Sari la conținut

excursie RO-SRB-MNE-HR-I-A-H-RO


iama
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor

 

La mijlocul lui august as vrea sa fac o excursie urmand itinerariul ROMANIA-SERBIA-MUNTENEGRU-CROATIA-ITALIA(stelvio)-AUSTRIA(grossglockner)-UNGARIA(doar tranzit)-ROMANIA(bastina).

Conditiile ar fi -low budget (cazare cort, etc); itinerariul este flexibil, desigur. Obiectivul principal este vizitarea tarilor, peisajul, oamenii, scaldat in mare si in primul rand muuulte curbe (autostrada cat mai putin posibil).

La toate astea nu ma incumet sa plec singur la drum, asa ca daca sunteti careva dornici/interesati, hai s-o punem de una groasa.

 

Sanatate

 

nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi plecam in august pt 14 zile cam pe acelasi traseu, dar nu ajungem in italia si austria dar avem in plan albania si macedonia. sotia are gs500 si eu un bandit de 600. cazare in principiu la cort. cine stie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

 

La mijlocul lui august as vrea sa fac o excursie urmand itinerariul ROMANIA-SERBIA-MUNTENEGRU-CROATIA-ITALIA(stelvio)-AUSTRIA(grossglockner)-UNGARIA(doar tranzit)-ROMANIA(bastina).

Conditiile ar fi -low budget (cazare cort, etc); itinerariul este flexibil, desigur. Obiectivul principal este vizitarea tarilor, peisajul, oamenii, scaldat in mare si in primul rand muuulte curbe (autostrada cat mai putin posibil).

La toate astea nu ma incumet sa plec singur la drum, asa ca daca sunteti careva dornici/interesati, hai s-o punem de una groasa.

 

Sanatate

 

nimeni?

 

m-ar tenta sa fiu sincer...

 

cati bani crezi ca ar veni toata plimbarea? aprox...

 

cum mergi?viteza?

eu nu am mai facut nici o iesite in afara si ziceam ca anul asta as mai face o plimbare prin tara cu trasfagarasean/transalpina/defileul dunarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar tenta sa fiu sincer...

 

cati bani crezi ca ar veni toata plimbarea? aprox...

 

cum mergi?viteza?

eu nu am mai facut nici o iesite in afara si ziceam ca anul asta as mai face o plimbare prin tara cu trasfagarasean/transalpina/defileul dunarii

 

 

Salut,

 

Nu sunt cu viteza, plus ca voi avea si pasager, cutii, bagaje, etc. Mers decent in limita bunului simt, organizat, etc.

Prin tara am tot fost si as vrea ceva nou. Banii....stii tu, cu cat mai multi cu atat mai bine. Eu unu nu prea am, asa ca vreau sa fac trip low budget dupa cum am zis(cort, mancare de la carfur,bila, oÂşan, etc.).Acuma nici sa curga balele dupa o bere, dar nici restaurant zilnic. Tinand cont ca ar fi maxim 5000 km, numa benzina ar veni vreo 500-600 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunati cand trecieti prin Serbia sa dati la o bere :)

 

+38164/9123-860

Nikola

 

Io mis aica. Svilajnac

 

Cu siguranta am sa sun. Anul trecut am innoptat in drum spre MNE la Merosina (intre Nis si Prokuplje). De atunci balesc la o veshalitza si o Jelen Pivo :cheers: .

Pentru cine e in trecere p-acolo si vrea sa doarma si sa manance bine si ieftin: N43 16.867 E21 42.954

post-143-0-19690400-1307004976_thumb.jpg

post-143-0-46540300-1307004991_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 10 August plecam si noi spre nordul Italiei (Jesolo langa Venetia) pe acelasi traseu, RO-SER-MNG-HR-ITA (doua motoare). O sa ramanem acolo vreo 4-5 zile si ne intoarcem prin Slovenia si Ungaria. Poate reusim sa ne sincronizam sa mergem la dus sau la intors impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 10 August plecam si noi spre nordul Italiei (Jesolo langa Venetia) pe acelasi traseu, RO-SER-MNG-HR-ITA (doua motoare). O sa ramanem acolo vreo 4-5 zile si ne intoarcem prin Slovenia si Ungaria. Poate reusim sa ne sincronizam sa mergem la dus sau la intors impreuna.

 

Ar fi fain. Eu insa, nu pot mai devreme de 15 aug (concediu prestabilit, zile numarate).La intors as vrea prin Austria sa vizitez grossglockneru'. Sa vedem totusi....poate sincronizam cumva.

A..uitasem sa zic ca Venetia e si pt mine in plan, caci doar e in drum. :)

 

Pe 10 August plecam si noi spre nordul Italiei (Jesolo langa Venetia) pe acelasi traseu, RO-SER-MNG-HR-ITA (doua motoare). O sa ramanem acolo vreo 4-5 zile si ne intoarcem prin Slovenia si Ungaria. Poate reusim sa ne sincronizam sa mergem la dus sau la intors impreuna.

 

Plecati fix pe 10(pica intr o miercuri) sau o puteti amana pana pe 12 (vineri)? Ar fi perfect atunci pentru mine

Editat de iama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da din pacate plecam pe 10 dimineata. Pe 15 trebuie sa fim la Venetia unde ne asteapta alta gasca din Germania, cu care vom face cateva trasee prin Alpi. Pe 19 plecam inapoi spre Romania. Traseul de intoarcere inca nu este stabilit.

 

Salut Gile. Noi vrem sa traversam Serbia in drum spre Muntenegru. Ce ruta ne recomanzi sa ajungem cat mai repede si pe drumuri bune. Acolo unde stai tu gasim un loc unde sa dormim? Dupa ce bem o bere evident :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi plecam in august pt 14 zile cam pe acelasi traseu, dar nu ajungem in italia si austria dar avem in plan albania si macedonia. sotia are gs500 si eu un bandit de 600. cazare in principiu la cort. cine stie ...

 

Cand plecati? pentru ca voi fi si eu prin zona. Eu intentionez sa intru in Macedonia prin Grecia si putem sa ne intalnim undeva pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe site-ul MAE ca in Serbia, Muntenegru si Croatia se poate intra doar cu buletinul. A fost cineva doar cu buletinul sau stiti ca ar exista probleme la intrarea pe baza buletinului. Intreb deoarece planuiesc o tura pana in Croatia si mi-a expirat pasaportul si avand in vedere pretul ma gandeam sa nu-l mai fac avand si in vedere informatiile oficiale privind calatoria doar cu buletinul.

 

Ceva experiente neplacute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut in iulie am fost in Serbia, Muntenegru si Croatia. Nu-ti trebuie pasaport, ci doar buletin. La granita totul decurge ok si repede, civilizat.

 

Salut,

 

Poti sa-mi spui te rog ce traseu ai urmat prin Serbia Muntenegru Croatia? Vreau sa urmez un traseu cat mai spectaculos, dar in acelasi timp si un drum cat mai bun(cat mai putine gropi,cu marcaje, etc) pt ca nu am enduro si nu-mi permit sa merg asa la ghici pe orice ruta de pe harta.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Poti sa-mi spui te rog ce traseu ai urmat prin Serbia Muntenegru Croatia? Vreau sa urmez un traseu cat mai spectaculos, dar in acelasi timp si un drum cat mai bun(cat mai putine gropi,cu marcaje, etc) pt ca nu am enduro si nu-mi permit sa merg asa la ghici pe orice ruta de pe harta.

 

Multumesc

 

salut

cam acesta ar fi traseul pe care il am in plan sa il realizez anul acesta.

din cate am cautat pe net asta ar fi traseul cel mai interesant pentru motor:de la drobeta turnu severin mergi spre belgrad apoi cobori inspre CACAKmsi apoi in jos spre dubrovnick,mergand prin SERBIA.

O ALTA VARIANTA am inteles ca o mare parte din cei care merg spre dubrovnik merg pe varianta traversarii SERBIEI si MUNTENEGRULUI cu trecere prin podgorica....din cate am inteles si acest traseu este spectaculos,in plus am inteles ca muntenegru este o tara foarte frumoasa si litoralul lor este de asemenea foarte interesant.

oricum succes si cu siguranta ca orice varianta ai alege de traseu,Croatia merita vazuta.....,eu planuiesc sa stau cam 2 saptamani......asfalt uscat......

 

http://www.viamichelin.com/web/Itineraires?&strStartLocid=31NDF6N28xMGNORGN1TVRVMk9UVT1jTWpjdU5UZzVPRFU9&strStep1Locid=31NTE2ZDgwMTBjTkRVdU56STROekk9Y01qUXVOVGMzTXpNPQ==&strStep2Locid=31NDNhaHIxMGNORFV1TVRNNE5qVT1jTWpRdU5qWTNOakU9&strStep3Locid=31NDF6N2gxMGNORFF1TmpNd01qUT1jTWpJdU5qVXhPVGs9&strStep4Locid=31NDIxYW0xMGNOREl1TmpReE9URT1jTVRndU1UQTJOVEU9&strDestLocid=31NDIxZjMxMGNORFF1T0RZNU5Uaz1jTVRNdU9EUXhORE09&intItineraryType=6&isFavoriseAutoroute=true&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&isAvoidFrontiers=true&dtmDeparture=11%2F06%2F2011&distance=km&devise=1.0|EUR&carbCost=1.3&Fp=0&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&strVehicle=0&Fl=0&indemnite=&caravaneHidden=false&vh=CAR&empriseH=275&empriseW=315&reinit=true

 

sebastian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Traseul pe care il facem noi(2 motoare) este urmatorul

Plecare 20 august Alba-Iulia- Resita-Oravita-Smederevo-Cacak-Uzice-Zlatibor (inoptat)560 km

Ziua 2: Zlatibor- Prijepolje- Pljevlja- Canionul Tara-Podgotita-Rijeka Crnojevica- Virpazar-Budva-Herceg Novi (aprox.460 km) aici vom sta 5 nopti la mare ca doar suntem si cu femeile si tre sa le multumim si pe ele (plaja, apa ale alea), timp suficient sa vizitam imprejurimile (Fiordul Kotor, Dubrovnik etc)

Ziua 7: Herceg Novi- Split-Zadar-Plitvice

Ziua 8: vizitat lacurile si rezervatia Plitvice

Ziua 9: Intoarcerea spre casa care inca nu e stabilita, cautam un traseul cat mai pitoresc daca se poate cat mai putin pe autostrada si cu o nopate dormita pe drum.

Din ce am citit pe net si de la alti motociclisti in Serbia e frumoasa zona de munte la granita cu Muntenegru.

In Muntenegru nu trebuie ratat Canionul Tara si Fiordul Kotor.

 

Numai bine!

Horea

 

Ps. nu am reusit sa personalizez traseul pe ViaMichelin, atasez un print screen cu traseul pe google map.

Ruta Croatia.doc

Editat de psycho25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Traseul pe care il facem noi(2 motoare) este urmatorul

Plecare 20 august Alba-Iulia- Resita-Oravita-Smederevo-Cacak-Uzice-Zlatibor (inoptat)560 km

Ziua 2: Zlatibor- Prijepolje- Pljevlja- Canionul Tara-Podgotita-Rijeka Crnojevica- Virpazar-Budva-Herceg Novi (aprox.460 km) aici vom sta 5 nopti la mare ca doar suntem si cu femeile si tre sa le multumim si pe ele (plaja, apa ale alea), timp suficient sa vizitam imprejurimile (Fiordul Kotor, Dubrovnik etc)

Ziua 7: Herceg Novi- Split-Zadar-Plitvice

Ziua 8: vizitat lacurile si rezervatia Plitvice

Ziua 9: Intoarcerea spre casa care inca nu e stabilita, cautam un traseul cat mai pitoresc daca se poate cat mai putin pe autostrada si cu o nopate dormita pe drum.

Din ce am citit pe net si de la alti motociclisti in Serbia e frumoasa zona de munte la granita cu Muntenegru.

In Muntenegru nu trebuie ratat Canionul Tara si Fiordul Kotor.

 

Numai bine!

Horea

 

Ps. nu am reusit sa personalizez traseul pe ViaMichelin, atasez un print screen cu traseul pe google map.

 

Intrebam pentru ca sunt indecis intre 2 trasee :

 

1. Negotin-Zajecar-Krusevac-Kraljevo-Novi Pazar-Rozaje-Podgorica-Virpazar

sau

2. Negotin-Zajecar-Paracin-Kragujevac-Cacak-Uzice-Prijepolje-Plevlja-Canionul Tara-Mojkovac-Podgorica-Virpazar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam pentru ca sunt indecis intre 2 trasee :

 

1. Negotin-Zajecar-Krusevac-Kraljevo-Novi Pazar-Rozaje-Podgorica-Virpazar

sau

2. Negotin-Zajecar-Paracin-Kragujevac-Cacak-Uzice-Prijepolje-Plevlja-Canionul Tara-Mojkovac-Podgorica-Virpazar

De la Virpazar nu ratati drumul de coasta pe malul lacului Skadar. Duce pana aproape de granita cu Albania si va puteti intorce pe cealalta parte spre Budva

post-143-0-76822900-1308295497_thumb.jpg

post-143-0-77856100-1308295520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am fost la Stelvio duminica trecuta, desi suntem la inceputul lunii iulie era cam frig acolo sus - anul trecut era mai cald ... Daca ajungi prin zona Milano - Bergamo, da un PM si poate ne intalnim + te rezolv cu cazarea o noapte. Pasagerul e sotia/prietena?

 

Poti sa faci Passo dello Stelvio, Passo Gavia si alte cateva mai mici intr-o singura zi, sunt toate grupate. Dolomiti sunt catre est, pe la Bolzano Trento. Dar zona aia nu o cunosc asa de bine. Ar mai fi lago di Garda care merita vizitat .

 

Tips pentru Venetia - parcarea e scumpa 20E/24H nu se poate fractiona, cauta bine pe la privati, poate iti fac un pret mai convenabil. Mancarea la Venetia de asemenea, foarte scumpa.

 

Autostrazile in Italia sunt foarte scumpe, in schimb sunt destule tangentiale iar pe drumurile nationale se circula bine, mai putin in orele de trafic intens dimineata si seara. Campatul ilegal nu e consiliat, te prind : te ard la buzunar. Supermercaturile au preturi destul de OK, eu merg la LD, Lidl, Esselunga. De evitat Pellicano, e scump.

 

Drum bun si distractie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un voluntar?

Salutare, si eu vreau sa fac traseul asta, poate me cuplam si mergem inpreuna. Voi fi cu sotia si nu stiu daca o sa putem sta mai mult de 7-8 zile, dar oricum nu vrem sa ne intoarcem prin Austria si Ungaria. Daca vrei sa vorbim, 0723409772, Viorel, toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...