Sari la conținut

help! curge ulei gs500e


Postări Recomandate

salut!

 

Am o problema la motor dupa ce merg cu ea o opresc si mi curg 3-4 picaturi de ulei, jumatate din filtrul de ulei e patat de ulei ( ma refer la blocul motor) si mai are niste semne sus sub carburatoare

 

PS: exista vreo sansa ca lantul sa fie murdarit cu ulei din mers?

 

scuzati intrebarile si detaliile sunt incepator :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

Am o problema la motor dupa ce merg cu ea o opresc si mi curg 3-4 picaturi de ulei, jumatate din filtrul de ulei e patat de ulei ( ma refer la blocul motor) si mai are niste semne sus sub carburatoare

 

PS: exista vreo sansa ca lantul sa fie murdarit cu ulei din mers?

 

scuzati intrebarile si detaliile sunt incepator :cheers:

verifica pe unde curge. strangerea filtrului, strangrea busonului de ulei. cu ce ai uns lantul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curg 3-4 picaturi de ulei

nu te speria. poate filtrul nu e bine strans sau garnitura de la filtru.

si eu lasam in urma picaturi, dar pe partea cu schimbatorul, am schimbat garnitura 15.

 

te asteptam joi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă schimbă filtrul, tre să schimbe Âşi uleiul că se scurge tot.

logic, daca schimba filtrul tre in avans sa scoata uleiul, pe care il poate refolosi, daca vrea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut!

 

Am o problema la motor dupa ce merg cu ea o opresc si mi curg 3-4 picaturi de ulei, jumatate din filtrul de ulei e patat de ulei ( ma refer la blocul motor) si mai are niste semne sus sub carburatoare

 

PS: exista vreo sansa ca lantul sa fie murdarit cu ulei din mers?

 

scuzati intrebarile si detaliile sunt incepator :cheers:

 

Salut,

Cum au zis si colegii, uita-te daca e bine strans capacul de la filtru. Daca e strans, verifica nivelul de ulei, daca ai prea mult, cum se incalzeste si creste presiunea, incearca sa iasa pe unde poate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a zis si cineva mai sus este posibil sa ai prea mult ulei bagat si poate din cauza presiunii sa il dea afara , am intilnit asa ceva la un motor in care s-au bagat 4 litri de ulei ( ca na atita ulei era in bidon ).da jos de pe net manualul motocicletei vezi ce cantitate de ulei trebuie sa intre in motor cu filtru de ulei neschimbat, scoate uleiul il bagi in sticle de 1 litru si vezi daca este ok cantitatea de ulei bagata. Fa ce este mai usor inainte abia apoi daca nu asta e cauza poti sa treci sa verifici in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti verifica nivelul uleiului mai simplu, folosind joja gradata a motocicletei tale. Nivelul sa fie intre gradatiile de minim si maxim. Motorul oprit, motocicleta dreapta, scoti joja, o cureti cu o carpa, o bagi la loc (fara sa o infiletezi-parca asa e la GS 500, vezi manualul), o scoti si te uiti ca uleiul sa fie intre cele doua semne, nu peste, nu sub.

 

Daca nivelul e bun, mai strangi PUTIN capacul filtrul de ulei si il cureti, sa vezi daca mai da pe acolo. Daca tot pierde pe la filtru, inseamna ca are o-ringul cam dus si il vei schimba cu unul nou.

 

Nu stiu daca am inteles bine ultima parte dar: Chiar daca ai uns lantul cu prea mult ulei, acesta nu are cum sa-ti arunce uleiul in exces pe filtru sau sub carburatoare.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti verifica nivelul uleiului mai simplu, folosind joja gradata a motocicletei tale. Nivelul sa fie intre gradatiile de minim si maxim. Motorul oprit, motocicleta dreapta, scoti joja, o cureti cu o carpa, o bagi la loc (fara sa o infiletezi-parca asa e la GS 500, vezi manualul), o scoti si te uiti ca uleiul sa fie intre cele doua semne, nu peste, nu sub.

:D corect greseala mea ca nu am zis si asta cu verificatul niveluui , verifici nivelul de ulei pe joja daca el este peste nivel faci operatiunile de care spuneam eu daca nu nivelul de ulei este cauza verifici ce au spus oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...