Sari la conținut

Pete pe motor ! Solutii ?


yoiyoi
 Share

Postări Recomandate

salut !

 

nu ma mai duc la spalatorii... motoarele pt ei sunt vase de bucatarie, dar nah.. avea 4 kile de noroi..

am incercat tot ce gasesti in casa, de la solutii de curatat aragazul pana la diluant si otet.

in poza cu blitz arata ok, dar la lumina zilei parca e vopsit.

trebuie sa fie ceva in comert care sa ma ajute...

 

img00507201103101807.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detartrant pentru aragaz

 

... păcatele mele, ăla conține NaOH, aka sodă caustică ... orice fisură în lacul protector duce la eroziuni ale aluminiului, cu ''înfloriri'' suplimentare :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

 

nu ma mai duc la spalatorii... motoarele pt ei sunt vase de bucatarie, dar nah.. avea 4 kile de noroi..

am incercat tot ce gasesti in casa, de la solutii de curatat aragazul pana la diluant si otet.

in poza cu blitz arata ok, dar la lumina zilei parca e vopsit.

trebuie sa fie ceva in comert care sa ma ajute...

 

img00507201103101807.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

au folosit solutie nediluata corespunzator sau solutie de jante ,din pacate nu prea ai ce sai faci ,cu polisch se va estompa dar nu va disparea de tot poate dupa mai multe operatiuni ....... daca nu dat jos matuit cu 2000 si dat un lac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... păcatele mele, ăla conține NaOH, aka sodă caustică ... orice fisură în lacul protector duce la eroziuni ale aluminiului, cu ''înfloriri'' suplimentare :laugh:

 

majoritatea solutiilor de spalat auto , spuma activa ... ce se foloseste la spalatorii , contin soda caustica .

 

incearca cu CIF sau ceva pasta de spalat vase , eu foloseam solutii pt aragaz si chiuveta , inox , si o solutie "OXI, Promax" pentru scos pete , e pe baza de oxigen activ si spala foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot de la spalatorie am avut niste pete pe kawasaki pe care le-am rezolvat de polish auto...ori freci tu pana te saturi si iti ies ochii, si te doare mana ori te duci la cineva care are scule si in 5 minute problem solved.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind mergeti la spalatorii cereti ca voi sa va spalati motocicleta nu lasati angajatii ca va treziti ca dau aiurea si va baga apa unde nu trebuie , folositi doar apa fara a da inainte cu spuma , aveti grija unde dati cu jetul de apa , la final cereti baietilor furtunul de aer o spalatorie care se respecta are asa ceva ( dau cu el la portiere )si dati cu el prin zona bujiilor , contacte , electrica,placute astfel evitati ca apa sa ramina in zona .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se spune ca dupa mai multe spalari se disipa pata ... cu un jet fierbinte de abur ?

 

Nu am incercat la pete ... dar uleiul de pe jante se curata foarte frumos cu jet de abur (uita-te la avatar. E un Rs in 2T , mult ulei pe janta). Si e natural. Nimic chimic sa afecteze.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind mergeti la spalatorii cereti ca voi sa va spalati motocicleta nu lasati angajatii ca va treziti ca dau aiurea si va baga apa unde nu trebuie , folositi doar apa fara a da inainte cu spuma , aveti grija unde dati cu jetul de apa , la final cereti baietilor furtunul de aer o spalatorie care se respecta are asa ceva ( dau cu el la portiere )si dati cu el prin zona bujiilor , contacte , electrica,placute astfel evitati ca apa sa ramina in zona .

poate indoi lamelele radiatorului :D

 

Si eu am patit-o cand le-am zis sa dea cu solutie pt spalat motoare auto... aia cred ca are mai mare concentratia de soda si a atacat vopseaua de la o piesa din tabla :laugh: ... de atunci numai cu "spuma activa" si il urmaresc pe ala sa clateasca bine.

 

PS- stie cineva cu ce pot curata solutia de la sprayul de "reparat" pene ? a iesit pe langa o spitza si a facut o pata pe janta de duraluminiu a rotii... de mult si se tine bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de raspunsuri.. da n-am inteles nimic :D pareri diverse si putin contradictorii.

nepoliticos fiind... am incercat substante de aragaz, cilit, pur etc, dar polish auto necesita un aparat rotativ rapid ca sa nu patesc cum spunea cineva... curat pana imi ies ochii... cred ca totusi am inteles ca ies in timp, lucru ce ma linisteste. '

 

salutari dragi motoristi... sa ne vedem pe sosele :laugh: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

 

nu ma mai duc la spalatorii... motoarele pt ei sunt vase de bucatarie, dar nah.. avea 4 kile de noroi..

am incercat tot ce gasesti in casa, de la solutii de curatat aragazul pana la diluant si otet.

in poza cu blitz arata ok, dar la lumina zilei parca e vopsit.

trebuie sa fie ceva in comert care sa ma ajute...

 

img00507201103101807.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Mai patise cineva asta doar ca petele aparusera pe sea ..opa vezi acolo distractie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...