Sari la conținut

Valea-Doftanei-Valea Provitei-Pucioasa-Culoarul Rucar-Bran


Lancelot
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca la Cartierul General au sosit vesti legate de niscaiva ploi acide pe frontul admosferic de la granita romano-bulgara care au ingrijorat unele trupe motorizate, Statul Major a hotarat dupa indelungi consultari ale hartilor topometrice sa schimbe traseul si sa trimita o unitate de cercetare moto pe urmatorul traseu:

 

Bucuresti-Ploiesti-Valea Doftanei-Valea Provitei-Valea Lunga-Pucioasa-Campu Lung-Curtea de Arges-Vidraru-Poienari-Nucsoara-Corbi-Domnesti-Schitul Goloiesti-Campu Lung-Dragoslavele-Rucar-Podul Dambovitei-Bran-Moeciu de Sus-Moeciu de Jos-Rasnov-Paraul Rece-DN1-Ploiesti-Bucuresti

 

Desi timpul este scurt, actiunea reprogramandu-se rapid tocmai pt a realizarea surprinderea inamicului in teren, se mai pot inscrie voluntari.

 

In functie de situatia topometrica si meteorologica, traseul va putea suferi usoare adaptari si ajustari.

 

Regruparea se va face la benzinaria Petrom de la iesire din Ploiesti, la orele 10 fix.

 

Sper ca vremea sa tina cu noi.

 

Gott mit Uns!

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai facut un calcul aproximativ legat de distanta? Cam cati km sunt?

 

Habar nu am... mergem cat ne tin rezervoarele. Asta-i tot farmecul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa mai vina doua motoare, sunt indecisi din cauza vremii. Am inteles ca maine n-o sa ploua totusi. Am mai pacalit ploaia si wknd-ul trecut. Oricum, biker-ilor le sta bine cu drumul... Asa ca noi vom fi maine la ora fixata, la locul stabilit. Keine Sorge! :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Ploiesti-Valea Doftanei-Valea Provitei-Valea Lunga-Pucioasa-Campu Lung-Curtea de Arges-Vidraru-Poienari-Nucsoara-Corbi-Domnesti-Schitul Goloiesti-Campu Lung-Dragoslavele-Rucar-Podul Dambovitei-Bran-Moeciu de Sus-Moeciu de Jos-Rasnov-Paraul Rece-DN1-Ploiesti-Bucuresti

 

Buna, de la Ploiesti propun o varianta mai placuta: Plopeni-Cocorasti Misli-Scorteni-Telega-Valea Doftanei-Tesila-Secaria-Comarnic si mai departe Sinaia-Pucioasa-Tirgoviste. De aici cred ca pot fi 2 variate de traseu pentru doar 1 zi: fie inapoi spre Ploiesti, fie prin Cimpulung-Risnov- Predeal-Ploiesti. Spun asta pentru ca pentru Cimpuilung- Curtea de Arges este drumul destul de greu, dificil si foarte lung pentru o singura zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Ploiesti-Valea Doftanei-Valea Provitei-Valea Lunga-Pucioasa-Campu Lung-Curtea de Arges-Vidraru-Poienari-Nucsoara-Corbi-Domnesti-Schitul Goloiesti-Campu Lung-Dragoslavele-Rucar-Podul Dambovitei-Bran-Moeciu de Sus-Moeciu de Jos-Rasnov-Paraul Rece-DN1-Ploiesti-Bucuresti

 

Buna, de la Ploiesti propun o varianta mai placuta: Plopeni-Cocorasti Misli-Scorteni-Telega-Valea Doftanei-Tesila-Secaria-Comarnic si mai departe Sinaia-Pucioasa-Tirgoviste. De aici cred ca pot fi 2 variate de traseu pentru doar 1 zi: fie inapoi spre Ploiesti, fie prin Cimpulung-Risnov- Predeal-Ploiesti. Spun asta pentru ca pentru Cimpuilung- Curtea de Arges este drumul destul de greu, dificil si foarte lung pentru o singura zi.

 

Distanta ar fi cam asta: Ploiesti-Tesila-Sinaia 100, Sinaia-Tirgoviste 65, Tirgoviste-Cimpulung 65, Cimpulung-Risnov 80, Risnov-Predeal 25, Predeal-Ploiesti 110, in total 445, deja prea mult, mai taie din ele, da-le d...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem harta topo, ne orientam in teatrul de operatiuni... O trupa de elita poate face mai mult de 445 km intr-o zi. Vedem cum vor decurge ostilitatile. Doua lucruri sunt certe. Ora si locul de plecare. In rest, plecam impreuna, ne intoarcem impreuna, nimeni nu e abandonat pe drum! :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lancelot: Sa-mi dau una daca inteleg traseul! :)

Deci mergeti pana la Valea Doftanei, sariti la Comarnic, apoi in jos pana la Campina, sariti la Provita, la Plaiu faceti stanga, treceti de Sultanu, ajungeti la Valea Lunga-Cricov, apoi pe 710A pana la Pucioasa?

Apoi vreti sa sariti de la Poenari la Nucsoara? Pe unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem harta topo, ne orientam in teatrul de operatiuni... O trupa de elita poate face mai mult de 445 km intr-o zi. Vedem cum vor decurge ostilitatile. Doua lucruri sunt certe. Ora si locul de plecare. In rest, plecam impreuna, ne intoarcem impreuna, nimeni nu e abandonat pe drum! :)

 

Bravo, frumos spus, dar care este locul si ora? ca vremea este buna. In plu de km mentionati nu uita ca uni vin din Bucuresti...

http://vremea.kappa.ro/prahova/sinaia.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lancelot: Sa-mi dau una daca inteleg traseul! :)

Deci mergeti pana la Valea Doftanei, sariti la Comarnic, apoi in jos pana la Campina, sariti la Provita, la Plaiu faceti stanga, treceti de Sultanu, ajungeti la Valea Lunga-Cricov, apoi pe 710A pana la Pucioasa?

Apoi vreti sa sariti de la Poenari la Nucsoara? Pe unde?

 

Ideea este urmatoarea: s-o luam pe valea Doftanei pe la Mislea, Scorteni, Bustenari, Telega, Poiana Campina, Provita de Jos, Provita de Sus, Visinesti, Valea Lunga-Cricov, Pucioasa, Campulung Muscel, iar de aici, pt ca in conformitate cu cele spuse de Viorel, drumul spre Curtea de Arges este cam varza, o luam spre Dragoslavele, Rucar, Podul Dambovitei, Bran, Rasnov, Paraul Rece. Cam asta este ideea. Viorel a propus o alta varianta, prin Comarnic-Sinaia- Pucioasa-Targoviste... Eu o sustin pe prima, dar ma adaptez oricand in teren, oricarui traseu care are ceva de oferit

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lancelot: Sa-mi dau una daca inteleg traseul! :)

Deci mergeti pana la Valea Doftanei, sariti la Comarnic, apoi in jos pana la Campina, sariti la Provita, la Plaiu faceti stanga, treceti de Sultanu, ajungeti la Valea Lunga-Cricov, apoi pe 710A pana la Pucioasa?

Apoi vreti sa sariti de la Poenari la Nucsoara? Pe unde?

 

Ai dreptate, de aia l-am corectat, oricum este un traseu pitoresc, potrivit pentru moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, frumos spus, dar care este locul si ora? ca vremea este buna. In plu de km mentionati nu uita ca uni vin din Bucuresti...

http://vremea.kappa.ro/prahova/sinaia.html

 

pai spusei mai sus, orele 10 trecute fix, la Petromul de la iesire din PL

Mesaj completat

Bravo, frumos spus, dar care este locul si ora? ca vremea este buna. In plu de km mentionati nu uita ca uni vin din Bucuresti...

http://vremea.kappa.ro/prahova/sinaia.html

 

pai spusei mai sus, orele 10 trecute fix, la Petromul de la iesire din PL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io-s tot confuzat, dar nu mai conteaza. Vroiam sa marchez traseul ca optiune pentru o tura de-o zi, dar nu vad niste drumuri pe hartile pe care le am si nici pe alea de pe net. Ma rog...

Drum bun sa aveti si fara ploaie. Io o sa o tai cel mai probabil spre Vrancea. Daca ma hotarasc s-o iau maine pe varianta ocolita pe Pitesti-Brasov-Tg. Secuiesc poate ne vedem pe traseu.

Intre Campulung si Domnesti erau cateva bucatele asfaltate anul trecut cred, iar o buna parte din tronsonul Musatesti-Curtea De Arges era ok toamna trecuta. Problemele sunt exact la intrarea dinspre Campulung pe DN73C (dale de beton cu praguri) si intre Domnesti si Musatesti. Nu stiu cum o fi acum dupa iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io-s tot confuzat, dar nu mai conteaza. Vroiam sa marchez traseul ca optiune pentru o tura de-o zi, dar nu vad niste drumuri pe hartile pe care le am si nici pe alea de pe net. Ma rog...

Drum bun sa aveti si fara ploaie. Io o sa o tai cel mai probabil spre Vrancea. Daca ma hotarasc s-o iau maine pe varianta ocolita pe Pitesti-Brasov-Tg. Secuiesc poate ne vedem pe traseu.

Intre Campulung si Domnesti erau cateva bucatele asfaltate anul trecut cred, iar o buna parte din tronsonul Musatesti-Curtea De Arges era ok toamna trecuta. Problemele sunt exact la intrarea dinspre Campulung pe DN73C (dale de beton cu praguri) si intre Domnesti si Musatesti. Nu stiu cum o fi acum dupa iarna.

 

Nu ai de ce sa fii confuzat, am consultat harta pusa de DUZ pe topicul sau de anul trecut. De la Cmplung voiam s-o iau spre Curtea de Arges si Vidraru, apoi sa ma intorc dar sa nu o mai iau prin Curtea de Arges si sa fac stanga spre Nucsoara, Corbi, Domnesti, Schitu Golesti, Campulung...

Mesaj completat

Io s-ar putea sa intarzii un pic. Dimineata imi pun un kit de xenoane. Sper sa nu dureze prea mult. Daca se-ntinde mai mult de cat am planificat, o luati inainte si va prind din urma.

 

Da-le-n pisici de xenoane, le pui luni... daca o lungim, mai bine iesim cu moatoarele pe strasse la o bere, cum face lumea buna :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre Campulung si Curtea de Arges drumul este praf si foarte praf pana dupa Berevoiesti. La fel dinspre Pucioasa spre Campulug sunt portiuni de drum nasol de tot.

 

Liviule (@Lancelot), la motorul/stilul tau de mers e mult prea optimist gandit traseul pt. vremea/perioada asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Liviule (@Lancelot), la motorul/stilul tau de mers e mult prea optimist gandit traseul pt. vremea/perioada asta.

 

Care stil? Cu motorul asta al meu am urcat pana la Padina, bine-mersi. Poate nu stii cum e drumul pana acolo, prin Moroeni si Glod :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 620Km din Bucuresti. E un traseu destul de curbat ca sa zic asa, pe vremea asta (trebuie sa iei in calcul si un pic de ploaie la cum arata prognoza) cam ce medie crezi ca scoti ca sa faci tura in pe timp de zi si sa mai te si opresti la o tigara, o poza o maslina?

 

Anyway, drum bun sa aveti. Si fara ploaie.

Editat de Coffe Man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 620Km din Bucuresti. E un traseu destul de curbat ca sa zic asa, pe vremea asta cam ce medie crezi ca scoti ca sa faci tura in pe timp de zi si sa mai te si opresti la o tigara, o poza o maslina?

 

Anyway, drum bun sa aveti. Si fara ploaie.

 

Pai nu mai urcam la Vidraru, Dane, o luam pe Rucar-Bran de la Campulung... si vedem la fata locului, daca ne intindem prea mult, mai scurtam din traseu... Tu o iei spre mare? Drum bun si ai grija la ploile acide :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai doctore de bolovani, daca te-ntalnim pe traseu, iti scoatem bolovanii din cap si te luam cu noi in loc sa te lasam sa zburzi catre Vrancea! :D

Hmmm, ma simt deconspirat. :)

Oricum, aveti sanse minime sa ma deturnati, pentru ca mi-am propus sa innoptez la Lepsa si sa ma intoprc duminica prin Moldova. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Coffe Man : tu-n ce parte o iei, Dane?

 

Vroiam sa o iau pe Buc - Calarasi - Ostrov - Adamclisi - Vama Veche - Constanta - Jurilovca - Murghiol - Tulcea - Galati...sa-i fac o surpriza nevestei ca e intr-o delegatie mai mare pe-acolo. Dar mi-e sa nu stric casnicia din surprize de-astea :) Glumesc, ma cam enerveaza ca nici pe traseul asta vremea nu e grozava, deci sunt sanse mari sa vin cu voi. Da-mi aici sau pe PM numarul tau de telefon si zi-mi la ce ora pleci, daca e sa vin poate ne grupam la McDonalds.

 

Numarul meu de telefon e: 0726.140.740 Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...