Sari la conținut

excursie RO-SRB-MNE-HR-I-A-H-RO


iama
 Share

Postări Recomandate

Am fost la Stelvio duminica trecuta, desi suntem la inceputul lunii iulie era cam frig acolo sus - anul trecut era mai cald ... Daca ajungi prin zona Milano - Bergamo, da un PM si poate ne intalnim + te rezolv cu cazarea o noapte. Pasagerul e sotia/prietena?

 

Poti sa faci Passo dello Stelvio, Passo Gavia si alte cateva mai mici intr-o singura zi, sunt toate grupate. Dolomiti sunt catre est, pe la Bolzano Trento. Dar zona aia nu o cunosc asa de bine. Ar mai fi lago di Garda care merita vizitat .

 

Tips pentru Venetia - parcarea e scumpa 20E/24H nu se poate fractiona, cauta bine pe la privati, poate iti fac un pret mai convenabil. Mancarea la Venetia de asemenea, foarte scumpa.

 

Autostrazile in Italia sunt foarte scumpe, in schimb sunt destule tangentiale iar pe drumurile nationale se circula bine, mai putin in orele de trafic intens dimineata si seara. Campatul ilegal nu e consiliat, te prind : te ard la buzunar. Supermercaturile au preturi destul de OK, eu merg la LD, Lidl, Esselunga. De evitat Pellicano, e scump.

 

Drum bun si distractie placuta.

 

 

Salutare

 

Multumesc pentru sfaturi;sunt foarte folositoare.

In Italia, traseul meu ar fi: Venezia-Padova-Trento-Cles-passo del Tonale-passo di Gavia-Bormio-passo del Stelvio-Merano-si de aici mai departe spre Austria. Merita din plin vizitat Lago di Garda? N-ar fi in drumul meu, dar pot face un ocol daca e un adevarat must-see.

Bine ca mi ai zis de parcarea din Venezia. Am fost si eu acum 2 luni, stiu cum e mancarea, dar parcarea nu. Cand intri in Venetia este un spatiu mare unde e si parcare si statie de autobuz si debarcader vaporase si e si gara langa. Mai sunt alte zone de parcat in afara de aia?

Despre campinguri ce stii? Pe internet observ preturi destul de "faine": in jur de 30 de euro pentru 1 cort, 2 insi, un motor / noapte.

 

Mersi inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, si eu planuiesc un traseu asemanator. Pana in italia vom fi 2 motoare, apoi ne despartim.

harta

in muntenegru, am gasit pe harta un traseu prin munti, cu oprire intr-un camping. Apoi, pe tarm prin croatia, cazare in diverse campinguri (nu am notat pe harta exact care). Urmeaza Austria prin Grossglockner si destinatia mea e la est de Berlin.

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Multumesc pentru sfaturi;sunt foarte folositoare.

In Italia, traseul meu ar fi: Venezia-Padova-Trento-Cles-passo del Tonale-passo di Gavia-Bormio-passo del Stelvio-Merano-si de aici mai departe spre Austria. Merita din plin vizitat Lago di Garda? N-ar fi in drumul meu, dar pot face un ocol daca e un adevarat must-see.

Bine ca mi ai zis de parcarea din Venezia. Am fost si eu acum 2 luni, stiu cum e mancarea, dar parcarea nu. Cand intri in Venetia este un spatiu mare unde e si parcare si statie de autobuz si debarcader vaporase si e si gara langa. Mai sunt alte zone de parcat in afara de aia?

Despre campinguri ce stii? Pe internet observ preturi destul de "faine": in jur de 30 de euro pentru 1 cort, 2 insi, un motor / noapte.

 

Mersi inca odata.

 

Iti dau reply aici si nu pe privat pentru ca si alte persoane au nevoie de aceste informatii.

Eu sunt cam la 200 de km de traseul tau, nu stiu daca ai chef de 400 de km extra numai ca sa vii la Bergamo... Lago di Garda e frumos, dar iti ia cam o zi intreaga sa il inconjori si sa te mai si opresti sa mai vezi una alta. Sincer sa fiu, eu nu m-am oprit pe la obiective turistice, m-a interesat inconjurul lacului in sine, pe o sosea foarte frumoasa. Nu este un 'must see', lago di Como si lago di Lecco dupa mine sunt mai frumoase, dar si mai departe de traseul tau.

Iti recomand sa nu ajungi dimineata devreme sau seara tarziu pe la pasurile de pe trasul tau, fiind la mare inaltime cu cat esti mai devreme/tarziu, cu atat e mai frig. Passo del Tonale/Passo Gavia/Passo Mortirolo/Passo dello Stelvio se pot face lejer intr-o zi, si mai iti ramane timp si ca cauti camping seara.

In ceea ce priveste Venetia, parcarea aia mare imediat in dreapta dupa pod e cea pe care am folosit-o de 2 ori cand am fost acolo, cum ziceam .. 20 de E / 24h fara fractiune. Daca mergi tot inainte de la pod, mai sunt cateva parcari mai mici private, poate te intelegi la pret pentru cateva ore - eu unul nu le-am folosit. Multi lasa masinile la Mestre (parcari libere) si apoi iau autobusul pana la Venetia (costa 1 euro biletul), dar daca aveti multe bagaje nu va convine ...

Cat despre camping ... am dormit doar o data la cort aici, dar era un motoraduno si am platit numai 10 E - in 2 cu motorul. In rest ... trebuie sa intrebi si sa vezi unde e mai ieftin.

M-am informat mai bine cu privinta la campatul liber, se pare ca nu este interzis in Italia DAR fiecare localitate/regiune are dreptul de a interzice sau nu campatul. Din cate am vazut eu, din cauza tiganilor nomazi cam toate orasele din Lombardia (regiunea unde stau eu) au campatul liber interzis. De aceea nu va recomand, dar ... in caz de necesitate aveti grija.

Daca mai ai intrebari/nelamuriri iti rapund cu placere. Oferta de cazare e valabila pe timp indeterminat :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am revenit si eu de citeva zile din Italia.

Referitor la Venetia, noi am stat intr-o localitate mica, Maghera, o suburbie a Venetiei.

De acolo am luat autobuzul sapte statii si ne-a lasat chiar in piata aceea de care vorbeati, de unde se iau vaporasele.

Va sfatuiesc sa faceti la fel, gasiti cazare intr-unul din orasele astea, Mestre sau Maghera.

Amicii nostri au innoptat intr-un camping, la casute(impropriu spus, de fapt niste mici containere pe roti, cam cum sunt astea pt.muncitori), camere mici tare pe care au platit prin Booking.com 49 euro fara mic dejun, cu rezervare mai veche.

Din ce am inteles aveau locuri si fara rezervare costa cu 3 euro mai mult.

Nu stiu cit ar fi costat la cort, nu am intrebat.

In rest, fiind oras turistic totul este scump.

Noi am platit pe doua cartele de transport(autobuzul+vaporasele) 32 euro si in banii astia poti merge de cite ori vrei si unde vrei cu vaporasele si autobuzele.

Cartele valabile o zi.

PS:Asa arata o "statie de vaporas", era sa zic autobuz..

Daca vrei sa-ti dea nea Gondolieru' din vasla te poate costa si 100 euro..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eeeeeu! daca reusesc sa schimb motorul pana atunci, cum mi-am propus, e foarte posibil...iar treaba cu cortul e exact cum trebuie! revin sa confirm, dar altfel, ar fi bestial!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau reply aici si nu pe privat pentru ca si alte persoane au nevoie de aceste informatii.

Eu sunt cam la 200 de km de traseul tau, nu stiu daca ai chef de 400 de km extra numai ca sa vii la Bergamo... Lago di Garda e frumos, dar iti ia cam o zi intreaga sa il inconjori si sa te mai si opresti sa mai vezi una alta. Sincer sa fiu, eu nu m-am oprit pe la obiective turistice, m-a interesat inconjurul lacului in sine, pe o sosea foarte frumoasa. Nu este un 'must see', lago di Como si lago di Lecco dupa mine sunt mai frumoase, dar si mai departe de traseul tau.

Iti recomand sa nu ajungi dimineata devreme sau seara tarziu pe la pasurile de pe trasul tau, fiind la mare inaltime cu cat esti mai devreme/tarziu, cu atat e mai frig. Passo del Tonale/Passo Gavia/Passo Mortirolo/Passo dello Stelvio se pot face lejer intr-o zi, si mai iti ramane timp si ca cauti camping seara.

In ceea ce priveste Venetia, parcarea aia mare imediat in dreapta dupa pod e cea pe care am folosit-o de 2 ori cand am fost acolo, cum ziceam .. 20 de E / 24h fara fractiune. Daca mergi tot inainte de la pod, mai sunt cateva parcari mai mici private, poate te intelegi la pret pentru cateva ore - eu unul nu le-am folosit. Multi lasa masinile la Mestre (parcari libere) si apoi iau autobusul pana la Venetia (costa 1 euro biletul), dar daca aveti multe bagaje nu va convine ...

Cat despre camping ... am dormit doar o data la cort aici, dar era un motoraduno si am platit numai 10 E - in 2 cu motorul. In rest ... trebuie sa intrebi si sa vezi unde e mai ieftin.

M-am informat mai bine cu privinta la campatul liber, se pare ca nu este interzis in Italia DAR fiecare localitate/regiune are dreptul de a interzice sau nu campatul. Din cate am vazut eu, din cauza tiganilor nomazi cam toate orasele din Lombardia (regiunea unde stau eu) au campatul liber interzis. De aceea nu va recomand, dar ... in caz de necesitate aveti grija.

Daca mai ai intrebari/nelamuriri iti rapund cu placere. Oferta de cazare e valabila pe timp indeterminat :cheers: .

 

In cazul asta cred ca las motoreta in campingul de langa Venetia (venetia camping village) si iau autobuzul pana in oras. Nasol ca la transportul in comun esti conditionat de orarul lor si nu cred ca am cum sa stau pana se innopteaza in Venetia, asa.

 

uitasem sa precizez perioada: 28 Iuliue - 3 Aug

 

 

Nu ne sincronizam. Eu am am "fereastra" intre 13-27 august.

 

De la Virpazar nu ratati drumul de coasta pe malul lacului Skadar. Duce pana aproape de granita cu Albania si va puteti intorce pe cealalta parte spre Budva

 

In Serbia Autostrada e cu plata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Serbia Autostrada e cu plata?

Este cu plata,2-2.2euro am platit ptr 35km.Asta ar insemna 6-7 euro/100km

In Croatia am platit pe 175km 13 euro

Cred ca in Serbia te taxeasa la fel ca masinile iar in Croatia e diferentiat masina-motocicleta.

Am fost impreuna cu cineva cu masina si in Serbia am platit la fel iar in Croatia mai putin.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am revenit din excursie. Locuri bestiale, oameni care mai de care si drumuri incitante. Vreme perfecta, nici o pb de nici un fel.

 

Salutare!

 

Bine ai revenit...poti pune o harta cu traesul pe care l-ai facut, mai multe detalii despre excursie, preturi mancare/cazare/autostrada/pasuri orice...si ceva poze sau poate deschizi un topic cu toate detaliile la imagini din calatoriile pe 2 roti /index.php?/forum/97-imagini-din-calatoriile-pe-2-roti/

 

Ma bate si pe mine gandul la plimbare de genul pt la anul... :moto:

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Bine ai revenit...poti pune o harta cu traesul pe care l-ai facut, mai multe detalii despre excursie, preturi mancare/cazare/autostrada/pasuri orice...si ceva poze sau poate deschizi un topic cu toate detaliile la imagini din calatoriile pe 2 roti /index.php?/forum/97-imagini-din-calatoriile-pe-2-roti/

 

Ma bate si pe mine gandul la plimbare de genul pt la anul... :moto:

 

Numai bine!

Salut,

 

Am sa fac un topic cu detalii si poze, da. Cu pozele nu prea am avut bafta pt ca m a tot lasat ap foto plus ca facea si pozele eronate, dar..asta e.

 

Sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...