Sari la conținut

revenirea din turatie la ralanti


Postări Recomandate

Salut, am o problema cu revenirea din turatie la ralanti. Daca accelerez brusc si iau mana din gas, sta un pic turata apoi coboara la ralanti. Asta sesizez numai cand stau pe loc, cand nu este bagata in viteza, in mers nu se simte.

Inainte de inceperea sezonului am schimbat multe, cele legate de motor sunt cablul de ambreiaj, cablurile de acceleratie, filtrul de aer si am pus toba stock.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este foarte posibil sa se fi intamplat ceva la carburatoare sau uita-te ca nu cumva sa agate cablul de acceleratie pe drumul lui sau sa fie undeva "gatuit"...cand dai stanga sau dreapta de ghidon se accelereaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul de acceleratie trebuie sa aiba un pic de joc la maneta, deci nu trebuie sa fie maneta fixa,sa aiba un joc de vr-o jumatate de centimetru maxim sa zic asa,sa nu fie nici prea slab da nici prea strans...iar cablul pana la sfarsit trebuie sa fie pe un drum cat mai lejer.sa nu treaca prin prea multe "aventuri".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,aici nu te poate ajuta nimeni, decat cei de la service.oricum sper sa nu fie asa nasol...ca si a mea e gata, dar nu ma pot da cu ea ca nu i se stinge becul de la ulei si nu inteleg dc,deci stiu cat de frustrant e sa iti termini motocicleta cu tot nou pe ea si sa iti faca "fitze" :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul trebuie sa aiba joc, astfel incat sa nu fie tensionat indiferent daca ghidonul e virat stanga sau dreapta... posibil ca individul care a schimbat cablul sa nu fi respectat intocmai traseul original.

La masina stiam ca senzorul acceleratiei (TPS)ar avea legatura chiar si cu ceasul kilometrajului, astfel incat frana de motor sa nu fie prea brutala, sa nu itrerupa benzina instant ci sa fie progresiv pana la relanti, dar asta este tocmai invers de ce zici tu... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul trebuie sa aiba joc, astfel incat sa nu fie tensionat indiferent daca ghidonul e virat stanga sau dreapta... posibil ca individul care a schimbat cablul sa nu fi respectat intocmai traseul original.

La masina stiam ca senzorul acceleratiei (TPS)ar avea legatura chiar si cu ceasul kilometrajului, astfel incat frana de motor sa nu fie prea brutala, sa nu itrerupa benzina instant ci sa fie progresiv pana la relanti, dar asta este tocmai invers de ce zici tu... :disappointed:

garantat ai carburile infundate cu rugina sau filtrele de benzina...oricum cred ca ai observat probabil ca trage putin mai slab..daca e asa ..eu patit de multe ori ..rezolvarea la aceeasi problema = inlocuirea filtrelor curatarea carburilor,... astept rezultatele tale ..mare inginerie nu e la curatat carburiciurile...decarbusol ..scoti tot ceea ce se cheama oringuri si etc. pt. ca le mananca decarbuolu , atentie la plutitoare sa nu le dereglezi si suruburile de amestec la cat le ai reglate anterior ..asta daca ai amestecu reglat bine si bujiile arata ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o problema cu revenirea din turatie la ralanti. Daca accelerez brusc si iau mana din gas, sta un pic turata apoi coboara la ralanti. Asta sesizez numai cand stau pe loc, cand nu este bagata in viteza, in mers nu se simte.

Inainte de inceperea sezonului am schimbat multe, cele legate de motor sunt cablul de ambreiaj, cablurile de acceleratie, filtrul de aer si am pus toba stock.

Multumesc.

 

s-ar putea sa ai suruburile de amestec deschise prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, cam acceasi problema aveam si eu, imi revenea mai greu , si se intampla sa moara cateodata la relanti, am dus-o la service si a fost de la carburatie, de la amestec , s-a rezolvat imd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

M-am uitat inca o data la cabluri si sunt ok, acc. are joc, socul si ambreiajul la fel (le-am cumparat pe original). Filtrul de benzina este nou, furtunele la fel, filtrul de aer si el nou. Din ce am citit aici mai ramane de verificat carburatoarele, am sa merg la service, va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...