Sari la conținut

Excursie la cursele moto 2011 - Brno - Cehia


adrianm
 Share

Postări Recomandate

Pentru iubitorii de curse moto am facut niste sapaturi, cel mai apropiat loc de desfasurare al curselor in 2011 este Brno - Cehia.

Pe 10 iulie 2011 WSBK iar pe 14 august 2011 Moto GP (la Moto GP calendarul este provizoriu).

Pretul biletelor este mult mai mic pt cine cumpara pana la sfarsitul anului.

Preturile pana la 31.12.2010 sunt :

 

WSBK Bronze acces D,G 290 CZK (49 ron) / Silver acces T2,T3,T5,C,D,G 490 CZK (84 ron)/ Gold acces T2,T3,T5,C,D,G + paddock 990 CZK (168 ron)

Mai multe detalii wsbk

 

MotoGP acces toate zonele ABCDEFG 990 CZK (168 ron)

Mai multe detalii motogp . Am boldit ceea ce mi s-a parut mai interesant la un pret rezonabil.

Pe site gasiti detalii despre cum se vede din tribune sau din diversele zone ale circuitului.

Poate ne organizam si mergem mai multi, poate mai cautam cate ceva referitor la cazare in apropierea autodromului si postam aici.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu unul sunt foarte tentat de propunerea ta. Drumul pana acolo intr-o zi sau 2 ?

Din Bucuresti sunt 1138 Km (GoogleMaps) si, cred eu, ar fi mai lejer de parcurs in 2 zile.

Bineinteles, trebuie sa asteptam si sa se confirme motogp-ul pe 14.08 ;) ..

:angryfire:

Editat de mdvd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un calcul sumar si, daca

- se pleaca vineri dimineata din Bucuresti,

- vineri seara oprire aproape de vama de la Nadlac (Ro sau Hu)

- sambata dimineata spre Brno

- Duminica dupa cursa inapoi spre vama

- Luni vama->Bucuresti

 

costurile (in afara de bilet) sunt cam de 300 eur din care:

 

120 eur benzina (2400 km cu 5l/suta si ~1eur/l )

80 eur mancare (20 eur/zi)

60 eur cazare (3 nopti, dintre care 2 in ro) +

40 eur (taxe de autostrada (?) - nu stiu exact cat costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care ati mai fost spuneti cate ceva despre trasee, starea drumurilor, pensiuni, hoteluri, preturi.

Cele situate in imediata vecinatate a circuitului sunt probabil ocupate deja iar preturile sunt de genul http://www.hotel-motorsport.cz/en/

March- October CZK 990 168 ron

MS Superbike July 2011, 3.-7.10. 2011 CZK 1950 332 ron

Moto GP August 2011 CZK 3650 623 ron

Scump (pt camere double e si mai mult) !

Latest news WSBK

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai stam pititi ;)

 

Iesi mai nemernicule din ascunzatoare si ajuta oamenii cu ceva indicatii. Eu i-as ajuta, dar de la berile alea cehesti, nu mai imi aduc aminte nimic... Nici macar drumul pana in Romania. :angryfire:

P.S. M-am uitat pe poze si cred ca m-am distrat. ;)

on topic: cel mai rapid drum este H pe autostrada, ocolit budapesta, slovacia, cehia. Taxa de autostrada se plateste numai in Ungaria si este cam 25 RON (http://www.rovinieta.net/calculator-roviniete/ro)

in slo si cehia nu ai nevoie de rovigneta. Regimul de viteza este ca in RO. Atentie pe autostrada in H, la poduri. exista radare fixe si nu iarta nimic.

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Adrianm

Eu am fost cu masina 3 persoane... am cumparat rovigneta pt ungaria pe 3-4 zile nu mai stiu exact cat e minim ( am plecat de joi dimineata si in 11 h am fost in Brno si am trecut prin budapesta 900 km din tg mures) si la inapoiere am venit pe DN ... nu ma grabeam .

Am cautat acolo cazare dar sunt destul de scumpe si putine locuri de cazare , peste 20 E cazarea in 2-3 locuri ce am gasit acolo si am preferat sa stam cu cortul in curtea unei babe care se ocupa de cazari , a fost mult mai ok, ai si dush , erau destui cu corturile.

Mancare depinde cum ai noroc, este cand prinzi "oferta" la restaurantul din interiorul circuitului si de 5 E mananci cat poti .

Drumurile sunt bune, autostrada si nationale din jurul circuitului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@razvan12 Multumim pentru orice sfat.

Multumiri dlui Bogdan ( Belbody ) am notat si sfatul dlui : sa alegem Zona C. Ii datoram niste bere.

Eu s-ar putea sa iau masina ( tough decision ) dar in cazul asta pot sa car niste bagaje si corturi ca sa puteti voi sa va faceti numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa-mi pui Dl in fata numelui, in nici un caz.. :rolleyes:

 

Am mai scris multe informatii in trecut, de obicei in sectiunea "curse interne si motogp" apare un topic despre excursie la Brno in fiecare an.

 

Tot ce s-a scris pana acum e corect.

 

Daca veniti cu masina va trebuie vigneta pentru Ungaria, Slovacia, Cehia - pentru autostrada.

Daca veniti cu moto va trebuie vigneta pentru Ungaria - tot asa, doar pentru autostrada. In CZ si SK nu se plateste vigneta pt motociclete.

Daca va bate gandul sa veniti prin Viena, trebuie vigneta si pt ei, si auto si moto. Eu va sugerez sa veniti prin Bratislava, e mai usor drumul.

Doar traversand Viena nu vezi nimic, autostrada si inelul orasului este ba in tunel ba pe pod acoperit, la Viena trebuie vizitat pe jos, si trebuie alocate o zi sau mai multe...

 

La Brno - veniti cu banii pe card si scoateti direct coroane la bancomat sau platiti cu cardul. Daca veniti cu Euro si platiti in Euro o sa va jumuleasca toata lumea la cursul ad-hoc.

Daca totusi veniti cu Euro, schimbati la case de schimb valutar, desi arata dubios, e mai bine decat la banci - bancile au curs mai bun dar iti iau comision 5%.

Pt cazare, sunt multe pensiuni OK in oras si puteti rezerva din timp fara sa platiti nimic in avans. Un simplu telefon ajunge, si sa va tineti de cuvant (adica sa veniti daca ati rezervat, sau daca nu veniti sa anuntati)

Pensiunile le gasiti pe net.

 

Va recomand harta: (vedeti in mijlocul imaginii simbolul albastru cu pat) (pensiunea Na Kytnerce chiar v-o recomand)

 

http://www.mapy.cz/#mm=ZTtTcP@x=138066752@y=132977120@z=16

 

Unde vedeti simbolul albastru cu pat exista ceva de cazare. Dati click pe el si apare o ferestruica cu informatii. (cifrele sunt arabe :( )

 

Aici de exemplu: http://www.mapy.cz/#mm=ZTtTcP@x=138135744@y=132858112@z=15

Vad 5 simboluri cu pat pe harta :rolleyes:

 

Cam asta e.. daca mai vreti sa stiti diverse intrebati. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbody Multumim mult pt informatii, o sa mai intrebam.

Pe situl cu bilete online al autodromului sunt mai multe variante de plata (card, virament, cec bancar) si 3 variante de delivery : courier PPL, mail, personally (Valabil pt SBK sau MOTOGP) .

In functie de livrare se adauga la pretul biletelor inca 15 eur pt varianta mail sau 25 eur pt curier (sume fixe indiferent de cate bilete sunt in comanda ).

Intrebarea mea este : a cumparat cineva cu "mail delivery" ? De ex la concertul Eric Clapton vanzarea s-a facut online prin multe puncte dar tiparirea biletelor doar pe hartie speciala cu elemente de siguranta. Nu as vrea sa ma trezesc sambata dimineata pe la poarta autodromului cu biletele pe stick. Am intrebat o doamna de la autodrom responsabila cu biletele dar e "out of office" ( sine die ). O intrebasem daca pot sa platesc biletele acum si sa le ridic atunci, la event, sau cum as putea desemna pe altcineva sa le ridice in locul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mail o fi insemnand mail mail, adica posta, nu E-mail... :rolleyes:

PPL - e curier rapid cehesc..

Mesaj completat

Am verificat acum pe pagina de bilete:

 

Optiunea de delivery: e PPL, MAIL, si personally.

 

Mail inseamna la Posta, ti le trimit acasa prin posta nu pe e-mail... :rolleyes:

 

 

Vedeti poza, am tiparit varianta in ceha: "poštou" inseamna "prin Posta".

 

post-7046-1292681833_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe site-uri de unde se pot comanda bilete pentru Brno.

 

Eu cred ca o sa comand de la http://www.gpticketshop.com. Livreaza cu

UPS. Evit de obicei orice livrare prin posta romana .. daca adresa de livrare difera

de adresa de domiciliu .. e mai complicat.

Livrarea costa 15 Eur, deci, cu cat mai multe bilete comandate.. cu atat mai putin

platim livrarea.

 

Daca mai sunt doritori din Bucuresti, putem face o comanda comuna.. Eu deocamdata

o sa comand 3 bilete, probabil pe 28-29 dec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa va zic, daca luati bilete la SBK: Biletele la SBK se gasesc intotdeauna si la casele de la circuit chiar in ziua intrarii, nu e coada, nu e nimic.

Singurul motiv pentru care merita sa le luati in avans e ca se vad mai ieftin la presale, dar daca mai puneti si transportul nu cred ca merita.

 

Biletele nu sunt cu numar limitat.

 

Va spun ca asa e, am fost in ultimii patru ani in fiecare vara la SBK, la motogp nu ma duc, dar la SBK da..

Deci, pt SBK nu va agitati cu bilete in avans...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti sa ne adunam atunci...... sa facem o singura comanda......

 

Pot sa comand eu biletele, si sa platesc cu cardul (am un ing webcard ..)

Dar o sa se adune o suma destul de mare si prefer sa strangem banii inainte de comanda..

Ramane doar sa aveti incredere ca n-o sa fug cu banii in Indonezia sau alte tari mai calde :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa comand eu biletele, si sa platesc cu cardul (am un ing webcard ..)

Dar o sa se adune o suma destul de mare si prefer sa strangem banii inainte de comanda..

Ramane doar sa aveti incredere ca n-o sa fug cu banii in Indonezia sau alte tari mai calde :rolleyes:

salut! eu am fost in fiecare an in ultimii 4 ani. si am incercat toate variantele. totul depinde de timp si bani si cat este grupul de mare. noi am fost 4. drumul se poate face si intr-o zi depinde de motociclete si de ritmul de mers.daca plecati vineri dimineata la max 6-7 seara sunteti lejer in budapeste. daca nu vreti sa mergeti pe autostrazi treceti budapesta si va puteti caza la 10 km st pensiuni cate vrei ieftine max 27 euro camera. pe autostrada daca mergeti ajungeti lejer in bratislava unde eu am dormit cu 18 euro la iesire spre brno. drumurile st f bune mai putin cea dintre bratislava brno care ptr rr meu a fost cam dura

dar la 250 nu mai simti nimic . nici in brno nu e f scump noi am dormit intr-o loc lelekovice la un ceh super baiat 3 ani la rand iar ultimdata la un camin studentesc pe 29 de euro . la ceh 2 camere 4 insi 2 nopti 230 de euro cu mic dejun inclus. dar cam greu de ajuns la el fara gps.bilete nu mai luati de pe site ptr ca eu am gasit tot timpul la intrare si sub pret cu mult. in fiecare an politia a facut controale la sange adk si la 12 noaptea gasesti pe strazi filtre numai ptr motociclisti unde nu scapa nimeni cu actele si moto ca serii neverificate.vizionarea gp o puteti face de oriunde . este spectaculos doar ca e bine sa va duceti dimineata adk max 10 ptr ca eu am prins f mare aglomeratie.eu nu mi-am luat niciodata bagaje multe si nici nu va sfatuiesc pe voi sa va carati cu ele

adk geanta de rezervor mi-a fost de ajuns ptr cateva schimburi.neaparat luati-va sub sa un cotum bun de ploaie ptr ca in 4 ani am prins ploaie cel putin odata.papa mi-e mi s-a parut ff ieftina si la ei si la bratislava. daca aveti chef si de turism aveti ce vedea . puteti trece dunarea cu bacul mai sus de budapesta si este ghiar superb drumul. drum bun si poate ne vdm acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat, pana la urma, doar 3 bilete, de la http://www.gpticketshop.com:

 

Summary of your order:

----------------------

Item Price per Unit Total

--------------------------------------------------------------------------

 

3 x Czech MotoGP EUR 42,00 EUR 126,00

Gen. Admission A/B/D/C/D/E/F/G Priority 1 (Wkd.)

Product ID 410001

 

--------------------------------------------------------------------------

 

Subtotal: EUR 126,00

plus handling fee: EUR 6,30

plus shipping charges: EUR 15,00

 

---------------

 

Grand Total: EUR 147,30 (630.83 lei)

===============

 

--------------------------------------------------------------------------

Shipping by: UPS Express

Payment by: Credit Card

 

Biletele le trimit cu 2 saptamani inainte de eveniment..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu am fost in fiecare an in ultimii 4 ani. si am incercat toate variantele. totul depinde de timp si bani si cat este grupul de mare. noi am fost 4. drumul se poate face si intr-o zi depinde de motociclete si de ritmul de mers.daca plecati vineri dimineata la max 6-7 seara sunteti lejer in budapeste. daca nu vreti sa mergeti pe autostrazi treceti budapesta si va puteti caza la 10 km st pensiuni cate vrei ieftine max 27 euro camera. pe autostrada daca mergeti ajungeti lejer in bratislava unde eu am dormit cu 18 euro la iesire spre brno. drumurile st f bune mai putin cea dintre bratislava brno care ptr rr meu a fost cam dura

dar la 250 nu mai simti nimic . nici in brno nu e f scump noi am dormit intr-o loc lelekovice la un ceh super baiat 3 ani la rand iar ultimdata la un camin studentesc pe 29 de euro . la ceh 2 camere 4 insi 2 nopti 230 de euro cu mic dejun inclus. dar cam greu de ajuns la el fara gps.bilete nu mai luati de pe site ptr ca eu am gasit tot timpul la intrare si sub pret cu mult. in fiecare an politia a facut controale la sange adk si la 12 noaptea gasesti pe strazi filtre numai ptr motociclisti unde nu scapa nimeni cu actele si moto ca serii neverificate.vizionarea gp o puteti face de oriunde . este spectaculos doar ca e bine sa va duceti dimineata adk max 10 ptr ca eu am prins f mare aglomeratie.eu nu mi-am luat niciodata bagaje multe si nici nu va sfatuiesc pe voi sa va carati cu ele

adk geanta de rezervor mi-a fost de ajuns ptr cateva schimburi.neaparat luati-va sub sa un cotum bun de ploaie ptr ca in 4 ani am prins ploaie cel putin odata.papa mi-e mi s-a parut ff ieftina si la ei si la bratislava. daca aveti chef si de turism aveti ce vedea . puteti trece dunarea cu bacul mai sus de budapesta si este ghiar superb drumul. drum bun si poate ne vdm acolo!

 

daca mai mergeti si anul asta cu motocicletele as vrea sa ma lipesc si eu de grupul vostru. am mai fost la brno, dar cu masina si imi venea sa musc din volan cand vedeam grupurile de motociclisti trecand pe langa mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o sa ma duc la SBk , am fost si anul asta , nu am vazut/auzit nici un roman in 4 zile prin Brno :cheers: , am fost cu masina , anul viitor inca nu stiu exact cu ce o sa ma duc .

Numai bine :D

 

 

culmea eu am fost ...cum de nu ne-am intalnit

Mesaj completat

Am facut un calcul sumar si, daca

- se pleaca vineri dimineata din Bucuresti,

- vineri seara oprire aproape de vama de la Nadlac (Ro sau Hu)

- sambata dimineata spre Brno

- Duminica dupa cursa inapoi spre vama

- Luni vama->Bucuresti

 

costurile (in afara de bilet) sunt cam de 300 eur din care:

 

120 eur benzina (2400 km cu 5l/suta si ~1eur/l )

80 eur mancare (20 eur/zi)

60 eur cazare (3 nopti, dintre care 2 in ro) +

40 eur (taxe de autostrada (?) - nu stiu exact cat costa.

 

 

1,33 eur /litru era in vara , acu vad ca ne apropiem si noi de pretu asta

Mesaj completat

@ Adrianm

Eu am fost cu masina 3 persoane... am cumparat rovigneta pt ungaria pe 3-4 zile nu mai stiu exact cat e minim ( am plecat de joi dimineata si in 11 h am fost in Brno si am trecut prin budapesta 900 km din tg mures) si la inapoiere am venit pe DN ... nu ma grabeam .

Am cautat acolo cazare dar sunt destul de scumpe si putine locuri de cazare , peste 20 E cazarea in 2-3 locuri ce am gasit acolo si am preferat sa stam cu cortul in curtea unei babe care se ocupa de cazari , a fost mult mai ok, ai si dush , erau destui cu corturile.

Mancare depinde cum ai noroc, este cand prinzi "oferta" la restaurantul din interiorul circuitului si de 5 E mananci cat poti .

Drumurile sunt bune, autostrada si nationale din jurul circuitului .

 

 

chiar langa intrarea in autodrom e un fel de champing gratuit , nu platesti nimic pentru cort si masina.

 

de la champingu asta mai sunt 100 de m pana la intrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar langa intrarea in autodrom e un fel de champing gratuit , nu platesti nimic pentru cort si masina.

 

de la champingu asta mai sunt 100 de m pana la intrare

Ala nu e camping, e doar parcare - costa anu asta 100kc/moto/zi - si 150kc/auto/zi

Poti sa dormi in masina, dar nu e camping, nu te lasa sa pui cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala nu e camping, e doar parcare - costa anu asta 100kc/moto/zi - si 150kc/auto/zi

Poti sa dormi in masina, dar nu e camping, nu te lasa sa pui cortul.

 

 

nu de parcare vorbesc , asa e in parcare nu te laa sa pui cortul , visavis de parcare o un loc viran deci pe partea cu pista , eu am fost indrumat acolo sa campez chiar de cineva de la parcare

 

si intradevar nu am plait nimic si am putu campa fara probleme mai erau vreo 30 de corturi si dubite .

 

e chiar gard in gard cu pista foarte aproape de intrare

Mesaj completat

poze

post-16375-1294170679_thumb.jpg

post-16375-1294170697_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...