Sari la conținut

reglare suruburi amestec


Panterra
 Share

Postări Recomandate

am si eu o mica nelamurire in ceea ce priveste suruburile de amestec: pana la urma cand desfaci suruburile de amestec ce se regleaza aerul sau benzina ?! din cunostintele mele debitul de benzina e fix iar infiletarea sau desfiletarea surubului de amestec este cantitatea de aer care intra realizand mixtura... Va intreb acest lucru deoarece la mobra mea in manual trebuie desfacut surubul la1.5 ture ..numai ca la aceasta valoare imi agata relantiul, revine greu din ture, moare motorul. AM REUSIT REZOLVAREA ACESTOR PROBLEME DESFACAND LA 3 ture toate suroabele...totul e ok .relantiul fix, nu mai moare motoru, limba la turometru nu mai danseaza, revine normal din ture , insa cred eu ca nu mai trage asa tare( nervos )l... ACUM VROIAM DOAR SA MA LUMINEZ CU ALE VOASTRE SFATURI SI CUNOSTINTE IN ALE MECANICII

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista un numar de ture optim pentru un surub de amestec. De asta e surub si nu un jiclor simplu. Difera de la un carburator la altul reglajul.

 

Nu m-am jucat cu carburatoare de motocicleta, dar de obicei suruburile de amestec dozeaza cantitatea de amestec aer/benzina. Benzina e trasa printr-un jiclor de ralanti, aerul prin alt jiclor, apoi amestecul trece pe langa surubul de reglaj si ajunge sub clapeta de acceleratie si in orificiile de progresiune. Deci cand desfaci surubul imbogatesti amestecul si cand il strangi il faci mai sarac.

Unele carburatoare de masina la care pozitia clapetei de acceleratie e fixa mai au un surub de reglaj in locul jiclorului de aer al circuitului de ralanti. Surubul ala functioneaza invers, saraceste amestecul cand e desfacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

babeste, desurubezi pana unde turatia devine maxima (incepe sa scada) apoi insurubezi putin . Cel mai probabil "amestecul" de care zici este numai pentru relanti si nu prea influenteaza mersul in sarcina (presupun ca e vacumatic), dar carburatoarele au diverse principii de functionare si solutii constructive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Detin o Honda Shadow VT700C. Va intreb dacă am bujiile negre, cum trebuie reglat șurubul de amestec, să îl desfac sau să îl strâng. Dacă se deschide șurubul se saraceste amestecul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suruburile "pilot" controleaza benzina astfel ca prin desurubare se imbogateste amestecul si viceversa, prin insurubare se saraceste. Atentie insa ca suruburile pilot controleaza amestecul doar pentru relanti si ture mici, dupa aia intra in actiune acele de dozaj si jiglerele principale, peste care se suprapune nivelul. In plus, uzura tuburilor emulsoare si a acelor de dozaj pot avea ca efect un amestec bogat... cum la fel si un filtru de aer infundat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o mica nelamurire in ceea ce priveste suruburile de amestec: pana la urma cand desfaci suruburile de amestec ce se regleaza aerul sau benzina ?! din cunostintele mele debitul de benzina e fix iar infiletarea sau desfiletarea surubului de amestec este cantitatea de aer care intra realizand mixtura... Va intreb acest lucru deoarece la mobra mea in manual trebuie desfacut surubul la1.5 ture ..numai ca la aceasta valoare imi agata relantiul, revine greu din ture, moare motorul. AM REUSIT REZOLVAREA ACESTOR PROBLEME DESFACAND LA 3 ture toate suroabele...totul e ok .relantiul fix, nu mai moare motoru, limba la turometru nu mai danseaza, revine normal din ture , insa cred eu ca nu mai trage asa tare( nervos )l... ACUM VROIAM DOAR SA MA LUMINEZ CU ALE VOASTRE SFATURI SI CUNOSTINTE IN ALE MECANICII

 

Depinde de la un carburator la altul, poa sa regleze benzina sau aerul. Daca tot esti minitehnicus ai putea sa-l scoti de tot si sa vezi ce iese pe gaura aia, aer sau benzina. De obicei e aer.

 

Dar cum zicea si colegul yo4hgx, reglajul ala e valabil doar pentru relanti si ture mici, la ture inalte nu mai conteaza pe masura ce deschizi gazul.

Ala cu surubul se mai cheama si "circuitul mic" sau cel pt relanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...