Sari la conținut

Compatibilitate redresor/acumulator


Postări Recomandate

Salutare

 

Am ce se vede in poza.

 

Redresorul are putere de incarcare max 6A, si este pentru baterii de la 15Ah la 90Ah.

 

Bateria poate fi incarcata la 1,2A timp de 5-10 ore sau la 5A timp de 1 ora si are 9,5Ah...

 

Am lipsit la toate orele de fizica din liceu...intrebarea este: pot sa pun bateria la incarcat pe el? Daca da, cat trebuie s-o tin, daca nu, multumesc anticipat pentru raspuns :laugh:

Mesaj completat

am gasit informatia, rog stergere/inchidere.

si scuze de poluare cu intrebare al carui raspuns era p-aici... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E preferabil ca bateriile sa fie incarcate incet, cu un curent mic. Adica vreo 7-8 ore la 1,2A in cazul unei baterii de 9,5Ah.

Poti sa o incarci si la curent mai mare, dar toeretic nu e asa sanatos pentru ea. Practic nu pateste nimic. Alternatorul oricum o incarca rapid si cu un curent mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Am ce se vede in poza.

 

Redresorul are putere de incarcare max 6A, si este pentru baterii de la 15Ah la 90Ah.

 

Bateria poate fi incarcata la 1,2A timp de 5-10 ore sau la 5A timp de 1 ora si are 9,5Ah...

 

Am lipsit la toate orele de fizica din liceu...intrebarea este: pot sa pun bateria la incarcat pe el? Daca da, cat trebuie s-o tin, daca nu, multumesc anticipat pentru raspuns :laugh:

Mesaj completat

am gasit informatia, rog stergere/inchidere.

si scuze de poluare cu intrebare al carui raspuns era p-aici... :laugh:

Ii ok Redacul. Cu unul din asta imi incarc si io bateria. Am incercat si varianta cu un incarcator de laptop de 12 V, 1250 mAh si e o pirdere de timp. Cel putin la mine nu a reusit sa incarce ca lumea o baterie de 12V, 12 Ah. Asa ca mai bine ii dau inainte cu Redacul. Il las cateva ore cu capacele scoase ca oricum isi ia curent numai cat are nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii ok Redacul. Cu unul din asta imi incarc si io bateria. Am incercat si varianta cu un incarcator de laptop de 12 V, 1250 mAh si e o pirdere de timp. Cel putin la mine nu a reusit sa incarce ca lumea o baterie de 12V, 12 Ah. Asa ca mai bine ii dau inainte cu Redacul. Il las cateva ore cu capacele scoase ca oricum isi ia curent numai cat are nevoie.

Normal ca e pierdere de timp :laugh: Daca vrei sa incarci o baterie, in gol, redresorul trebuie sa scoata 18, 19 V. In sarcina pus, va incarca cat trebuie bateria :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca e pierdere de timp :laugh: Daca vrei sa incarci o baterie, in gol, redresorul trebuie sa scoata 18, 19 V. In sarcina pus, va incarca cat trebuie bateria :laugh:

Corect. Din nefericire am constatat abia dupa ce am facut toata tarasenia si am vazut ca nu merge.

Editat de redippy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai tu ceva idee dar tot departe esti. O baterie se incarca standard cu 10% din capacitatea ei timp de 5-10 ore, fara ca bateria sa depaseasca temperatura de 55grade. Exemplu, o baterie de 11Ah se incarca cu 1,1A. In functie de cit de rezistiva e bateria, curentul asta se poate obtine cu un alimentator de pe la 14VCC pina pe la 18VCC. De fapt asta e si modul in care functioneaza redresoarele automate, deoarece bateria isi modifica rezistenta in functie de incarcare, un redresor automat isi va modifica tensiunea de iesire si o va corela cu curentul de incarcare.

Lucrul asta se poate face si manual, cu un transformator cu mai multe iesiri in secundar (autotransformator), de ex cu decalaj de 0,5V poti masura curentul si varia iesirea astfel incit sa ai in circuit curentul necesar.

 

Ce am descris mai sus e doar prima faza de incarcare a unei baterii, dupa faza asta de incarcare asa numita superficiala se trece la faza de incarcare propriu zisa care are ca si curent de incarcare o valoare de 1% din capacitatea ei si dureaza 12-24 ore

 

Evident, ca sa-ti bati joc de o baterie o poti face cu orice fel de alimentator si nici macar nu-ti trebuie stiinta :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...