Sari la conținut

yamaha XT si yamaha TENERE 600\660


Postări Recomandate

Salut tuturor celor de pe acest forum.Sant nou pe acest forum si folosesc o motocicleta yamaha xt 600 model 3tb model 1990.Am si eu o problema legata de cilindru de frana spate la care m-i sa dus garnitura de etansare (burduf).A mai avut cineva problema ? unde as putea gasi garnitura????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Reprezentantele Yamaha. Eu m-am inteles foarte bine cu cei de pe motociclete.com.ro, adica Dual Tours

Mesaj completat

 

 

 

 

Nu bag mana in foc, dar nu cred ca o sa iti vanda nimeni separat garnitura aceea. Din ce imi aduc eu aminte (nu lua 100% de bun) cred ca acea garnitura este turnata in etrier sau ceva de genul.

Mai concret - cauta un etrier spate din dezmembrari. Poti pune de la orice XT din perioada 1990-2002. Cred ca si cele de Tenere din 86-90 sunt identice. S-ar putea ca si cele de pe Tenere-urile din perioada 90-98.

Etrieri spate se gasesc, asa ca nu te speria. Nu este capat de lume.

Daca mai umbli acolo (sa scoti cilindrul sa il cureti) construieste-ti 3 agrafe din sarma, in forma de L, cu un ochete de care sa le apuci, cu marginea indoita (ca sa nu intepi cauciucul) si roaga pe cineva sa te ajute sa largesti burduful si sa bagi inapoi cilindrul (2 maini si 3 agrafe nu o sa se impace niciodata).

Spor la cumparaturi !

 

post-3763-1299016959_thumb.jpg

post-3763-1299016906_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca woodman sa se refere la cilindrul actionat de pedala. Nu la cel al etrierului. Ar fi fost util daca preciza mai clar.

Mi se pare mie sau exista doua topicuri cu titlu identic?

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor celor de pe acest forum.Sant nou pe acest forum si folosesc o motocicleta yamaha xt 600 model 3tb model 1990.Am si eu o problema legata de cilindru de frana spate la care m-i sa dus garnitura de etansare (burduf).A mai avut cineva problema ? unde as putea gasi garnitura????

 

la xt nu am lucrat in afara de aprindere nimic,dar din experienta stiu ca se gaseste kit de reparatie pentru etrier,adica o garnitura in etrier care se poate schimba cu usurinta,nu esta turnata in etirer.De multe ori merge numai sa desfaci etrierul si sa il curati la sange cu smirghel de 400-600 pe pistonas si sa lasi garnitura veche,curge sau blocheaza din cauza ruginii de pe pistonas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Este posibil ca woodman sa se refere la cilindrul actionat de pedala. Nu la cel al etrierului. Ar fi fost util daca preciza mai clar.

Mi se pare mie sau exista doua topicuri cu titlu identic?

 

Ups... da, Andrei, ai dreptate. Omul vorbea de cel spate.

So... pentru cel spate exista kit de reparatie. Am si eu unul nou prin garaj, astept sa il schimb pe cel de pe motocicleta. Nu mai stiu sigur de unde l-am luat dar a fost de undeva de gen WeMoto (wemoto.com), Polo (polo-motorrad.de) sau Louis (louis.de).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...