Sari la conținut

Gaselnitza


sorinavram
 Share

Postări Recomandate

post-13533-1160747144_thumb.jpgpost-13533-1160747195_thumb.jpgpost-13533-1160747237_thumb.jpgPentru cei interesati, iata o idee simpla si rapida de a utila motorul cu schimbator de viteze la calcai: o cheie inelara de 19 atasata pe axul schimbatorului de viteza normal. La motorul meu a mers la fix, parca era proiectata pentru asa ceva (vezi foto). Sistemul de prindere este simplu si nu e distructiv ca sudura: se face un shantz cu un flex in lungul mansonului schimbatorului de viteza si se introduce usor fortat o pana. Forma hexagonala a cheii impiedica rotirea. Ca pana, am folosit o coada de burghiu de 3 mm pt. ca e dura si nu se foarfeca usor.

 

Pantofii mei au zis bogdaproste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pedala clasica dar schimb super bine cu calcaiul :)

 

Dar dureaza cam mult pana duci piciorul in fata!

 

Schimbator cu calcai avem la Ij...din cate imi aduc aminte se gaseau in targ in Vitan Barzesti...In fiecare duminica mergeam pe acolo sa vad noutatile...si mai gaseam cate ceva ...UTIL..

 

Evident ca m-ar interesa si pe mine ceva original, dar se pare ca la motorul meu nu exista ca accesoriu. Dar daca ai vazut in targ schimbatoare de IJ, spune-mi unde si cand, ca poate se pupa la dimensiuni. Maine oricum vreau sa trag o fuga in targ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu zic sa o lasi asa! e custom, mi se pare frumos... nu frumos ca aspect, ci ca idee! sau nu stiu cum dreq sa ma exprim! oricum l-as lasa asa! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Niprul avea pedala de calcai, dar desi am incercat nu am reusit niciodata sa o folosesc. Imi venea... peste mana ca sa zic asa.

 

 

la nipru e cam aiurea facuta pedala aia! :) dar la ij e suuper!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...