Sari la conținut

Aprilia Af1


Postări Recomandate

Salutare la toti! As dori si eu cateva opinii, pareri in privinta dorintei mele de a cumpara un motor dar ceva mai batranel...Motivul este unul simplu si anume al banilor :angry: . In noiembrie am mari sanse sa strang 1100 de euroi. Initial am plecat de la ideea ca va fi un scuter de 50cc ceva dupa 2000(sh of course). Insa am ascultat cele spuse de cativa prieteni si anume ca intr'o vara te cam plictisesti de aia 50. :ok: . Asa ca m'am gandit la ceva mai mare din 2 motive: 1)sunt sigur ca nu il voi schimba prea curand si 2) am o mica boala a vitezei. Singura care mi s'ar potrivi la banii astia ar fi o Aprilia AF1 an '90-'93. Sunt pe bikeshop vreo 3 la vanzare cu preturi de 1200-1300 de euro. Am gasit una galbena din '93 cu vreo 8800km(asa zice tipul in post) da mai mult ca sigur sunt km facuti de la ultimul set motor schimbat. Ce ma ingrijoreaza este ca are 25cp chiar daca el a trecut 35...Oare am vreo sansa sa o pot conduce cu A1?

 

Fisa tehnica: http://www.bikez.com/motorcycles/aprilia_a...rt_pro_1992.php

Anuntul de pe bikeshop: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunt-d...1993-20074.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

model destul de vechi.....arta beton....mie imi place ff mult mai ales ca are monobascula.........depinde ce motor are( nu sunt documetnat) da e posibil sa nu gasesti piese....daca e sa cada ceva......:angry: per anamblu o motoreta de incepatori...cu un design mai mult decat atragator....pret bun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de opinii baieti, dar piesele oare difera mult fata de un RS de prin anii aia ca pt ala mai mult ca sigur se gasesc :ok:...sau cel putin macar consumabile sa gasesc...gen placute de frana, filtru de aer, lantz(la anii ajtia) poate, de lichide nu cred ca se pune problema gen, tip de ulei, lichid de frana etc. Si cam pe la cati km incepe sa dea semne de oboseala un motor de 125-2T bine inteles presupunem ca propietarul conduce ca tot tineretul si anume destul de forjat...?

 

P.S. nu mi'a zis nimeni daca am sa il pot conduce cu A1 din cate am vazut pe fisa tehnica scrie 25cp si o vit max de 156km\h......cam sarit de cei 15cp permisi :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

Ms de opinii baieti, dar piesele oare difera mult fata de un RS de prin anii aia ca pt ala mai mult ca sigur se gasesc :)...sau cel putin macar consumabile sa gasesc...gen placute de frana, filtru de aer, lantz(la anii ajtia) poate, de lichide nu cred ca se pune problema gen, tip de ulei, lichid de frana etc. Si cam pe la cati km incepe sa dea semne de oboseala un motor de 125-2T bine inteles presupunem ca propietarul conduce ca tot tineretul si anume destul de forjat...?

 

P.S. nu mi'a zis nimeni daca am sa il pot conduce cu A1 din cate am vazut pe fisa tehnica scrie 25cp si o vit max de 156km\h......cam sarit de cei 15cp permisi :)

 

daca mergi linistit,si nu te dai smecher.. nu te opreste nimeni,am un prieten care ma plimb cu el si are rs`2006 si are 21 de kw in talon :ok: si nu l-a oprit pana acuma :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu...consumabile..cum ar fi..lant..placute....cum ai zis si tu la uleiuri nu sunt probleme.....dar in principiu le gasesti...piston si segmenti...nu e problema...ca torni pistonu..... cu cilindru e mai greu daca e sa fie vreo problema...dar gasesti dezmebrate;) in principiu daca as avea banii aia mi a lua.......si cu kw.....nu esti in perfecta legalitate....tre sa te feresti cat mai mult de garda...si sa nu dai actele:) depinde de ce gabor dai:D:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar daca te opreste,nu cred ca se complica vreun politist sa iti faca tie dosar doar pt ca ai mai multi kw in talon.Nu le face nimic la "smecherii" care merg cu scutere fara permis si neinmatriculate si fara acte si fara casca si e juma' de cod penal la qru lor,si se ia tocmai de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

Si chiar daca te opreste,nu cred ca se complica vreun politist sa iti faca tie dosar doar pt ca ai mai multi kw in talon.Nu le face nimic la "smecherii" care merg cu scutere fara permis si neinmatriculate si fara acte si fara casca si e juma' de cod penal la qru lor,si se ia tocmai de tine.

 

scuteru e scuter si motoru e motor :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scooteru limitat se poate conduce si fara permis si fara a fi inmatriculat:)

amenda pt casca e de 700 de mii...parca..nu bag mana in foc

pana si aprilia rs50 limitata merge condusa fara permis si fara a fi inmatriculat

:angry: :ok: nebunilor din coceni

bafta si luv u :*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scooteru limitat se poate conduce si fara permis si fara a fi inmatriculat:)

amenda pt casca e de 700 de mii...parca..nu bag mana in foc

pana si aprilia rs50 limitata merge condusa fara permis si fara a fi inmatriculat

:angry: :ok: nebunilor din coceni

bafta si luv u :*

a venit inteligentu..da omu....da doar cele care sunt trecute ca MOPED(ciclomotor) restu.......cam se beleste castoru.......deci tu esti nebunu din porumb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...nu e prea roz situatia da cred ca ma sacrific...si'asa pana la urma m'am fereit vreo 7 ani de politie ca nu aveam bicicleta echipata cu tot felu' de nenorociri obligatorii :angry: poveste continua. Am sa va tin la curent cu ce ma voi impropietari cel mai probabil pe la sfarsitul lui noiembrie. Ehehe asta e doar inceputu...urmeaza scoala, discutii cu parintii enervante, rugaminti peste rugaminti, prinsu experientei si tot asa...ms oricum de interventie pana acum...

 

Va continua! :ok: (peste 5 min sau probabil cateva sapt, viitor imprevizibil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

mda...nu e prea roz situatia da cred ca ma sacrific...si'asa pana la urma m'am fereit vreo 7 ani de politie ca nu aveam bicicleta echipata cu tot felu' de nenorociri obligatorii :ok: poveste continua. Am sa va tin la curent cu ce ma voi impropietari cel mai probabil pe la sfarsitul lui noiembrie. Ehehe asta e doar inceputu...urmeaza scoala, discutii cu parintii enervante, rugaminti peste rugaminti, prinsu experientei si tot asa...ms oricum de interventie pana acum...

 

Va continua! :) (peste 5 min sau probabil cateva sapt, viitor imprevizibil)

 

adevarata faza cu viitor imprevizibil :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...nu e prea roz situatia da cred ca ma sacrific...si'asa pana la urma m'am fereit vreo 7 ani de politie ca nu aveam bicicleta echipata cu tot felu' de nenorociri obligatorii :angry: poveste continua. Am sa va tin la curent cu ce ma voi impropietari cel mai probabil pe la sfarsitul lui noiembrie. Ehehe asta e doar inceputu...urmeaza scoala, discutii cu parintii enervante, rugaminti peste rugaminti, prinsu experientei si tot asa...ms oricum de interventie pana acum...

 

Va continua! :) (peste 5 min sau probabil cateva sapt, viitor imprevizibil)

Nu compara bicicleta cu motorul. acolo nu sunt amenzi penale sunt contraventii(aveam si eu bicicleta de trial si tot ne frecau la cap sa ne punem sha ca de claxon si altele isi dadeau si singuri sema k le pierdeam la prima saritura dar nu ne faceau nimic,ne alungau sau ne alergau cu aro si noi luam bicileta la spinare si fugeam prin scari de bloc :ok: pe cand la motocicleta nu mai merge.Bag mana in foc ca nu iti zic nimic gaborii daca esti cu restul in regula si vorbesti frumos insa repet,nu le compara sunt 2 chestii total diferite. INSA in caz de accident am impresia ca tu vei fii scos vinovat chiar daca celalalt greseste.Parca asa e legea...cine stie mai mult sa il lamureasca pe baiat sa stie foarte bine ce consecinte poate avea in caz de Doamne fereste accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc de grija seby insa faza cu bicicleta a fost o mica nota de umor nu mi'a trecut niciodata prin cap sa compar bicicleta cu motocicleta...sunt foarte constient de schimbarea adusa odata cu urcarea pe asa ceva :) . In primu rand in loc de 18kg sunt vreo 140...ceea ce implica mult mai multe riscuri. Cat despre ACCIDENTE nici nu vreau sa aud de asa ceva(desi multa lume experimentata o mai fura din cate am vazut) in primul rand conditia pusa de parinti in cazul achizitionarii unui motor sau scuter, este, CITEZ: "La mine sa nu vii cu maini si picioare rupte ca nu mai pupi nimic!!!" :angry: ......pasiunea pt asa ceva e mult prea mare ca sa imi spulber visul prin trick'uri sau mai stiu ce alte fente ce pot sa ma reneasca pe mine cat si pe altii. Pana voi invata sa o stapanesc in totalitate am de gand sa merg ca un "pensionar"...si DA, stiu ca suna :ok: . Insa consider ca e mai bine pt toata lumea. Acum in legatura cu gaborii...ce pot sa spun...din ce am auzit de la prieteni care au scutere de 125 inscrise ca 50cc(jumatate din buzau) :) cand sunt opriti le spune pe fata ca ce are sub el este de capacitate mare desi talonul contrazice. E foarte evident insa ii lasa sa plece doar cu mentionarea: "Mai baieti luati'o si voi mai incet si incercati sa mergeti in coloana", bine, asta nu inseamna ca ma pot culca pe o ureche da este un "+". Pana la urma stai sa ma vad cu motoru in curte si apoi sa mai vorbesc, am sa va tin "la priza" cu evolutia mea :moto: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea pica, numai cei ce nu merg nu pica..nu te baza pe ideea ca o sa mergi tu incet si astfel vei fi scutit de accidente :angry:

cat despre motor..e tare, si mie imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stii niciodata cum se poate intampla asa ca eu iti spun sa te interesezi,e ca si cum eu as conduce beat si da unu peste mine...in cazul asta eu sunt facut vinovat din cate stiu.Doamne fereste sa dea vre-un smecher peste tine ca iti cauta gaborul orice numai sa te scoata pe tine vinovat si sa scape ala basma curata,iar neconcordanta permisului cu motorul de sub picioare e o chestie serioasa.Nu vreau sa te sperii,eu unul l-as lua chiar si asa daca as fii in locul tau insa vreau sa iti spun care sunt riscurile.Nu poti spune ca nu faci accident daca mergi cu 10-20,eu eram pe trotuar stateam si era sa dea unu cu masina peste mine,daca ai ghinion asta este se poate intampla oriunde oricand,tu poti doar sa micsorezi riscurile dar nu sa le elimini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a venit inteligentu..da omu....da doar cele care sunt trecute ca MOPED(ciclomotor) restu.......cam se beleste castoru.......deci tu esti nebunu din porumb

iti dai seama ce cele limitate...ca nah.

nebunle din canal :angry:

hasfalt huscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Ms de opinii baieti, dar piesele oare difera mult fata de un RS de prin anii aia ca pt ala mai mult ca sigur se gasesc :rock:...sau cel putin macar consumabile sa gasesc...gen placute de frana, filtru de aer, lantz(la anii ajtia) poate, de lichide nu cred ca se pune problema gen, tip de ulei, lichid de frana etc. Si cam pe la cati km incepe sa dea semne de oboseala un motor de 125-2T bine inteles presupunem ca propietarul conduce ca tot tineretul si anume destul de forjat...?

 

P.S. nu mi'a zis nimeni daca am sa il pot conduce cu A1 din cate am vazut pe fisa tehnica scrie 25cp si o vit max de 156km\h......cam sarit de cei 15cp permisi :ok:

 

 

Si eu am o Aprilia Af1 din 89' si mia cam cazut la 40.000 d km si la faza q permisu....nu ma oprit niciodata si eu am tot km 25 cp....piese gasesti.....eu caut aqm un carb si se potriveste q unu d RS.

Multa bafta la achizitionat si lasa viteza k nu e buna :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca e vechi topicul dak tot te-ai bagat in discutie...am un prieten care are o aprilia af1 din 92...motoru e rotax 123...si trage de rupe peste 7000 rpm...chiar mai bine ca alte rs-uri cu care am mers..si piese gasesti ptr el...se potrivesc piese de rs...adik piese de rotax 123...

 

 

post-10473-1177964787_thumb.jpg

 

 

 

 

later edit: aaa..si am uitat...acum ia pus o toba mare...se aude f bine...o sa pun o poza zilele astea ca acum nu am

si mai e o chestie...la el in talon scrie Marca: Aprilia Modelul: Spa FM ....care e treaba cu "spa fm" asta ? da pe cadru scrie aprilia af1

 

 

iar edit: am gasit poza si cu toba :duel:

 

post-10473-1177965966_thumb.jpg

 

post-10473-1177965998_thumb.jpg

Editat de Yo_InKognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...