Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Filosofull, schimbă lichidul de frână Âşi fă aerisire, de urgență.

 

acu mi-am adus aminte: motorul a fost parcat cu roata fata pe un rastel din ala pt biciclete, practic intepenita intre doua fiare, unde mi-a zis gardianul sa o pun; o fi atins ceva pe acolo; e clar ca trebuie verificat, aerisit si schimbat lichidul; deci baieti si fete, cand ne vedem? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, eu lucrez in weekend iar in cursul saptamanii nu poci (work+ school).

Poate sar ceilalti cu oferte. Una peste alta si eu am observat o oarecare scadere a eficientei franarii pe roata fata. Cred ca o sa-mi cumpar kit-urile de reconstructie a pistonasului si a etrierului(kit pistonas, kit etrier). E musai, frana la EN e de toata jena dupa un numar de ani...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am patit o dandana: eram la piata si cand sa plec maneta frana fata era moale, practic atingea manerul, astfel incat era sa dau peste o baba cu viteza de 5 km/h; am apasat maneta de cateva ori si si-a revenit, acu parca e mai tare, tine mai bine ca inainte; faza m-a pus pe ganduri: daca se intampla intr-o situatie de urgenta, la viteza mare? de la ce sa fie? lichidul de frana e peste nivelul minim

 

Asa am patzit si eu,anu' trecut,cu Vulcanu'....Trebuia sa-i dau pompe,la greu,ca sa "prinda" frana...Tot asa,i-am bagat lichid,cat cuprinde...Degeaba! La service,mi-au zis imediat,ca-i trebuie alt piston si supape,sus,la cutiutza cu lichid.Nu e scump.Exista kit special,e-o problema destul de des intalnita,mai ales la mobrele vechi.S-ar putea sa ai necazul asta, sa-ti scape presiune p-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patzit si eu,anu' trecut,cu Vulcanu'....Trebuia sa-i dau pompe,la greu,ca sa "prinda" frana...Tot asa,i-am bagat lichid,cat cuprinde...Degeaba! La service,mi-au zis imediat,ca-i trebuie alt piston si supape,sus,la cutiutza cu lichid.Nu e scump.Exista kit special,e-o problema destul de des intalnita,mai ales la mobrele vechi.S-ar putea sa ai necazul asta, sa-ti scape presiune p-acolo.

 

 

aha, daca bagi si un link cu kit-ul e perfect; si eu am observat ca frana e cam slaba la EN; are un singur disc pe fata, pe spate saboti care franeaza cum vor muschii lor; cu pasager si bagaje la viteza mare parca vrei sa opresti troleibuzul; am mers cu ea de atunci cam 20 km si n-a mai facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca a raspuns Alex mai sus... :)

Cred ca o sa-mi cumpar kit-urile de reconstructie a pistonasului si a etrierului( kit pistonas, kit etrier ).

Linkurile:

- http://www.wemoto.com/bikes/Kawasaki/EN_50...linder_-_Front/

- http://www.wemoto.com/bikes/Kawasaki/EN_50...aliper_-_Front/

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate,m-am uitat pe link-ul ala...AUCH ...!!!! 46,41 lire ...Si e pretzul fara transport. Unde stiu eu,costa 184 ron,si vine-n max. 5 zile.

Mesaj completat

Scuze,m-am uitat aiurea...la Wemoto,e 25 euro.Cu transport,probabil ca tot pe la 150-180 ron ajunge...Daca e vorba sa combinati transportul,atunci da,clar merita luat de la englezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate,m-am uitat pe link-ul ala...AUCH ...!!!! 46,41 lire ...Si e pretzul fara transport. Unde stiu eu,costa 184 ron,si vine-n max. 5 zile.

Mesaj completat

Scuze,m-am uitat aiurea...la Wemoto,e 25 euro.Cu transport,probabil ca tot pe la 150-180 ron ajunge...Daca e vorba sa combinati transportul,atunci da,clar merita luat de la englezi.

 

 

25 euro pare mai ieftin, mersi oricum pt mesaj; noroc ca vine iarna si am timp sa acopar gaura din buget, ca m-am plimbat tot sezonul, vreo 18.000 km, sunt in faliment; oricum o patanie din asta iti arata de ce e mai bine sa inveti franarea cu ambele pana iti intra in reflex; altminteri bagam o baba in spital

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca oferte mai bune ca si la wemoto nu prea exista, io am cautat/comparat mult pana m-am decis sa cumpar exclusiv de la ei. Daca cunoasteti undeva oferte mai buna nu ezitati sa spuneti aici, cu precizarea ca piesele sa fie de la acelasi producator (sa nu comparam produse diferite, ca nu are sens).

Pana una alta, as dori sa facem o comanda la wemoto luna asta, deci e timpul sa punem de-o lista. Momentan am niste probleme de natura pur tehnica (nu am net/buletin) dar sper sa le rezolv si sa dau drumul la comanda. Aveti timp de gandire cam o saptamana doua.Pana atunci bagati aici cam ce doriti. Daca se grabeste cineva e liber sa dea comanda singur, mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum o patanie din asta iti arata de ce e mai bine sa inveti franarea cu ambele pana iti intra in reflex; altminteri bagam o baba in spital
Mihai, daca vrei sa bagi o baba in spital, iti dam noi una. :wink:

 

Referitor la comanda, eu vreau intinzator, ca a inceput sa-mi faca si mai rau distributia... Singura problema ar fi ca nu exista asa ceva pe Wemoto.

 

Eugen, nu stiu daca avem sanse sa gasim ceva pe la dezmembrari, si mai ales intr-o stare buna...

De cautat, am cautat pe ebay, dar nu am gasit decat 2, iar unu' era cam plin de rugina (deci clar nu era intr-o stare foarte buna), si celalalt nu mai stiu ce chichita avea... :) Nu am gasit nici de motoare asemanatoare - KLE, ER5, GPZ500S...

Mai bine iei unu' nou si macar stii ca ai rezolvat o problema si ca nu-ti mai pica nimic prin zona aia.

Am cautat cu Alex de dimineata pe net si am gasit 2 siteuri, ce-i drept e diferenta de aproximativ 150 lei intre ele, ramane sa vedem ce si cum.

Linkuri:

- http://www.cheapcycleparts.com/model_years...ssemblies/22977 - cod 12048

- http://www.teilweise-motorrad.de/gebraucht...5200260315.html - care nu costa decat 10 euro fara TVA... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa scrie fiecare aici ce ii trebe si sa ne apucam de cautat ca e iarna lunga

 

Eu am nevoie de cablu kilometraj si kit-ul ala pt frana; mai caut si cauciuc spate avon venom

 

 

Acu' vreo 2 ani,@foxdesert si-a luat de pe ebay-ul englezesc,set de cauciucuri d-astea.Si sunt si cu white wall.Le-a luat cam cu o treime mai ieftin decat de-aici.Noi-noutze,evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt PACO: s-ar putea sa gasesti semnalizator p-aici:

T.

Salut steelwing_cj , bine ai venit in grupul posesorilor de EN 500! Foarte frumos gestul tau de a ne ajuta cu un sfat direct din primul tau post, apreciez!

Daca intampini vreo problema la EN-ul tau, intraba aici (poti sa dai un search pe topic inainte, ca sa nu ne repetam) si o sa te ajutam cu cea mai mare placere. Deasemenea poti sa intri si pe grupul nostru de discutii si sa vezi ce mai planuim. Apropo, eu sunt din Cluj (Turda) dar locuiesc in Bucuresti. Vin acasa destul de rar, dar poate ne intalnim cand oi mai veni!

Salutari si numai bine!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut steelwing_cj , bine ai venit in grupul posesorilor de EN 500! Foarte frumos gestul tau de a ne ajuta cu un sfat direct din primul tau post, apreciez!

Daca intampini vreo problema la EN-ul tau, intraba aici (poti sa dai un search pe topic inainte, ca sa nu ne repetam) si o sa te ajutam cu cea mai mare placere. Deasemenea poti sa intri si pe grupul nostru de discutii si sa vezi ce mai planuim. Apropo, eu sunt din Cluj (Turda) dar locuiesc in Bucuresti. Vin acasa destul de rar, dar poate ne intalnim cand oi mai veni!

Salutari si numai bine!

 

Buna!

 

La mine situatia e inca ciudata... Adica sunt posesor de EN 500, dar deocamdata fara carnet... Nu am condus inca (i'm not the illegal man :D), pe la decembrie intru la scoala de soferi... Insa m-am inscris aici sa mai vad pareri, patanii, chestii... Nu pot sa fiu prea activ pe forum, timpul deocamdata nu-mi permite... Dar cand pot ajuta, ajut...

 

Numai bine,

T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e .. eu v-am asteptat :D . Am facut un drum de 170 de km dus intors de la 2 mai la Corbu si mi-au cam inghetat turloaiele desi eram echipat corespunzator . E adevarat ca inca nu am pus mesada de iarna la haina si pantalon dar oricum banuiesc ca 500 de km dus intors e destul de nasol ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e .. eu v-am asteptat :D . Am facut un drum de 170 de km dus intors de la 2 mai la Corbu si mi-au cam inghetat turloaiele desi eram echipat corespunzator . E adevarat ca inca nu am pus mesada de iarna la haina si pantalon dar oricum banuiesc ca 500 de km dus intors e destul de nasol ...

 

am fost la valeni, 200 km dus-intors, imbracat ca un balot si tot am inghetat; pana la mare ar fi fost prea mult; ne vedem in 2011; sa nu bei toata berea pana atunci; de fapt eu mai trec prin c-ta anul asta, calare pe autocar, te sun si poate ne vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...