Sari la conținut

Acte Simson


marina8282
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am nevoie de ajutorul vostru.

 

Am gasit sa cumpar acte pentru Simson si vreau sa stiu cat de greu este sa-i rescriu seriile astfel incat s-o imatricula.

 

Daca cunoasteti si un atelier de poansonare in zona bucuresti.

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul si cadrul au inscris pe ele aceeasi serie. Seria apare scrisa pe motor, cutie viteza si grup iar pe cadru apare odata petablita de aluminiu din fata la furca si pansonata pe cadru lateral dreapta la rezervor.Avind in vedere ca motorul este piesa de schimb nu ar fi o problema seria de pe el daca ai acte de la cineva de la care ai cumparat aceasta piesa, problema ramine cu poansonatul de pe cadru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asa este. Probabil ca ideal ar fi sa cumpar acte + cadru. Dar ma omoara gandul sa demontez si remontez totul plus vopsit, etc.

 

Sunt convins ca voi putea gasi pe cineva mai ingaduitor la RAR pentru ca sa nu faca ''focus'' prea tare pe serie, dar totusi trebuie rescrisa pe cardu.

 

In teorie este vorba de o ilegalitate, insa in esenta vorbim de o motocicleta de epoca pe care o vreau din nou pe sosea.

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asa este. Probabil ca ideal ar fi sa cumpar acte + cadru. Dar ma omoara gandul sa demontez si remontez totul plus vopsit, etc.

 

Sunt convins ca voi putea gasi pe cineva mai ingaduitor la RAR pentru ca sa nu faca ''focus'' prea tare pe serie, dar totusi trebuie rescrisa pe cardu.

 

In teorie este vorba de o ilegalitate, insa in esenta vorbim de o motocicleta de epoca pe care o vreau din nou pe sosea.

 

...

 

ca sa fie mai simplu de inmatriculat, cauta niste acte vechi cu prop in viata sa poti face actele de vinzare cumparare.

bati seria unde trebuie si te duci la r.a.r fara probleme,daca cumperi niste acte de la o moto care a trecut prin R.A.R.si i sa facut poze la serii ramii fara moto si te pomenesti si cu un dosar penal.

cel mai indicat e sa gassti un cadru cu acte si pui tot pe el si stai linistit.

 

ceva acte am eu de simson dar nu stiu nimic despre prop.cei cu ei..am avut multe simsone si am ramas cu un sertar plin de acte....

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asa e cum spui tu, ideea este ca eu am cumparat moto de la o cunostinta cu care am contract vc + talonul tip vechi si mi-a mai dat si contractul de vc dintre el si primul prop. Deci ce nu am este cartea.

 

Intrebarea este daca ma duc la RAR cu toate astea si cu moto, o pot imatricula?

 

Multumesc.

 

PS. Zi-mi de alternatorul de IJ Jupiter- vreau sa cumpar unu.

 

 

 

ca sa fie mai simplu de inmatriculat, cauta niste acte vechi cu prop in viata sa poti face actele de vinzare cumparare.

bati seria unde trebuie si te duci la r.a.r fara probleme,daca cumperi niste acte de la o moto care a trecut prin R.A.R.si i sa facut poze la serii ramii fara moto si te pomenesti si cu un dosar penal.

cel mai indicat e sa gassti un cadru cu acte si pui tot pe el si stai linistit.

 

ceva acte am eu de simson dar nu stiu nimic despre prop.cei cu ei..am avut multe simsone si am ramas cu un sertar plin de acte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai certificat fiscal Âşi ai înregistrat-o la tine la fiscal, cu Âştampila necesară pe fiÂşa de înmatriculare, poți să mergi liniÂştit la RAR, acolo îți face C.I. cu identificarea Âşi restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este foarte bine,

 

La administratia financiara o inregistrez doar cu contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare?

 

Merci.

 

Dacă ai certificat fiscal Âşi ai înregistrat-o la tine la fiscal, cu Âştampila necesară pe fiÂşa de înmatriculare, poți să mergi liniÂştit la RAR, acolo îți face C.I. cu identificarea Âşi restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...