Sari la conținut

back from Valea Doftanei


Postări Recomandate

ce sa va spun decat ca a fost superrrrrrrrr

ne-am strans 7 enduristi pana la urma.

tin sa le multumesc si pe aceasta cale pt tot ce au facut pt mine, eu fiind prima oara pe munte, si neavand gume bune... am facut si pana din cauza unui cui...

ce sa spun, pozele nu sunt inca gata, trebuiesc developate, scanate etc.

am parcurs putin peste 50 km de munte, padure, drum forestier, rau, baltoace, noroaie, cazaturi grupa mareeeeeee, noroc ca am dat jos semnalele spate si oglinda asa cum m-a sfatuit DragosKTM, printre pagube la mine se numara, indoit pedala schimbator viteze, cativa mm, dar am reparato, aparatoare mana dreapta crapata, zgarieturi pe abtipildul de pe plastice, indoit numar, cam atata ii las si pe ceilalti sa mai spuna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, asta o sa fac cat mai curand, cel putin cel din spate, si tre sa-mi iau neaparat cizme

stii ce bine s-a comportat costumul din piele? l-am curatat imediat, nu are nici o zgarietura(adica alta decat avea deja), acuma e ca nou, numai ca e totusi cam greu, ma rupt de spate, azi dimineata deabea m-am putut ridica din pat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Muresenii (super baieti) au pus tabara la o pensiune in Traisteni, putin mai sus de Tesila (sau Valea Doftanei). De acolo ne-am dus atat pe malul stang cat si pe malul drept al vaii Doftanei, pe drumuri forestiere apoi prin padure. Am scapat fara zapada, pentru ca am stat sub 1200m altitudine.

 

Problema principala (am anticipat-o dealtfel) a fost ca nimeni nu cunostea locurile, deasemenea nici nu am avut o harta buna. Drumurile forestiere, apoi potecile, se infundau in padure, asa ca de fiecare data dupa urcus trebuia sa facem cale intoarsa pe acelasi drum.

 

Cel mai misto a fost pe un deal despadurit pe care am tras niste urcari pieptis super. La una din urcari am luat-o atat de direct in sus, incat roata din fata incepea sa decoleze. Am reactionat tarziu, nu m-am aruncat la timp in fata pe ghidon, si pana la urma a decolat de tot, pentru ca in final sa ne trezim si eu si moto "in coceni" cu rotile in sus. Nu s-a intamplat nimic rau, deci a fost misto.

 

Nu stiu cum sa facem cu orientarea in teren. Nu am vazut pana acum nici o harta a zonei pe care sa fie trasate drumurile forestiere si mai ales potecile, in asa fel incat sa putem inlantui un treseu prin care sa nu mai fim nevoiti sa ne intoarcem pe acelasi drum. Oare exista asa ceva? Ne poate ajuta cineva?

 

Fox, asteptam POZELE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Bravo enduristi!!!

Deaia nam mai dat de voi prin oras....

Bine Mihnea bun inceput!

merci, si inca ceva zic inca ceva, o sa ma interesez si eu de niste harti...

Stii Dragos cand am mers cu Yamaha aia si am urcat si eu o mica portiune f. abrupta am avut acelasi sentiment ca se ridica fata, asa ca am lasat acceleratia, a murit motorul si am luat inapoi ktm-ul

 

@Tigly, sa stii ca intr-un loc chiar am vazut doua pete de zapada asa cam cat o minge de fotbal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DragosKTM: poza din avatar este facuta duminica inainte sa o speli?

Aoleu cat noroi am mai dat jos de pe ea, dar neavand presiune, in locurile inaccesibile inca mai este mizerie, dar mi-am luat un spray pt curatat motorul, si o pensula de radiator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu ati urcat pina in Pasul Predelus la 1300 m.

Muntii de pe partea dreapta a Vaii Doftanei sint Muntii Baiului si harta o gasiti la http://harti.mielu.ro/orientali/index.html (e mare si dureaza un pic).

Muntii din partea stinga sint Muntii Grohotis si singura harta pe care am vazut-o vreodata a fost intr-o Romanie Pitoreasca de acum 10 ani (o am si e destul de buna, cu drumuri si poteci turistice). O sa incerc sa o scanez cumva.

Ca sa imi scot pirleala de Simbata am tropait Duminica pe Valea Alba in Bucegi, la coltari si piolet pe o limba de zapada inghetata de jos pina sus :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Tigly pentru link-ul cu m-tii Baiului, am si download-at harta, e foart buna pentru ceea ce facem noi.

 

Daca o poti face rost si pe aia cu Grohotis ar fi super. Eventual o scanez eu.

 

Am deja o buna colectie de harti scanate. Plus un atlas al intregii tari la scara 1:250.000 - cel mai detaliat din cate am vazut pana acum, si pe care il scanez dupa necesitati. Daca intereseaza pe cineva sa ma e-mail-eze.

 

Am studiat indelung piata GPS-urilor si am constatat ca nici unul nu poate sa upload-eze harti scanate, ci doar harti vectoriale in formatul lor proprietar. Exista insa o solutie, anume cu un Palm sau Pocket PC, cu modul GPS si cu soft care incarca harti scanate. Am sa-mi fac aceasta solutie, dar mai astept putin, trebuie ca in aprox. o luna sa iasa noua serie HP Ipaq 6000, care se pare ca au si telefon GSM incorporat, si ecran mai mare, Bluetooth, etc. Apoi lucrurile vor deveni mult mai simple, cu conditia sa gasesc harti de scanat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of, ce amintiri frumoase..vreau si eu maneta de ambr...apropo de harta cu mtii grohotis..trebuie sa o caut. sigur o am...am gasit-o intr-o carte veche iar descrierile erau ale lui mircea eliade...asta mi-a atras atentia...totusi, am auzit ca marcajele sunt aproape inexistente..

tinem legatura..

si succes..

L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, Tigly (DR 350), seful lui (LC4 - de, e sef! :D ), si un amic care nu e prezent pe forum, dar care se da foarte bine. Am urcat pe drum in pasul Predelus, apoi am luat-o pe creasta spre sud-est, unde a fost super! La un moment dat ne-am infundat, dar am gasit un drum sa ne scoata in vale. Incep sa cunosc locurile pe acolo si sa gasesc drumuri de legatura. E bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...