Sari la conținut

Curatare motor


Vizitator PopaCosmin
 Share

Postări Recomandate

Vizitator PopaCosmin

Vreau sa curat si eu motoru, suruburile care au ruginit, intr-un cuvant vreau sa-l aduc cat de cat la o starea sa arate ca atunci cand era nou. Eventual o sa-i vopsesc si crashbarurile pentru ca au suportat destule, mai ales pe curbe :laugh:

Se ocupa cineva cu asa ceva in Bucuresti? Si cam cat ar costa genul asta de curatare?

 

spraiul asta e bun pentru curatat motorul din poza de mai jos? http://www.mafra.ro/curatitor-de-motoare-brillmotor-spray-pentru-spalat-motoarele-p-41.html

 

 

8UoDV.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astepti pana la iarna. Daui motorul jos de pe cadru. Il duci la vopsit in camp electrostatic, pui suruburi noi de inox pe el si e ca nou :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsirea in camp electrostatic, in .ro, e o gluma deocamdata....

daca vrei sa o faci ieftin (eventual prin pcr) iese prost

daca vrei sa iasa bine, costa prea scump...

plus pregatirea care trebuie sa fie corespunzatoare, altfel ai mult de munca....

dar merge cu vopsea, suruburi noi unde e cazul si multa rabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsirea in camp electrostatic, in .ro, e o gluma deocamdata....

daca vrei sa o faci ieftin (eventual prin pcr) iese prost

daca vrei sa iasa bine, costa prea scump...

plus pregatirea care trebuie sa fie corespunzatoare, altfel ai mult de munca....

dar merge cu vopsea, suruburi noi unde e cazul si multa rabdare

zice foarte bine draku, e fix asa.

ieftin -> prost, bun mult prea scump. in afara exista firme care fac un cadru de motocicleta cu 50 euro si iese ca din fabrica. parerea mea: lasa-l asa, e mult prea multa munca sa-l faci ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Referitor la vopsitul motorului, ma refer la partea din fata, ma gandeam la ceva de genul asta: http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.tvjgzrvwgqsvkwoe&pageId=739661

Mi se pare simplu si practic.

 

Pana acum am urmatoarele certitudini:

- suruburile trebuie sa le schimb

- pun o masca in fata motorului (link)

 

 

 

Insa ma interesa cum ati rezolvat voi problema coroziunii? (in afara de a cumpara o mobra noua :D )

Editat de PopaCosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la vopsitul motorului, ma refer la partea din fata, ma gandeam la ceva de genul asta: http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.tvjgzrvwgqsvkwoe&pageId=739661

Mi se pare simplu si practic.

 

Pana acum am urmatoarele certitudini:

- suruburile trebuie sa le schimb

- pun o masca in fata motorului (link)

 

 

 

Insa ma interesa cum ati rezolvat voi problema coroziunii? (in afara de a cumpara o mobra noua :D )

 

Chestiile metalice mici, ruginite, etc, le poti curata foarte bine prin electroliza. Cauta pe google mai multe detalii, e ieftin, rapid si eficient. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la vopsitul motorului, ma refer la partea din fata, ma gandeam la ceva de genul asta: http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.tvjgzrvwgqsvkwoe&pageId=739661

Mi se pare simplu si practic.

 

Pana acum am urmatoarele certitudini:

- suruburile trebuie sa le schimb

- pun o masca in fata motorului (link)

 

 

 

Insa ma interesa cum ati rezolvat voi problema coroziunii? (in afara de a cumpara o mobra noua :D )

 

 

Cureti piesele mecanic (perie de sarma) si folosesti "rust convertor" de la NIGRIN.

Se gaseste la Real (hypermarket) in niste sprayuri de mici dimensiuni.

Cauta pe net specificatiile de la aceasta solutie ... practic transforma rugina in fier/tanin si poti sa vopsesti direct peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU vopsi nimic cu spray

va iesi rau, iar dupa asta, curatarea si revopsirea vor fi costisitoare

incearca doar cu pistolul de vopsit

stiu, incerci sa reduci costurile facand totul singur

dar am vazut destule incercari esuate de vopsit cu spray-ul... si incercarile de a reconditiona "lucrarea" au fost anevoioasse si costisitoare

lasa aspectul pentru perioada in care nu se circula cu mobra, adica iarna. atunci vei avea timp sa o demontezi bucatele si sa o aduci la stadiul de nou, ca sa fie pregatita pentru sezonul urmator

 

 

daca totusi vrei, stiu pe cineva care nu s-ar da inapoi de la a-ti vopsi motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa aspectul pentru perioada in care nu se circula cu mobra, adica iarna. atunci vei avea timp sa o demontezi bucatele si sa o aduci la stadiul de nou, ca sa fie pregatita pentru sezonul urmator

din nou, draku' are dreptate, o sa-ti para rau daca nu-l asculti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU vopsi nimic cu spray

va iesi rau, iar dupa asta, curatarea si revopsirea vor fi costisitoare

incearca doar cu pistolul de vopsit

stiu, incerci sa reduci costurile facand totul singur

dar am vazut destule incercari esuate de vopsit cu spray-ul... si incercarile de a reconditiona "lucrarea" au fost anevoioasse si costisitoare

lasa aspectul pentru perioada in care nu se circula cu mobra, adica iarna. atunci vei avea timp sa o demontezi bucatele si sa o aduci la stadiul de nou, ca sa fie pregatita pentru sezonul urmator

 

 

daca totusi vrei, stiu pe cineva care nu s-ar da inapoi de la a-ti vopsi motorul

 

LOL ... nu vorbea nimeni de vopsitul cu spray ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Nu ma gandesc sa vopsesc motorul, cel mult partea frontala, acolo e "buba".

Iar pentru asta din ce am vazut la altii pe net, nu iese chiar asa rau cu ustensilele de acasa.

Dracu-le poti sa-mi pui pe PM contactul celui care se ocupa de vopsit? (nu e problema de bani cat de timp si calitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...