Sari la conținut

Bran-Moeciu-Magura-Zarnesti


Blaster
 Share

Postări Recomandate

Stie careva situatia drumului?

As vrea la vara sa ma plimb prin zona si poate si pe acolo...

Sau alte sugestii?

Voi sta la Bran si vreau sa fac cateva ture, nu prea lungi prin zona...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cu animalul ala de motor nu cred ca iti va fi bine, ar fi chiar imposibil bucata Moeciu- Magura...e drum de pamint in urcare si in plus are si sleauri...in rest e parfum...

 

Cristache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam, dar ce poti sa-mi spui de traseul: Bran-Zarnesti-Poiana Marului-Paltin-Holbav-Vulcan-Bran?

 

E mai ok?

 

 

 

 

Pana in Paltin e asfalt,Paltin-Holbav- drum de de pamant.

 

Iti recomand sa-ti instalezi Google Earth, are si poze "sferice" pe drumurile principale,plus ca sunt poze puse de useri din care iti dai seama cam cum e pe acolo

 

Cu LT cred ca poti merge Bran-Sirnea pe asfalt se pare si spre Magura pe drum de tara,gen macadam. Dupa parerea mea ar trebui sa fie o iesire din Magura in Zarnesti pe la Prapastiile Zarnestilor,tot drum de tara neasfaltat dar nu foarte greu. Tu stii daca te bagi pe asa ceva cu LT.

 

Poza 1 Magura, poza 2 Bran-Sirnea

post-15386-1299227183_thumb.jpg

post-15386-1299227195_thumb.jpg

Editat de svgobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam, dar ce poti sa-mi spui de traseul: Bran-Zarnesti-Poiana Marului-Paltin-Holbav-Vulcan-Bran?

 

E mai ok?

Pe traseul Bran-Zarnesti-Poiana Marului am fost asta vara, un drum foarte frumos dar a cam prins gauri in ultima perioada...am fost dezamagit ca, in urma vreo 2-3 ani mi s-a parut unul dintre cele mai bune trasee pe care "sa te dai"...

 

te poti uita pe aici...uite si-un sant :blink:

http://maps.google.ro/maps?f=q&source=...221.58,,0,19.62

Editat de caporcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabi exista drum magura-zarnesti, este acceptabil, dar eu nu cred ca are vreo sansa sa ajunga in magura din moeciu...a fost zapada si cred ca drumul e namolos...pozele alea cu drumuri de pamint sint frumoase vara, dar acum, cu un motor greu si de strada e catstrofal sau mai mult, dixtractiv...stiu ca tie ti-ar place o plimbarica in zona, dar cred ca numai motorul tau de strada e dresat pt offroad...

 

Drumul dinspre zarnesti-poiana marului stiam si eu ca e cam bombardat...

 

Cristache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu GE ma impac mai bine.

Poti de exemplu sa vezi unde se termina asfaltul in Paltin

post-15386-1299229398_thumb.jpg

Da,Magura-Moeciu direct nu se vede.

 

Si sa fiu terorist si sa-ti deturnez topicul:

Ma gandesc la o tura Buc-Predeal-Paraul Rece-Zarnesti-Magura-Saua Joaca-La Table-Valea Seaca-Dambovicioara-Rucar-Targoviste-Buc., intr-un weekend mai cald care o veni,cred ca 19/20 martie.Traseul cuprinde bucati de drum de tara/forestier pe la poalele muntilor Piatra Craiului,poate fi gheata p'ici-p'colo.

E cineva interesat?

Editat de svgobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele variante de ajuns la Magura sunt nasoale, mai ales ales ala din Moeciu. Pana la vara ai toate sansele sa dai de noroaie mari si sleauri. Fara macar un dual purpose cu gume adecvate nu te-as sfatui sa te bagi.

Si parca pe Moeciu-Magura e interzis accesul cu mobre, daca-mi aduc io bine aminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu on topic...zonele cele mai frumoase au parte de drumuri proaste...

Offtopic...Gabi noi am facut traseul asta cu vacile...super...dar ai grija la jandarmi ca o sa treci si prin zone protejate...

 

 

/index.php?...=425314&hl=

 

 

Cristache.

Mesaj completat

Ca sa fiu on topic...zonele cele mai frumoase au parte de drumuri proaste...

Offtopic...Gabi noi am facut traseul asta cu vacile...super...dar ai grija la jandarmi ca o sa treci si prin zone protejate...

 

 

/index.php?...=425314&hl=

 

 

Cristache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu nu acum vreau sa merg acolo, doar la vara..., in iulie

Intr-adevar, pacat ca in zonele faine nu e drum, nici macar intentia de a se face un drum calumea nu e.

Editat de Blaster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut ca tot traseul Zarnesti-Dambovicioara e in parc national.

Totusi pe portiunea Zarnesti-Magura- Joaca pare sa fie drum de acces pentru localnici.

Cam dubios e pe bucata Joaca-Table-valea Seaca, ar fi ceva clasic pentru romanica sa dea amenda ca ma duc eu cu mobra ,dar nu au vazut si nu stiu nimic de aia care au ras complet padurile de pe acolo.

Pe drumurile alea sunt panouri/semne de interdictie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi la vara...ai sanse...daca e uscat e mult mai bine...

 

Gabi...magura zarnesti este ca si asfaltat...pe acolo vin masinile de aprovizionare si e accesul principal in magura...

 

Nu am vazut indicatoare de interzis pe unde am fost noi, dar de citeva ori a trebuit sa deschidem portile oamenilor si sa trecem pe terenul lor... Raul din Rasnov ne-a zis ca zona ar fi bintuita de jandarmi montani...

 

Cristache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele variante de ajuns la Magura sunt nasoale, mai ales ales ala din Moeciu. Pana la vara ai toate sansele sa dai de noroaie mari si sleauri. Fara macar un dual purpose cu gume adecvate nu te-as sfatui sa te bagi.

Si parca pe Moeciu-Magura e interzis accesul cu mobre, daca-mi aduc io bine aminte.

Trebuie sa fac o precizare. Drumul din Moieciu spre Magura la care m-am gandit eu nu este DJ112G, cel care trece prin Pestera, ci o ramificatie a acestuia (practic o scurtatura spre Magura).

In imaginea de pe Google Maps se vede si indicatorul care interzice accesul cu motociclete pe acest drum.

 

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=45....,333.21,,0,5.75

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...