Sari la conținut

CANADA


chif
 Share

Postări Recomandate

Man, cum zice prietenu' pierdut in zapada, ca motociclist, dupa prima iarna aici, o sa vrei sa te muti in Kali.

La astia din vest e mai cald dar cam ploua, la noi e pe baza de zapada, cam ca in Romania, dar eu trag de zor la incalzirea globala, asa ca n-o sa prea mai avem multe ierni grele. :stuck:

 

hai, hai...

ai vrea tu ierni ca-n Romania.

in Toronto aveam mai mereu cate-o movila de zapada si la inceputul lui mai, in montreal e mai ceva...

 

dar cred ca in montreal aveti sosele mai misto decat in Ontario...

 

BC-ul e misto, dar.. cam ploios iarna.

mandra-mea a facut o depresie in primul an (43 zile fara soare)

dar vara e okay.

ei nu I-a placut ploaia, mie stilul de viata, stilul de condus, lipsa locurilor de munca

 

Ontario a fost super, si, cand ne intoarcem tot acolo ajungem, asta daca nu trag astia de la service de mine si o sa ajung in Chicago, sper sa nu.

 

kali e f. scumpa.

as prefer Montana, Washington, Oregon, chiar Colorado, unde ai si vara si iarna.

dracu stie pe unde-oi crapa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@lostinsnow : Uite tata ce pierzi daca iti place cartea si stai toata ziua sa inveti:

 

http://www.youtube.com/watch?v=HyuUoSCeKZ0

 

Hai, bafta saptamana asta, ca 327 tot acolo e! :alcy:

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator windrider

Daca schimb fieru vara asta sigur bag o vizita la TO.

Daca ai drum pe la noi, da un semn.

Ok suna bine. Cred ca ajung sigur prin Quebec de vreo cateva ori in vara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca schimb fieru vara asta sigur bag o vizita la TO.

Daca ai drum pe la noi, da un semn.

 

in locul tau as "baga" mai bine sherbrook sau in sud in vermont.

ce dracu sa faci in toronto?

sa nu mai zic ca dac-o iei spre est, in aceeasi distanta ai ajuns in new brunswick...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in locul tau as "baga" mai bine sherbrook sau in sud in vermont.

ce dracu sa faci in toronto?

sa nu mai zic ca dac-o iei spre est, in aceeasi distanta ai ajuns in new brunswick...

 

Bai, tata... trebuie sa bem o bere cand te intorci in Canada, pentru ca est o figura... Imi place cum dai tu verdictul la toate!

Hai ca iti raspund:

La TO trebuie sa ajung, ca am prieteni acolo care ma bat la cap sa trec pe la ei de cand am ajuns aici. Si cu motorul e mai misto decat cu masina...

La vecini nu ma duc, ca nu mi-am luat inca viza. Dar ai dreptate... Astia de pe aici zic ca cele mai frumoase drumuri din Quebec sunt in SUA... Ha,ha, ha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La TO trebuie sa ajung, ca am prieteni acolo care ma bat la cap sa trec pe la ei de cand am ajuns aici. Si cu motorul e mai misto decat cu masina...

La vecini nu ma duc, ca nu mi-am luat inca viza. Dar ai dreptate... Astia de pe aici zic ca cele mai frumoase drumuri din Quebec sunt in SUA... Ha,ha, ha.

 

Mai bine mergi cu masina pana la Toronto, (daca vrei numai autostrada)..eu am fost vinerea trecuta si era prea scarbos de mers cu motocicleta (550 de km de drum drept si plin de tiruri :stuck: ). Cele mai frumoase drumuri din Qc sunt in Vermont :D...salutari din Cracovia :*

Editat de lostinsnow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, tata... trebuie sa bem o bere cand te intorci in Canada, pentru ca est o figura... Imi place cum dai tu verdictul la toate!

Hai ca iti raspund:

La TO trebuie sa ajung, ca am prieteni acolo care ma bat la cap sa trec pe la ei de cand am ajuns aici. Si cu motorul e mai misto decat cu masina...

La vecini nu ma duc, ca nu mi-am luat inca viza. Dar ai dreptate... Astia de pe aici zic ca cele mai frumoase drumuri din Quebec sunt in SUA... Ha,ha, ha.

pune-ma pe lista, :)

si ia-ti viza ce te costa? e super si new-yorkul si vermontul

nu e fun pe autoastrada aia unde daca ai depasit 120-130 sa ai ochii in 14. in canada/state nu treci printre masini in caz de traffic jam ca-n europa si 401 e ca dracu in toronto. ni stiu daca 407 se plateste pentru motoare, dar tind sa cred ca da, caci am auzit ca e cea mai scumpa autostrada din america de nord.

poate-ti pui si tu un prosop in spate ca taximetristii sa fentezi cemerele, he he...

prieteni in toronto?

ia sa faca si ei juma de distanta si va itnalniti pe la ottawa, asa ar mai merge. altfel.. stiu ca acuma e primavara in partea aia si primavara dureaza o saptamana, dupa care umiditatea isi spune cuvantul.

la anu in august ar trebui sa fiu mutat.

ori in toronto, din pacate, ori in chicago (mai nasol), ori imi dau niste bani si-mi gasesc singur de munca si atunci kitchener/waterloo, cel mai misto. dar nu e dupa mine.

pe kodiak il iau cu mine ca am gasit o cale sa-l inscriu acolo

 

Mai bine mergi cu masina pana la Toronto, (daca vrei numai autostrada)..eu am fost vinerea trecuta si era prea scarbos de mers cu motocicleta (550 de km de drum drept si plin de tiruri :stuck: ). Cele mai frumoase drumuri din Qc sunt in Vermont :D...salutari din Cracovia :*

pe mandra cand mergeam in toronto o lua durerea de cap (am locuit in waterloo, munceam in guelph, ii dam si 200 pana la munca pe drumuri secundare nu pe #7, ieseam repede spre orangeville, forks sau la lacuri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator windrider

Tocmai m-am intors de la 2 zile de ripping in Pennsylvania. Am pus in total 1400 de km Sambata si azi. Prima oara cand am fost si vreau sa zic ca e perfect, la ce am visat intotdeauna, cele mai tari drumuri pt motor. Dupa faza asta in Ontario nici nu mai are rost sa ies cu motoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste zone celebre in N Carolina / Tennessee, dragon's tail sau asa ceva, de la unde-ai fost acum, cobori mai mult prin virginia si aia e dementiala, in special sosele libere. asta cand ai timp ca stiu ca N.America sta al dracu de prost la concedii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator windrider

Da stiu si de zona aia, se cheama Deal's Gap sau Tail of the dragon in West Virgina. Baietii pleaca de aici cu trailer-urile incarcate cu sport bikes si rup locu acolo in weekend-uri. Probabil ma voi duce acolo in vreo 2 sapt. Concediu macar nu e o problema la mine ca am propria afacere :)

E fain ca si unde am fost acum in weekend nu este politie aproape deloc. Deci limita de viteza era cam peste tot 40-45 mph si noi mergeam in jur de 70-90 mph si nu am avut nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ahoi!

 

Buna, vreau sa va zic ca nu stiu cum dar in mintea mea incolteste ideea de a pleca in Canada si de am faci un viitor prin acea parte a lumii.

Cel mai mult ma atrage zona BC din Canada, a-si prefera sa evit zonele aglomerate cu populatie de peste 50.000-75.000 de locuitori, acum in Ro traiesc intr-o zona destul de salbatica Gheorgheni Harghita (Siberia Romaneasca, Joseni e la 6 km de mine = cea mai friguroasa localitate din Romania, iarna des incepe in octombrie si se termina in aprilie iar temperaturi de -25, -30 e ceva obisnuit si zapada cat cuprinde).

Momentan aici fac in jur de 600 de euro/luna si pot sa zic ca am un nivel de trai fata de alti romani decent, dar m-am saturat si parca vreau ceva provocare in viata mea.

In plus ma atrage faptul ca zona BC e destul sa salbatica si sunt drumuri care merg prin salbaticii enorme.

 

Cam cum se castiga prin zona BC? Ce locuri de munca se gasesc pe acolo? Eu ma gandesc a-si mere si ca muncitor necalificat si acolo sa fac calificare si ulterior sa-mi cresc venitul.

 

@Chif Care-i mai viata ta? Hai povesteste-mi tu mai multe ca tu esti acuma cu vechime acolo. Ti-a fost greu sa pleci? Cum te-ai simtit in primi 2 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@IceLord: probabil fiecare care-si doreste sa plece asteapta un fel de confirmare de la ceilalti, deja dincolo. Parerile sunt diferite si experientele diferite, pe scurt, nu exista nicio garantie ca o sa-ti fie bine. Ciudat e, insa, ca nu am intalnit personal decat un tip care a vrut sa se intoarca. A facut-o, si dupa 3 luni era inapoi aici, spunand ca nu-i mai trebuie Ro.

Eu n-am avut niciodata niciun dubiu. Nevasta-mea era cam 30% pt Ro.... asta pana in vara asta, cand am fost in Ro. Eu sunt acum 200% si ea 100% pt aici. Imi pare rau pt tot ce am lasat, dar imi pare de zece ori mai bine pt ce am gasit. Cum am zis, experientele sunt diferite si trebuie sa-ti doresti sa o faci. Daca nu-ti doresti, nimic nu o sa te multumeasca.

Bineinteles, in viata trebuie sa ai noroc, oriunde ai fi, iar in mare parte, norocul ti-l faci.

Vorbim mai mult pe privat daca vrei, oricand.

 

Daca tot am scris, o sa mai pun si vreo cateva poze, sa mai dezmortesc atmosfera, doar am trecut o vara :)

 

.... asta daca stiu cum... :))


Vara in Canada! Hahahahaa!

claudiosanta.JPG



DSC_4813.JPG



DSC_4833.JPG



DSC_4883.JPG



DSC_4883.JPG



DSC_2293.JPG



Asta-i un pic mai la sud.

 

DSC_4643.JPG

 

DSC_4645.JPG

 

Alcatraz

 

DSC_4677.JPG

 

Ghici

 

DSC_4686.JPG

 

Santa Barbara

 

DSC_4688.JPG

 

Malibu

 

DSC_4698.JPG

 

Incepe Long Beach, LA

 

DSC_4802.JPG

 

Gang Ranch

 

DSCF4609.JPG

 

DSCF4592.JPG

 

DSCF4598.JPG

 

Lava Lake

 

DSCF4562.JPG



DSCF4552.JPG

 

DSCF4545.JPG

 

DSCF4650.JPG

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi bai beautiful british columbia, te platesc astia de la imigrari sa pui poze d-astea desantate? :)

ia baga un east hastings aicea la baiatu'

:lol:

 

sper sa ne cunoastem, eu am stat 5 ani in afara canadei

si e o sansa mica la anu sa ajung in bc, iar dac-o fac o sa fie langley. dupa mine un compromis bun pentru canada. singura chestie care ma deranjeaza pe mine acolo e lipsa de dinamism, chiar si in stilul de condus vezi asta, mandrei nu-i place clima, iar vancouverul nu l-ai cunioscut asa cum am facut-o eu. acum mi se pare mai "rau"

 

asa cum ai zis si tu parerile sunt impartite si subiective. sunt oameni care, desi plecati, au sufletul in romania. vrei sa-i gasesti? majoritatea e in clubul romanilor, sunt altii care pleaca inapoi, altii care se integreaza. fiecare are experientele lui.

parerile subiective e periculos sa le ceri, cere, site-=uri de munca, compara salarii, preturi, cere informatii de taxe. restul e pe barba ta. daca tu cauti baute in fiecare seara, prieteni "de bloc" pentru barfa, parinti sa-ti faca mancarea, s faci focul unde-ti vine, o sa fie greu.

daca incerci sa cauti valorile unei societati, nu perfecte, dar noi, deschise, cel mai important, bazate pe logica, poti trai o perioada numai cu "ai tai", cei cu care ai plecat, esti tenace sa ajungi unde ti-ai propus.., atunci e pacat sa n-o faci.

 

good luck chif

du-te si mananca un sushi langa garry point park, in richmind langa piata de peste si scrie-mi impresiile ca tare mi-e dor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei ne intalnim intr-o zi si-ti povestesc.

e o probabilitate mare ca la anu sa plec inapoi

Ahoi!

Observ ca momentan esti in Bucuresti. Sambata seara ajung prin Otopeni, eventual daca ai timp putem sta la o cafea, fac eu cinste?

 

@Chif sa stii ca am urmarit topicurile pe care le-ai creat despre turele pe care le-ai facut, chiar si videouri. Te gasesc cumva pe facebook? Daca da poti sa-mi dai prin PM datele de contact.

 

Eu personal caut salbaticia, vreau sa stau undeva departe de lume si sa am un loc de munca si sa traiesc decent dupa care sa vina calatoriile cu moto cat de multe.

 

Acasa nu ma leaga nimic, n-am familie, n-am copii, n-am sotie. Putin imi pasa ca stau in chirie si ca imi fac eu mancare si toate cele aferente etc.

Pe mine ma intereseaza sa stiu daca nu-s probleme gen Europa (criza, somaj, instabilitate pe sistemul de santate si pensie).

 

Prieteni imi fac din nou asa cum mi-am facut prin zonele pe unde am stat in tara: Oltenia 2 ani, Bistrita 8 luni si prin Brasov cateva luni, Miercurea Ciuc cateva luni...etc, sunt obisnuit sa ma mut si sa ma adapez la o noua locatie. Prietenii vin si se duc, unii chiar imi raman aproape, dar asta-i alta poveste.

 

Eu m-am saturat de Romania pentru niste motive pe care prefer sa le tin pentru mine.

 

Eu momentan vreau sa ma documentez, chiar m-am inscris la serviciile de imigrari canadiene si tot citesc pe acolo ce si cum trebuie facut.

E normal ca sa ceara bani pentru imigrare? Primesc tot felul de oferte si am zis sa intreb aici. Sunt dispus sa dau bani dar nu vreau sa ma trezes ca e teapa.

Imi cer sa platesc cu cardul si sunt un pic sceptic.

 

Multumesc Anticipat.

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o cafea in otopeni e mai scumpa ca-n norvegia..

 

pm

Da stiu!

In Norvegia berea incepe cam de la 12 euro o bere la 0.33

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi bai beautiful british columbia, te platesc astia de la imigrari sa pui poze d-astea desantate? :)

ia baga un east hastings aicea la baiatu'

:lol:

 

sper sa ne cunoastem, eu am stat 5 ani in afara canadei

si e o sansa mica la anu sa ajung in bc, iar dac-o fac o sa fie langley. dupa mine un compromis bun pentru canada. singura chestie care ma deranjeaza pe mine acolo e lipsa de dinamism, chiar si in stilul de condus vezi asta, mandrei nu-i place clima, iar vancouverul nu l-ai cunioscut asa cum am facut-o eu. acum mi se pare mai "rau"

 

asa cum ai zis si tu parerile sunt impartite si subiective. sunt oameni care, desi plecati, au sufletul in romania. vrei sa-i gasesti? majoritatea e in clubul romanilor, sunt altii care pleaca inapoi, altii care se integreaza. fiecare are experientele lui.

parerile subiective e periculos sa le ceri, cere, site-=uri de munca, compara salarii, preturi, cere informatii de taxe. restul e pe barba ta. daca tu cauti baute in fiecare seara, prieteni "de bloc" pentru barfa, parinti sa-ti faca mancarea, s faci focul unde-ti vine, o sa fie greu.

daca incerci sa cauti valorile unei societati, nu perfecte, dar noi, deschise, cel mai important, bazate pe logica, poti trai o perioada numai cu "ai tai", cei cu care ai plecat, esti tenace sa ajungi unde ti-ai propus.., atunci e pacat sa n-o faci.

 

good luck chif

du-te si mananca un sushi langa garry point park, in richmind langa piata de peste si scrie-mi impresiile ca tare mi-e dor

Ha ha ha, as vrea io sa ma plateasca guvernul sa ma plimb si sa fac poze...

@sushi la Garry Point, o sa o fac curand si o sa-ti bag o poza, sper sa nu-ti faca rau :) Eu lucrez in Richmond si bucataria ochilor mici (de toate felurile) e a 2-a mea natura. Un mare castig al Vancouver-ului, bucataria asiatica. Eu unul, sunt disperat.

Da-mi un pm daca vii, mi-ar face placere sa ne cunoastem. Eu stau in W. Rock, Langley e aproape.

 

@IceLord, ref la CA te ajut cu orice raspuns pe pm.

 

Pitici in padurea de giganti

 

119.JPG

 

135.JPG

 

Tofino

 

143.JPG

 

138.JPG

 

149.JPG

 

201.JPG

 

208.JPG

 

218.JPG

 

227.JPG

 

230.JPG

 

243.JPG

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de cunoscut o sa ne cunoastem no matter what, chiar daca o sa locuiesc in Mi, Il, On sau BC vizez Alaska pe 2 roti sa ajung cat mai sus.

si sa-ti povestesc Nkapp-ul de acum 2 saptamani.

 

https://maps.google.ca/maps?q=49.124024,-123.181171&hl=en&ll=49.123735,-123.180234&spn=0.006214,0.016512&sll=49.891235,-97.15369&sspn=50.474194,135.263672&t=m&z=17

 

N49.124024,E-123.181171

chiar langa piata de peste.

grijanie unde parchezi, am luat o amenda acum 3 ani. nici cel putin semn n-aveau, mi-au zis ca e marcat cu culoare pe trotuar si au un by-law la primarie

 

mda, si sa-ti povestesc si cum era gary point parc .. pe vremuri.. cand cumparam sockeye de la piata de peste si il faceam la protam noaptea la malul oceanului..

s-a stricat jmekeria.. prea multi cu ochii oblici

 

keep-in-touch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...