Sari la conținut

Atentie La Neatentie...


WildPuppy
 Share

Postări Recomandate

Sambata seara am iesit cu un prieten la o plimbarica pe motoare in zona din jurul Medias-ului...

Toate bune si frumoase, putin frig, dar asta e, a cam trecut sezonul... La intoarcere ne apuca seara pe drum si tragem sa ajungem repede acasa, ca ne-au inghetat la toti 3 (eu, el si sotia mea) toate celea.

Pe drumul dintre Blajel si Medias (Tarnaveni - Medias) pe serpentine, la iesirea dintr-o curba stransa luata la viteza mica, dau putin gaz si la un moment dat (1-2 sec) aud motoru cum se tureaza de nebun si imi dau seama ca am prins dunga de balega cu roata spate... cam la juma de secunda mai tarziu aud cum casca mea freca asfaltul si imi dau seama ca sunt la orizontala, rostogolindu-ma. Dupa ce m-am oprit am sarit reflex in picioare si m-am uitat in jur dupa sotie, care se ridica si ea... Motoru, pe marginea drumului, la vreo 10m de noi.

Dupa ce ragusesc injurand balega si pe mine si pe vite, si pe toti care mi-au venit in gand, ma duc la motor sa vad cat de nasol e si pana sa ajung la el, am vazut luna stralucind intr-o balta langa motor. Ma rugam in gand sa fie benzina cursa pe aerisirea rezervorului sau printr-o gaura in rez., dar ruga nu mi-a fost ascultata.

Era ulei din motor, curs prin gaurile din capacul alternatorului... :lol: A oprit dupa vreo 2-3 minute de la accident un tip cu o dubita, din ce zicea el fost motorist, si m-a ajutat sa ridic motorul impreuna cu sotia mea. Prietenul care era mai in fata a aparut si el dupa ce a observat ca lipsesc din coada lui, dar el are probleme cu spatele si nu are voie sa faca efort.

Pana sa ma dezmeticesc din shok si lovituri, tipul zice sa punem repede motoru in duba, ca ma duce pana acasa cu el, numai ca se grabeste tare. Zis si facut, urcam motoru in duba si ne duce omu acasa.

 

Odata ajunsi, impingem motoru in garaj si ne apucam de evaluat daunele... Eu: coturi si genunchi lovite si belite, 2 coaste dureroase rau, dar nu rupte (din experienta zic...). Sotia: dureri insemnate pe partea dreapta (mana si picior) desi noi am cazut pe stanga... Motoru: partea stanga de carene cu vreo 2-3 milimetri mai subtire pe alocuri... capacul alternatorului spart respectabil, lipsa semnalizare st. fata si cel spate rupt dar prezent. Ambele casti poarta urme de impact si julituri, dar nimic serios.

 

Asta e, nu am apucat sa fac absolut nimik. Din momentul in care am realizat ca am pierdut aderenta pe spate si pana m-am ridicat am impresia ca au trecut fractiuni de secunda. Poata este asa sau poate nu, dar si sotia mea tot impresia asta o are.

Am uitat sa zic faptul ca in curba am depasit un biciclist, un baiat tanar (mai speriat ca noi) care ne-a ajutat si el la urcat motoru in duba. Multe multumiri si lui si soferului care a oprit sa ne ajute. Desi au trecut vreo 6-7 masini pe langa motorul culcat pe marginea drumului cu farul aprins, doar acest om cu dubita a oprit. RESPECT DEPLIN fata de el dar multa :D celorlaltor participanti ignoranti la trafic. Daca aveam nevoie urgenta de ingrijiri medicale, eu sau sotia, ce faceam, muream acolo... ca dumnealor nu puteau sa opreasca macar sa intrebe daca murim sau nu... :D :P :) :lol:

 

Aveti mare grija la drumurile care trec prin sate si comune, mai ales dimineata si seara, dupa ce trece ciurda de vaci pentru ca nu se oboseste nimeni sa duca vacile pe marginea drumului, in afara carosabilului...

Acum astept sa vad cat face un capac pt. motor, ca de reparat/vopsit carene nu ma mai apuc anu asta... da nu ma las si mai ies cu el, chiar si asa...

Bine ca nu a fost mai rau, ca loc de mai rau era....

 

ASFALT USCAT si fara balega :)

 

PS. baiatul cu bicicleta zicea ca tocmai isi face si el "A"-ul, sper ca nu s-a speriat asa de tare cat sa se descurajeze...

 

Tot sambata dar mai devreme, un alt motorist din Medias s-a trantit mai rau ca mine incercand sa evite un golan ce s-a trezit ca are chef de intors pe linie dubla continua...

post-10630-1160471664_thumb.jpg

post-10630-1160471678_thumb.jpg

post-10630-1160471696_thumb.jpg

post-10630-1160471713_thumb.jpg

post-10630-1160471729_thumb.jpg

post-10630-1160471748_thumb.jpg

post-10630-1160471769_thumb.jpg

post-10630-1160471802_thumb.jpg

post-10630-1160471827_thumb.jpg

post-10630-1160471858_thumb.jpg

post-10630-1160471881_thumb.jpg

post-10630-1160471903_thumb.jpg

post-10630-1160471934_thumb.jpg

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de urari, dar nu cred ca e cazul... Asfaltitele nu pun probleme, doar oasele dor o leaca in zona de impact si coastele...

Am postat ca sa atrag atentia asupra acestei surse de probleme pt. noi, care poate in sud nu este asa des intalnita ca pe la noi.

Am uitat sa intreb, trebuia sa ma apuc de cautat militieni sa anunt treaba ? Ca m-am trezit si eu duminica, ca poate ar fi trebuit sa casc gura la militie, sa anunt incidentul... Oricum, motorul il fac personal, fara asigurare, fara firme implicate... Dar totusi, daca ies cu el julit, am sanse sa ma ia politia la intrebari ce si cum si sa iasa probleme ?

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile din RomaniŠa: pietris, nisip, balegi, ulei, decopertari nesemnalizate,

santuri, ravene si morene ... Chiar mai nou, am vazut pe un topic "motorina" din

belsug in curba pe serpentine!

Nu stiu daca te consoleaza cu ceva, dar sa stii ca ai avut si noroc: ranile nu necesita

spitalizare (sper!), iar pagubele materiale nu sunt exagerate. Totodata, chiar daca

Cel de SuS nu ti-a ascultat ruga privind pierderea de lichid, "Ti-a trimis" totusi un

OM cu disponibilitate de a ajuta, plus inzestrat cu dubita de marfa!

Despre conservarii care defileaza, fara sa se intereseze de soarta unui semen nu trebuie

sa te enervezi prea tare, doar unii sunt aceeasi nesimtiti care ne pun in general viata in

pericol.

In conditiile date, nu ai de ce sa "raportezi" nefericitul incident autoritatilor!

Refacere rapida si succes la reparatii!

Editat de Jawa Script
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa moment, sincer imi pare rau. Eu sunt din Zalau si vreau sa zic ca in partile astea nu e de mirare sa vezi pe drum balega, ulei, motorina, nisip sau stiu eu mai ce si oricum nimeni nu ia nici o masura. Trebuie atentie maxima. Daca te prinde pe curba ai vazut si tu ce patesti, chiar nu poti redresa motoru. Pe aici multi au patit-o asa, din fericire fara urmari prea grave. Faza e ca chiar daca urmarile nu sunt grave , astfel de evenimente neplacute te enrveaza la maxim. Sa speram ca pe viitor macar animalele si dejectiile lor nu vor mai fii intalnite in trafic, cat despre ulei si alte celea se mai intampla, cu toate ca cei care au astfel de scurgeri la masini nu se prea omoara sa le anunte sau sa arunce nisip peste. Trece unu cu motoru si e jos.

Cat despre partea cu politia nu te sfatuiesc sa anunti deoarece numai iti complici viata degeaba deoarece nu au fost victime si nici alt vehicul implicat in accident.

Oricum va doresc insanatosire grbnica fara urmari tie si sotiei tale, dar si motorului deoarece nu e vina lui. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mare atentie si la sticlele de plastic. Nu de putine ori am vazut sticle de 2L de plastic pe sosea, turtite pana la aplatizare. La contactul cu roata fata in viraj senzatiile sunt destul de neplacute, roata sta pe ele de parca ar fi sudata (la viteze mici e OK, insa la viteze mari cred ca poate fi fatal).

 

Atentie mare si insanatosire grabnica.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate am fost neatent, dar ce viteza aveai?

Nu mai stiu daca am zis esakt, dar era mica, undeva pe la 40-50 pt. ca acea curba nu putea fi luata peste 30 (ac de par strans, serpentine, urcare). Eu eram la iesirea din curba, pe linie aproape dreapta, cu gazul putin piscat.

Mersi de urari, si mare atentie.

PS Azi am reusit sa vin cu motoru' la servici :D :D :P . E drept, fara semnalizare omologata stanga fata si cu el julit, dar functional. :)

:) :lol: :lol: pt. baietii care m-au ajutat (stie ei care...) :lol: :lol: :hug:

 

A nu se intelege ca am luat curba de 30 cu 40-50 ! 40-50 aveam in momentul nasol, cateva zeci de m. dupa curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...