Sari la conținut

Enduro + Si -


Postări Recomandate

Cati au renuntat la enduro pentru ca nu le-a placut si cati au adoptat ulterior acest stil pentru ca le place mai mult decat altele?

Cati sunt pe cale sa se logodeasca sau sa dea divort de un enduro?

Marturisiti sincer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan, din cate am vazut eu, majoritatea scapa de viteze si-si iau enduro. Mai mult, toti vor un cross mic, de 125 sau 250 cu care sa se dea pe teren accidentrat.

Stiu si din cei are au vandut enduro si au trecut la viteza, dar astia, in marea majoritate foloseau enduro pentru oras, nu pentru off road.

Eu daca mi-as vinde motocicleta, mi-as cumpara un Africa Twin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce enduro? Simplu! Libertate! Mai multa decat la orice alt motor. Poti merge pe strada si prin noroi. Poti alerga cu viteze relativ mari (150-200 km/h). Poti intra in apa, noroi, sari santuri, bolovani, etc. Te poti plimba usurel prin oras. Poti......ORICE!

Ce altceva iti mai poti dori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro pt ca sunt satul de asfalt, civilizatie, companie dubioasa, am nevoie sa ma arunc uneori in necunoscut,....

in lumea superspecializarii in care traim, cred ca enduro e cea mai aproape de motocicleta ca si concept.versatilitatea unui enduro cred ca nu poate fii contestata de nimeni.cred ca e si solutia ideala pt cei cu bani mai putini(aici subscriu si eu).

vitezanele sunt pretentioase din multe pct de vedere, marea majoritate a choperelor cred ca e reprezentata de motociclete de parada....fara sa se supere choperistii, turingurile nu sunt pt utilizare cotidiana(aceeasi specializare dusa la extrem de care vorbeam)...si tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

N-am inca motor, dar sigur cand o sa am, va fi enduro. Chiar daca e cam mare de inaltime pt mine. Imi plac motoarele de enduro pt ca "tzopaie", pentru ca le duci pe munte si nu au probleme, pentru ca sunt singurele care merg pe orice fel de teren, pentru ca se strecoara bine prin oras, si multe altele...

Cand eram mai mica am vazut la Poiana Brasov niste motoare de enduro, si am zis ca eu asta o sa am (desi mai vazusem de toate, dar numai prin oras). Cred ca nu ma asteptam sa vad pe munte, si asta m-a facut sa imi placa (mie imi place muntele mult de tot, si daca poti sa combini motociclismul cu alta pasiune, e perfect!). Deci enduro e perfect, macar pt mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Bun! Eu sunt chopperist convins! prefer chopper-ul din mai multe motive (poti sa-l faci unic, e comod, viteza nu prea e dar eu sincer nu sunt fan viteza, mai degraba fan accelerari) Dar daca as avea bani acum mi-as lua shi un enduro! de ce? am facut downhill shi trial pe mountain bike 7 ani! imi place sa merg prin padure dar cu chopper-ul nu ai cum sa faci asta! pana o sa am bani sa-mi iau shi un enduro, poate o sa ma apuc de minsk-ul lu' bunica-miu sa-l "endurizez" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Chopper-ul e visul meu de mic de cand aveam vreo 5 ani shi maducea tata in atasul de la simson... imi inchipuiam cum ar fi daca in loc de simson ar fi fost un harley... Nu cred ca voi renunta vreodata la acest gen de motor!!! dar poate intr-un viitor (apropiat sper eu) o sa-mi iau shi un chopper la comanda (cu motor harley, desigur) shi un ktm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Poate...dar harley-ul nu e doar un motor pentru mine (shi pentru multi altii) e un stil de viata, o atitudine, e sinonim cu libertatea.....ehhh...termin ca incep sa aberez shi nici nu prea are legatura cu topic-ul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro... ce poate fi mai frumos decat sa mergi de unu singur(sau cu prietenii) pe unde nu poti ajunge cu nici un alt tip de motor... visul meu e sa particip la cel putin un rally raid(ce fain ar fii daca el s-ar numi Paris-Dakar rally :) ).

stress:asa cum bine stii, si enduro/off-road poate fi un stil de viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea inteleg cum te determina motoru sa adopti un stil de viata nene stress??

harlei=libertate??traiasca industria hollywoodiana!!!trezirea...viata ti o dictezi tu nu fierul pe care mergi.ala cel mult iti baga ceva restrictii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat, tine de marketing ideea de LifeStyle ... Insa problema e viceversa adik stilul de viata iti impune un tip de motor !!! Asa ca industria sus-amintita nu prezinta motoare ci stiluri de viata. E subtil, subliminal ... ajungi sa cumperi Harley sau macar sa-ti doresti fara sa-ti dai seama.

Si totusi ... DA ! Harley=Libertate ! HD este exemplul viu ca marketingul american nu se bazeaza numai pe imagini fabricate. De altfel experienta americanului de a discerne intre minciuna si adevar in marketing nu ar fi permis supravietuirea HD atatia ani ... Undeva exista si adevar in reclamele Harley !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Io is mai ciudat....mie mi-ar placea pe langa un chopp sa am si un cross-enduro si un speed... deh...unul singur nu-ti ofera tot ce vrei......poate ca o sa le si am .. int-o bna zi..... si nu stiu de ce numai choppder-ul ar insemna un stil de viata....cu toate ca ele sunt febletea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa privim putin lucrurile si din punct de vedere tehnic:un enduro necesita minim de intretinere,revizii mai simple si intervale de revizii mai mari(exceptind lantul desigur).iar in caz de buseala (nu doresc la nimeni dar se poate intimpla!!!) avariile se pot remedia usor si cu cost relativ mic!!!.deasemeni pretul la piese!!!asta cred eu !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Dan, din cate am vazut eu, majoritatea scapa de viteze si-si iau enduro. Mai mult, toti vor un cross mic, de 125 sau 250 cu care sa se dea pe teren accidentrat.

Stiu si din cei are au vandut enduro si au trecut la viteza, dar astia, in marea majoritate foloseau enduro pentru oras, nu pentru off road.

Eu daca mi-as vinde motocicleta, mi-as cumpara un Africa Twin.

da man, evident. toti se arunca din start la vitezane, si cind vad ca nu ii tine, isi iau ceva mai slabut, mai pe puterile lor. nu oricine e capabil sa controleze un motor de viteza. :D

 

acum serios vorbind, mi-e foarte clar ca o sa am ca a 2a motocicleta un enduro, dar doar ca pe o amanta, ma-ntelegi, tot cu honda o sa ramin insurat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...