Sari la conținut

Conferinta AVAC


ozzy
 Share

Postări Recomandate

Fusei azi la Conferinta de presa organizata de Asociatia Victimelor Accidentelor de Circulatie - AVAC. Ei sunt baieti buni dar nu prea au randament. E normal de altfel intr-o tara fara cultura.

Cu toate ca aveam destul de multa treaba m-am gandit ca merita sa imi sacrific o zi pentru o cauza comuna daca tot am fost invitat.

Am sperat ca o sa fie altcineva acolo in asa fel incat sa pot sa plec eu acasa. Dar nu au fost altcineva asa ca am ramas pana la final. M-am gandit ca ar fi buna prezenta unui motociclist pe acolo.

Discutia a decurs romaneste. A venit politia si ne-au prezentat statistici. Ei sunt buni la statistici de parca ne protejeaza statisticile alea. Evident nimic concret. Nici un plan stralucit de reducere a numarului de accidente, nici un plan de a obliga sofferii sa circule civilizat. Nimic ca si pana acum.

 

Au urmat baietii de la asigurari. Nu am inteles de fapt ce vroiau ei sa spuna. Cert este ca sunt niste dobitoci. Ei ar fi primii interesati sa scada numarul de accidente. Nu ar mai trebui sa dea bani pentru reparatii. Nici ei nu sunt dispusi sa investeasca in siguranta rutiera.

 

Singururl lucru bun facut de cei de la AVAC a fost ca i-au cantat pe nesimtitii de la marele Consiliu Interministerial pentru Siguranta Rutiera. Oricum pe cei din acel consiliu ii doare in bascheti de siguranta rutiera. De 10 ani de cand am auzit de ei nu i-am vazut decat o singura data cu 4 ani in urma. Si nici la alte actiuni nu au fost ca as fi aflat.

De fapt cei de la AVAC au mai facut un lucru bun si anume au mai scos o carte scrisa de Claudiu Cremanuta. Este a doua pe tema sigurantei rutiere si sunt singurele in domeniu din ultimii 20 de ani.

 

Evident ca toate cele de mai sus au durat foarte putin iar restul timpului a fost ocupat cu prezentarea unui produs care cica ar duce la caderea numarului de accidente. Este vorba de o camera care te anunta cand esti prea aproape de vehicolul din fata, cand ai pieton ori motociclist pe sosea. Numai ca au uitat sa il adapteze si la tara noastra si deci dispozitivul nu poate depista caini, carute si alte animale domestice prezente pe sosele. Dispozitivul costa cam 700 de euro si e un mare rahat.

Cei care comercializeaza minunea au fost sposnsorii evenimentului care a fost mai mult o prezentarea a produsului decat o conferinta pe tema sigurantei rutiere.

 

Cu taoate ca Domnul Porfesor Nedelescu imi este simpatic consider ca din pacate se zbate degeaba. Daca tot avem statistici date de politie putem observa si singuri ca situatia pe sosele este din ce in ce mai grava si nimeni nu face nimic sa o remedieze.

Domnul Nedelescu a tinut sa precizeze ca suntem printre primele locuri din UE la indisciplina in trafic si ca societatea civila nu se implica suficient.

Cam cat de adanc ar trebui sa sa implice societatea civila pentru ca cei alesi de noi sa isi faca datoria? Cam cat este implicata societatea civila din Libia ar fi suficient?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu crezi ca topicul asta trebuia sa apara IERI?!?! N-am inteles de ce l-ai mai scris. Sa ne informezi ca nimeni nu face nimic, adica ceea ce stiam deja?

 

 

:) Eu am scris ca nimeni nu face nimic si ieri si alalteri si acum un an. Nu e prima oara.

Acum am vrut doar sa va anunt ca in continuare nimeni nu face nimic si deci sa aveti grija cum circulati. :D

Desigur am vrut sa va informez ca exista si asociatii care ami fac macar cate o conferinta. Si nu oriunde ci la WTC. Desigur ei au facut rost si de un sponsor pentru anul in curs cea ce e de bine. Tot acea asociatie promite ca anul asta o sa faca si ceva palpabil ca doar acum are bani de la sponsor. Sper.

Desigur ca pare putin la suprafata dar numai pentru efortul de a organiza o conferinta, fie ea si fara rezultate, AVAC merita tot respectul.

Cei de la AVAC au luat atitudine in cadrul conferintei si in problema avertismentelor pentru anumite contraventii (vorbit la telefon,depasirea vitezei etc). Asta este sarcina unei asociatii si asta trebuie sa faca. Este vocea societatii civile si AVAC si-a facut datooria ca orice asociatie normala. :D

Sper ca acaum ai inteles de ce am scris despre asta.

 

Daca tot am fost acolo mi-am facut si eu datoria sa va informez. Daca vreti sa aflati mai multe despre conferinta stiti ce sa faceti cu un google. Lucrurile nu sunt simple in viata. Cand nu intelegi cerceteaza. Macar atat am castigat in ultimii 20 de ani. Libertatea de a cauta si intelege informatia care ne intereseaza. Am invatat sa nu gandesc viata simplist in alb si negru.

 

Ca fapt divers AVAC este o asociatie puternica. AVAC era cel mai puternic sustinator al marelui consiliu interministerial pentru siguranta rutiera. Acel consiliu trebuia sa ajute societatea civila sa schimbe legile proaste din domeniul rutier. Trebuia sa fie interfata intre oameni si lege. AVAC s-a departat de ei si a inceput sa ii cante prin presa dar o sa ii cante si prin alte parti unde AVAC are mare influenta. Mai multi membrii ai acelui consiliu sunt si membrii AVAC. Asta inseamna ca acel consiliu e pe moarte. Tinanad cont ca acel consiliu ne tine pe loc de 10 ani eu sper sa fie o evolutie.

 

Desigur ca multi vor spune ca nu le pasa lor de aceste lucruri. Nici mie nu imi pasa prea tare. Dar daca tot detin si inteleg o informatie nu e pacat sa nu o folosesc? E un forum liber sper. Cand nu ma mai vreti pe aici stiu ei moderatorii ce au de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu crezi ca topicul asta trebuia sa apara IERI?!?! N-am inteles de ce l-ai mai scris. Sa ne informezi ca nimeni nu face nimic, adica ceea ce stiam deja?

 

Eu am inteles de ce l-a scris. Ca sa ne informeze ca a fost un eveniment care ne priveste pentru ca folosim drumurile publice si mai suntem si victime de multe ori si ca el a fost prezent acolo tocmai ca sa ne informeze. Eu aplaud ce a facut AVAC pentru ca, in primul rand, a facut. Si face. Nu atat cat ar trebui, dar din experienta stiu cat de greu este sa faci ceva, ca asociatie, in Romania. Alte puncte pe care vreau sa le accentuez sunt:

* schimbarea legislatiei rutiere cu acele avertismente este o porcarie sinistra, aici sunt de partea AVAC. Noi ne-am zbatut sa actualizam legislatia rutiera cu chestii super utile pentru reducerea numarului de accidente, ni s-au pus bete-n roate si am fost tergiversati sau pur si simplu ignorati, si ei introduc asa usor niste chestii care vor inmulti, cu siguranta, accidentele. Genocidul in Romania continua...

* cu ocazia conferintei a fost introdus un sistemul Mobileye, menit a reduce numarul accidentelor rutiere cu pana la 60%, prin alertarea soferului in secundele critice de dinaintea coliziunii. Util numai pentru masini, din cate cred eu si din cate am inteles... dar v-am informat si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Util numai pentru masini, din cate cred eu si din cate am inteles... dar v-am informat si eu...

 

Am intrebat eu daca se poate folosi si pentru motociclete si mi-au spus ca inca nu au o varianta.

De asemenea am intrebat daca sistemul poate fi calibrat pentru fiecare autoturism in parte fiindca fiecare masina franeaza diferit si mi-au spus ca nu stiu daca poate fi personalizat in functie de sistemul de franare.

 

Eu raman sceptic cu privire la acest sistem plus ca are un pret nejustificat de mare. Cei care si-l permit au de obicei masini scumpe si conduc atent iar cei care conduc ca bezmeticii au de obicei masini ieftine cu numere de bulgaria si nu isi permit un sistem cu un pret aproiat de cel al masinii pe care o conduc.

 

In plus aparatul emite un sunet cand exista o situatie. Politistul prezent la conferinta a spus ca la cum se conduce la noi aparatul ala ar scoate un sunet continu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...