Sari la conținut

tdm vs xj


stefpoliac
 Share

Postări Recomandate

o sa iti zic din calitate de posesor de TDM. E o motocicleta versatila, ii place pe viraje, stie si viteze ametioare, are cuplu din belsug mai ales la turatii mici, o miscare mai hotarata a incheieturii drepte te va duce rapid la viteze peste limita legala. consumul este decent 5% la drum intins. schimbul de ulei se face la 6oookm. poti iesi cu ea si pe forestiere, iar daca ai avelopele potrivite poti razbi fara probleme si din noroaie sau nisip.

 

dezavantajele ei: centrul de greutate ridicat si manevrabilitate scazuta la miscarile pe loc pt ca este grea 240kg.

 

eu am 171 cm si la miscarile pe loc in pune probleme pt ca nu ajung decat cu varfurile ambelor picioare.

 

in rest e o motocicleta simpla si extrem de fiabila cu care poti face de toate :laugh:

 

vezi linkul din semnatura mea cu The power Twins Story pt poze cu TDM-ul in actiune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TDM-ul face tot ce face diversionul si ceva in plus :)

 

singurul avantaj notabil e cardanul.

Probabil ..nu stiu , nu cunosc TDM-ul , la fel din pacate nici foarte bine D9 , ceea ce stiu este D6 binenteles fiecare isi stie mobra cu toate +,- cel mai bine . Doar ca o motocicicleta poate ceva mai bine decat alta nu inseamna ca persoana respectiva o va si lua! depinde cum se simte pentru el aceea mobra si daca este inferioara posibil sa o aleaga daca ii place , cel mai bine este sa le testeze pe amandoua dar mai mult ca sigur o sa opteze pt TDM fiindca D9 este mai rar in Ro deci nu prea o sa aibe de la cine sa primeasca informatii in legatura cu aceasta sau chiar sa vada una "live". Asa ca bucurate de viitorul TDM :laugh:

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TDM-ul face tot ce face diversionul si ceva in plus :laugh:

 

singurul avantaj notabil e cardanul.

 

Si cei vreo 12 CP in plus ai Diversionului plus un motor 4L care vibreaza mai putin decat un paralel twin. Cuplul (din specificatii) vad ca-i aprox. la fel. Ideea e sa ti-o iei pe aia care-ti place, fiecare e mai buna pe segmentul ei, TDM-ul are un avantaj ca polivalenta (cu cauciucurile potrivite, te poti aventura si pe drumuri mai putin asfaltate) dar XJ900 e mai ok pentru asfalt.

 

Luand XJ600 vs Tdm850, clar as alege TDM-ul. XJ900 vs Tdm 850 - personal as lua XJ-ul ->am vazut unul de vanzare prin Ploiesti, accesorizat, cu semicarena si mi-a placut mult de tot pozitia, motorul, tot... Era o motocicleta de om hotarat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri seara a sosit si tdm-ul

nu ma pot abtine sa nu ma laud :laugh:

 

m-am decis sa schimb motorul

si cum de la o varsta....bla ,bla, bla, am hotarit ca trec pe tourer

si aici m-am oprit la tdm (850 de prin '98) si diversion cam tot din anii aia.

inca nu am reusit sa ma hotarasc

poate ma ajutati cu niste pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...