Sari la conținut

Releu de semnlizare - de la 3 pini la 4 pini


Postări Recomandate

Sa expun problema pe scurt si clar. Releul original de pe motocicleta s-a ars si de aceea am cumparat unul cel putin la forma identic dar cu 4 pini (tot electronic). Cel original avea 3 pini: 49 (plus), 49a (buton semnlizare), 31 (minus) iar cel nou nu are nici o notatie. Totusi din cate m-am documentat al patrulea pin ar fi C5 (bec semnlizare bord) care la motocicleta mea exista. (motocicleta este o Cagiva Mito 125). Am incercat sa il conectez in mai multe moduri. Doar intr-un singur mod se aude ceva dar nu semnalizeaza ci doar la semnalizare dreapta face un sunet asemanator ca unui releu functional dar nimic. Voi atasa o poza cu releul poate imi explica cineva daca este bun de ceva sau pot sa il arunc la deseuri. Multumiri.

PS: Vechiul releu functiona doar pe partea stanga, dreapta nimic. Dupa ce l-am desfacut am observat ca ii lipsea un element din circuitul respectiv.

 

si pozele...nu prea clare...dar daca e nevoie fac si altele mai bune.

post-42161-0-27601300-1314694162_thumb.jpg

post-42161-0-76690700-1314694201_thumb.jpg

post-42161-0-16926700-1314694233_thumb.jpg

post-42161-0-39447100-1314694266_thumb.jpg

post-42161-0-99710600-1314694304_thumb.jpg

post-42161-0-20711100-1314694337_thumb.jpg

post-42161-0-68444300-1314694376_thumb.jpg

Editat de George_Costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa nu mearga :)

 

Scrie pe el 10 10 2, aia inseamna 10W pe o parte si 2 in bord.

 

Cel mai probabil tu ai un bec de 10w, aia inseamna 20w pe o parte, si de aici hiba.

 

Daca ai avea becuri de 5w in fiecare semnal, ar merge ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergea doar pe stanga si pe dreapta nu, e foarte probabil sa fie o problema dincolo de releu. Posibil daca cel vechi s-a ars, sa se fi ars si asta. Parerea mea e ca ai ceva busit pe instalatie (scurtcircuit la firele de semnale dreapta).

 

Apropo, ce becuri de semnal ai tu? Daca ai becuri de 21w si i-ai pus releu pt bec de 10w, l-ai ars. Daca ai becuri prea mici, nu o sa iti comute releul si ori vor sta stinse, ori aprinse.

 

Deci:

- asigura-te ca ai sigurantele ok

- leaga plusul si plusul catre buton intre ele si vezi daca semnalizeaza asa (ar trebui sa stea in permanenta aprinse becurile cand semnalizezi stanga/dreapta

- daca iti sare siguranta sau ia foc ceva, nu e de la releu

- daca totul merge cum am zis mai sus, atunci vezi ce becuri ai pe fiecare semnal (poate a pus vreun destept becuri aiurea in stanga sau dreapta) - ca si putere: 6w, 10w, 21w sau LED (~1w)

- pune toate becurile de un singur fel (sau macar echilibreaza puterile pe stanga/dreapta) si apoi ia-ti un releu special pentru puterea respectiva (ex: daca ai 21w si 6w pe stanga si 10w+15w pe dreapta, ai 25w pe o parte si 27w pe cealalta. Un releu pentru 30w total ar trebui sa functioneze).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fa o investitie de 6 ron in un releu de dacie, pune becuri de 21 daca spatiul permite si daca tot te murdaresti pe mana, mai ia un intrerupator si leaga si avarii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa nu mearga :)

 

Scrie pe el 10 10 2, aia inseamna 10W pe o parte si 2 in bord.

 

Cel mai probabil tu ai un bec de 10w, aia inseamna 20w pe o parte, si de aici hiba.

 

Daca ai avea becuri de 5w in fiecare semnal, ar merge ;)

 

Cel negru pe care este scrisa notatia e cel original. Cu ala a functionat. Cu cel nou, ala negru cu alb nu merge. Din cauza puterii becurilor? Nici macar nu stiu ce putere au. Trebuia sa dau jos sticla sa ma binoclez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Scrie pe el 10 10 2, aia inseamna 10W pe o parte si 2 in bord.

 

Cel mai probabil tu ai un bec de 10w, aia inseamna 20w pe o parte, si de aici hiba.

 

10w pe o parte!? Nu cumva 10w per bec? Pe al meu de domi scrie pentru 21w+21w+3w. Si asta clar e doar pe o parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doh...

 

Ai 2 bcuri de 21 pe o parte. Cel mai probabil asa are si TO si de aia nu ii mere ala de 10 + 10 pe o parte.

 

Multumesc pentru sfaturi. Am inlocuit releul (doar elementul de circuit) de pe placa noua pe cea veche si functioneaza. De fapt avea si un scurt pe partea dreapta (de aceea nu mergea semnalizarea pe partea aceasta) si un contact prost la una dintre mufe. O zi excelenta.

Editat de George_Costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...