta indicata.

 

Multumesc frumos!

 

Salut nu am ajuns pana la Lacul Vulturilor, poate te indruma altcineva.Noi mergem Dumineca 18.09 2011, incepem urcarea de pe DN 10 din localitatea CRASNA. La ora 08.30 plecam din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://maps.google.com/maps/ms?msid=213611125371029092611.0004aa2a989870e6b0589&msa=0&ll=45.474337,26.163254&spn=0.146375,0.264702

Dai pe photos/Earth ca sa vezi mai bine relieful.

Nu prea e traseu clar de la Tabla Butii la lacul Vulturilor,

Poti sa cobori pe linia mov spre Basca Chiojdului si sa faci stanga spre nord spre lac undeva pe drum.

Poti sa tii culmea Tatarutului pe linia albastra, dar la capatul din nord e o coborare abrupta prin padure,copaci cazuti,nu am trecut, daca reusesti sa cobori tre' sa o iei spre Basca si sa faci stanga undeva pe drumul clasic spre lac.

Poze pe linia albastra aici:

http://s658.photobucket.com/albums/uu307/ggobi/Ciucas%20cheile%20Vaii%20Stanei/171010/?albumview=slideshow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...