Sari la conținut

Lustruire Sau Tratare Suprafete De Aluminiu?


ferox
 Share

Postări Recomandate

Motoristilor am o intrrebare la voi. :)

Saptamina asta trebuie sa imi lustruiesc niste piese din aluminiu care trebuie sa arate luna si bec, va rog sa-mi dati niste idei cum pot sa le fac. Este vorba de niste capace la motor pe care as vrea sa le trag in pisla dar din pacate nu se poate face toata suprafata din cauza multor denivelari unde nu ar ajunge lustru, m-am gindit atunci la o metoda chimica doar ca nu stiu care, probabil ceva cu care se trateaza gentile de aluminiu......

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atita m-am chinuit intr-o dupamasa pina cind am reusit sa fac ceva sa iasa bine. am incercat cu tot felul de solutii de curatat si nu mi-a placut dupa care am incercat cu o perie de sirma foarte fina si o masina de gaurit efectrul e super multumitor, dar nu merge pentru suprafete foarte fine.

In sfirsit si in weekend-ul asta voi monta ce am lustruit sa mai dea ceva forma de motor cadrului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Uite aici o solutie pe care am invatat-o de la octavian tudor (octa) caruia tin sa-i multumesc pentru ca a dat rezultate foarte bune!am vorbit pe messenger shi iti dau o parte din "discutie" care se refera la lustruit!

 

octaviantudor: lustruirea se face destul de greu in sensul ca e o treaba migaloasa...

sergiu2153: ok, am intzeles asta dar CUM? pasla? daca nu, cu ce ?

octaviantudor: faci o piesa: pe un ax filetat de 6 sau 8, bagi o piulita si o saiba apoi o bucata de pasla, pe care o strangi cu alta piulita si saiba. diametrul paslei sa fie mai mic decat diametrul gaurilor din chiulasa...

sergiu2153: aha...pun la bormasina shi ii dau de ma plictisesc ! am intzeles! mai exista ceva care se poate pune pe pasla aia? o substanta, ceva?

octaviantudor: bagi "scula" asta in masina de gaurit manuala si lustruiesti... cu pasta de slefuit. asta se face asa:

sergiu2153: manuala neaparat? daca fac cu un bosch la viteza mica?

sergiu2153: !?

octaviantudor: dammit! iar m-a dat afara x... esti acolo?

sergiu2153: da, sunt aici!

sergiu2153: manuala neaparat? daca fac cu un bosch la viteza mica?

octaviantudor: unde am ramas...

sergiu2153: la asta

sergiu2153:

octaviantudor: ???

octaviantudor: manuala in sens ca masina de mana... nu d'aia mare fixa...

octavian: normal ca electrica...

octaviantudor: ok

sergiu2153: a, credeam ca de aia cu manivela!

sergiu2153: scuze!

octaviantudor: ai inteles de faza cu pasta?

sergiu2153: nu, nu ai apucat s-o trimiti!

octaviantudor: shit!

octaviantudor: deci:

octaviantudor: se ia ceara de albine! si oxid de crom...

sergiu2153: buuun de unde sa fac rost de oxid de crom?

octaviantudor: oxidul de crom il gasesti la orice magazin otelul sau gospodarul sau cum i-o zice...

sergiu2153: aha tractorul shi altele

sergiu2153: ok deci le am pe astea doua ... next?

octaviantudor: este de fapt pigmentul pe care il pun zugravii in vopsele sa le puna pe ziduri...

sergiu2153: ok

sergiu2153: si ce fac cu ele?

octaviantudor: se gaseste in pungi de 250 g sau asa ceva... praf!

octaviantudor: topesti ceara

octaviantudor: in oala pe aragaz.

octaviantudor: bagi praf de oxid.

octaviantudor: amesteci

sergiu2153: da..

octaviantudor: torni ceara in ceva da' nu toata...

octaviantudor: ramane niste ceara

octaviantudor: mai pui oxid.

octaviantudor: si tot asa pana faci mai multe feluri de pasta...

sergiu2153: asa

octaviantudor: cu cat mai mult oxid e... cu atat mai dura pasta...

octaviantudor: ceara trebuie sa fie ceara de albine autentica...

octaviantudor: nu parafina! atentie... lumanarile sunt facute din parafina...

sergiu2153: bun...deci incep cu pasta cea mai concentrata pana la cea mai "diluata"

sergiu2153: da, ceara fac rost de la o manastire de langa mine unde au albine

octaviantudor: asta la slefuire///

octaviantudor: ok

sergiu2153: bun! next ce tre' sa fac?

octaviantudor: te pui pe slefuit... din cand in cand iei calupul de pasta (caci e solida in final)

octaviantudor: si freci cu el pasla aia...

octaviantudor: slefuiesti pana rezultatul iti convine...

sergiu2153: aha

sergiu2153: asta e buna shi pentru motor

octaviantudor: ca sa slefuiesti si in colturile mai putin accesibile trebuie sa construiesti si alte forme de pasla... dac nu mere si nu mere... faci manual...

octaviantudor: cu asta se lustruieste orice metal...

octaviantudor: gat cu lustruitu'

sergiu2153: bun...cam cat timp imi ia ?

octaviantudor: gata

octaviantudor: daca ai tot pregatit... 3 ore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
Vizitator Terente
Motoristilor am o intrrebare la voi. :)

Saptamina asta trebuie sa imi lustruiesc niste piese din aluminiu care trebuie sa arate luna si bec, va rog sa-mi dati niste idei cum pot sa le fac. Este vorba de niste capace la motor pe care as vrea sa le trag in pisla dar din pacate nu se poate face toata suprafata din cauza multor denivelari unde nu ar ajunge lustru, m-am gindit atunci la o metoda chimica doar ca nu stiu care, probabil ceva cu care se trateaza gentile de aluminiu......

:D

 

 

Ai rezolvat-o pana la urma?Cum? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu miam facut janetele cu smirhel fin si pasla. nici mie nu-mi vine sa cred cat de bine se pastreaza luciul. se prafuiesc repede ce-i drept dar si dupa 3 saptamani de stat cu praful pe ele daca sterg praful cu o carpa lucesc ca la inceput!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoristilor am o intrrebare la voi. :)

Saptamina asta trebuie sa imi lustruiesc niste piese din aluminiu care trebuie sa arate luna si bec, va rog sa-mi dati niste idei cum pot sa le fac. Este vorba de niste capace la motor pe care as vrea sa le trag in pisla dar din pacate nu se poate face toata suprafata din cauza multor denivelari unde nu ar ajunge lustru, m-am gindit atunci la o metoda chimica doar ca nu stiu care, probabil ceva cu care se trateaza gentile de aluminiu......

:)

 

 

ii un user pe forum care are in semnatura cum ca se ocupa cu ce vrei tu, da un search si vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoristilor am o intrrebare la voi. :)

Saptamina asta trebuie sa imi lustruiesc niste piese din aluminiu care trebuie sa arate luna si bec, va rog sa-mi dati niste idei cum pot sa le fac. Este vorba de niste capace la motor pe care as vrea sa le trag in pisla dar din pacate nu se poate face toata suprafata din cauza multor denivelari unde nu ar ajunge lustru, m-am gindit atunci la o metoda chimica doar ca nu stiu care, probabil ceva cu care se trateaza gentile de aluminiu......

:)

sunt pe la louis si seturi de pasle,cu sistem de prindere in bormasiana + pasta speciciala de lustruit.am vazut si ceva sprayuri si solutii la vreo 10E pt aluminiu,crom etc.nu am incercat sa iti spun daca sunt bune.merge f bine cu perii de sarma rotative,sa nu fie groasa sarma.cu asta am incercat si a iesit super.dar si aici raman mici zone unde nu poti ajunge si le faci cu smirgel fin.de tinut nu stiu cat tine ca aluminiul se oxideaza in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...