Sari la conținut

Simeringuri pt.amortizor ghidon?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Buna;

Apelez la voi cu o nelamurire;

La LT-ul meu am amortizor de ghidon, din acela simplu, fara reglaje, cum este la vitezane.

Partea buna este ca se poate desface, are in fiecare capat cite o siguranta, astfel incat se pot schimba usor simeringurile.

Am fost la Badi si am cumparat simeringuri, le-am schimbat, toata operatiunea facind-o cu piesele scufundate intr-o baie de ulei, sa nu ia aer.

Asa am inteles de pe internet ca s-ar proceda.

Am folosit la sfatul unui membru pe forum ulei de furca 10w, la prima proba functiona bine, dar imediat, dupa 5 minute mi-a impuscat simeringul.

Am luat altele de la unii care se ocupa cu furtune de presiune la excavatoare, etc, m-au tinut 2 saptamani si iar a inceput sa curga ulei.

Am inteles de la cineva ca mi-ar trebui simeringuri de presiune, de translatie, nu de rotatie.

Nu stiu daca am retinut eu exact termenii, dar sper ca ma fac inteles.

Unde am intrebat nu au auzit de asa ceva.

Ceva pareri unde as putea gasi nenorocirile astea de simeringuri?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu reusesti nimic o ultima solutie este ebay-ul(http://cgi.ebay.com/ebaymotors/STEERING-DAMPER-HONDA-KAWASAKI-SUZUKI-YAMAHA-DUCATI-BMW-/280698054507?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item415ae8676b).La 50$ cu transport cu tot putem lua o chinezarie noua (oricum la banii astia un an daca tin este bine)

 

Poate asta te ajuta: :friends: http://www.i-bmw.com/showthread.php?t=32923&highlight=steering+damper+rebuild

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am scormonit pe google si am dat de o rirma in Bucuresti care executa pe loc tot felul de simeringuri si garnituri.

De fapt eu aveam nevoie de un simering de presiune, ei m-au sfatuit sa pun acolo niste mansoane de presiune, care rezista la 4/500 bari parca.

Mi-au confectioanat doua mansoane de-astea(care arata cam ca un simering, cu diferenta ca la presiune se umfla pe tije si peretii amortizorului)si mi-au garantat ca o sa tina, pina acum vad ca este bine.

Multumesc de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...