Sari la conținut

YAMAHA YFZ R125 vs APRILIA RS 125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut,problema e ca exista o mare diferenta intre cele 2modele moto. 4timpi-2timpi...lucrurile pozitive la un 4timpi sunt: o perioada de durabilitate mai mare a pistonului/cilindrului/(in sensul ca nu schimbi setul cum il schimbi 2timpi),consumul de carburant este mai mic,uleiul il schimbi la un anumit numar de kilometrii(acesta nefiind mancat odata cu benzina ci doar plimbat prin motor pentru a face ungere).

La 2timpi consumul de carburant este mare(7-8 sau chiar mai mult)dar si vit max este mai mare.Trebuie schimbat setu (la un anumit timp,nu stiu exact..)

Din toate astea rezulta un cost de intretinere/de plimbare mai mare in cazul motocicletei in 2timpi...

 

 

Toate acestea sunt parerile mele!

 

 

 

Asfalt uscat! si succes in alegerea mobrei

Editat de zurlik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum depinde si ca ce si unde il vei folosi si cati bani vrei sa investesti sa intretii, un R e mai ieftin si te dai mai mult la rs consuma putin mai mult (dublu fata de R,poate si triplu depinde cum mergi)

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YZF R125 - Consum mic, 4t., fiabil, viteza buna, aspect, YAMAHA.

Eu am avut Rs 125 si iti recomand R125 sau orice 4T datorita consumului mic si intretinerii mai mici. In rest nu ai probleme nici cu 2T poti sa mergi drumuri cat vrei tu de lungi...Bani de benzina si de ulei sa ai. Bafta.

Editat de MALASORTE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei motocicleta mai mult pentru oras i-ati un rs 125 , daca vrei sa faci drumuri mai lungi sigur iti recomand r125 , am multi kilometri pe r125 facuti inafara si nici o problema la el . Sunt foarte incantat si de consum , nu ca ar fi o problema dar nici sa consume 7/8 ca un rs ca atunci te uiti in gol in portofel , depinde ce inaltime ai . conteaza / nu conteaza viteza , ca eu am mers pe ambele si pot spune ca r125 e mai lenes el dar te duce cam la aceeasi destinatie . Depinde de cati bani dispui ;) .

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Depinde ce vrei sa faci cu ea exact. Daca vrei motocicleta touring din toate punctele de vedere yzf , daca vrei motocicleta de curbe , sport din toate punctele de vedere rs 125 e cat se poate de simplu. Iar mancatoriile de rahat cu rs tre sa schimbi setu la o anumita perioada nu isi au locul aici :lol: . Asta se intampla doar cand nu il ingrijesti. Iar cand iti iei motocicleta sport asa cum doar rs si mito sunt la clasa 125 nu te intereseaza consumul . Astea fiind spuse , daca stii ce vrei sa faci cu ea vei sti si ce sa iti cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Daca si R125 e touring , atunci trotineta ta 954 ce e ?! :)))

Taceti ma . Yzf ca si ciclistica este touring recunoasteti si voi in plm. 954 ca si ciclistica e printre cele mai bune sportive de strada , dar nu isi are loc 954 aici cum nici 600 rr tau nu il are.

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Ciclistică touring ? Cum vine asta ?

Adica nu areelemente de ciclistica de sportiva ce plm nu intelegi.

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nicio ciclistica touring frate , nu te mai contrazice daca nu ai avut motocicleta aia. O avea 954 a ta ciclistica cea mai buna da nu mai vorbii din auzite despre alte motorete..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut nici RS125 si nici R125...dar uite sfaturile mele, mai stiu si eu cate ceva. RS 125 este ceva mai puternica decat R125, consuma mai mult, FOARTE zgomotoasa, scoate fum de vin pompierii...deh...este un motor in 2t si este normal. R125 motor in 4 timpi, ungerea mai buna decat la 2 timpi, cost de intretinere mai mic, consum mai mic, fiabilitate mare, aspect de motocicleta in toata regula. Parerea mea? R125...dar ca sa nu zica lumea ca sunt partinitor, r125 are dezavantajul motoarelor in 4t...adica, viteza maxima cred ca mai mica si acceleratie ceva mai lenta... dar intr-un oras aglomerat stai linistit ca nu o sa ii dai mult...daca te dai pe circuit RS125 daca o folosesti in oras si afara R125...

 

iti multumesc pentru sfaturi!

 

tie iti pasa mai mult de parerea altora sau de parerea ta? o iei sa te placa lumea sau sati placa tie?

 

 

1. vreau sa aflu parerea altora , deoarece vreau sa fac alegerea ideala ;

2. imi plac ambele motociclete ... dar ma atrage din ce in ce mai mult r125 ;

3. am vazut ca iesti posesorul unui r125 , as vrea sa-mi spui si tu cate ceva despre aceasta motocicleta . ( un lucru important: care este viteza maxima cu care ai mers -cu r125 ?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc pentru sfaturi!

 

 

 

 

1. vreau sa aflu parerea altora , deoarece vreau sa fac alegerea ideala ;

2. imi plac ambele motociclete ... dar ma atrage din ce in ce mai mult r125 ;

3. am vazut ca iesti posesorul unui r125 , as vrea sa-mi spui si tu cate ceva despre aceasta motocicleta . ( un lucru important: care este viteza maxima cu care ai mers -cu r125 ?)

135 merge maxim se duce pana in 100 binisor dupa viteza creste mai greu full stoc.. poti sai faci si modificari pe parcurs am vazut care mergeau si cu 147 au schimbat nustiu ce la ea (nu kitul) is multumit de ea ca incepator (nu o forjez) ca daca o sa te inveti asa dupa o sa te plictisesti si o sa vrei mai mare

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei motocicleta mai mult pentru oras i-ati un rs 125 , daca vrei sa faci drumuri mai lungi sigur iti recomand r125 , am multi kilometri pe r125 facuti inafara si nici o problema la el . Sunt foarte incantat si de consum , nu ca ar fi o problema dar nici sa consume 7/8 ca un rs ca atunci te uiti in gol in portofel , depinde ce inaltime ai . conteaza / nu conteaza viteza , ca eu am mers pe ambele si pot spune ca r125 e mai lenes el dar te duce cam la aceeasi destinatie . Depinde de cati bani dispui ;) .

Succes

Rs meu consuma 4 afara....

 

Nu am avut nici RS125 si nici R125...dar uite sfaturile mele, mai stiu si eu cate ceva. RS 125 este ceva mai puternica decat R125, consuma mai mult, FOARTE zgomotoasa, scoate fum de vin pompierii...deh...este un motor in 2t si este normal. R125 motor in 4 timpi, ungerea mai buna decat la 2 timpi, cost de intretinere mai mic, consum mai mic, fiabilitate mare, aspect de motocicleta in toata regula. Parerea mea? R125...dar ca sa nu zica lumea ca sunt partinitor, r125 are dezavantajul motoarelor in 4t...adica, viteza maxima cred ca mai mica si acceleratie ceva mai lenta... dar intr-un oras aglomerat stai linistit ca nu o sa ii dai mult...daca te dai pe circuit RS125 daca o folosesti in oras si afara R125...

Unde scoate fum mah Rs 125... daca nu ai avut la ce vorbesti.Daca ii dai ulei de drujba e normal sa scoata dar punei motul 710 , castrol power 1 si vezi apoi mai scoate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...