Sari la conținut

Postări Recomandate

Pe acolo trebuie sa curga ulei ???

Mie mi sa facut ala de la ulei rosu in bord ca tre sal schimb uleiu si o sa o fac maine cand imi aduce tata ulei ,dar dupa ce am mers cu el vreo 5 min azi mam uitat era asha un strop un pic lam sters mam mai plimbat cu el 10 min sa vad dak mai curge si tot asha ,lam intrebat p un tovaras si mia zis ca curge din cauza ca sunt furtunele prinse cu cleme dalea tampite care nu tin ??? Normal trebe sa curga sau sa bulit cv ??? Cred ca se prelinge de sus de acolo de unde iese furtunasu din carburator...MS.Asfalt uscat.

post-18664-1181333487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe acolo trebuie sa curga ulei ???

Mie mi sa facut ala de la ulei rosu in bord ca tre sal schimb uleiu si o sa o fac maine cand imi aduce tata ulei ,dar dupa ce am mers cu el vreo 5 min azi mam uitat era asha un strop un pic lam sters mam mai plimbat cu el 10 min sa vad dak mai curge si tot asha ,lam intrebat p un tovaras si mia zis ca curge din cauza ca sunt furtunele prinse cu cleme dalea tampite care nu tin ??? Normal trebe sa curga sau sa bulit cv ??? Cred ca se prelinge de sus de acolo de unde iese furtunasu din carburator...MS.Asfalt uscat.

din cate stiu eu nu este normal sa curga! vezi poate ai furtunasu crapat pe undeva :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu p acolo stiam ca curge ulei in exces sau cand turezi motoru prea tare mai sare ulei d acolo dar nu curge cand e asha ,il sterg si cand plec cu el curge asha mai mult se umezeste deci nu picurasi parca se prelinge de sus de la furtunas...eu zic ca nu ar trebui sa curga nici daca e furtunasu crapat nici daca il scoti sa zica vreunu mai experimentat :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma ajuta sa scot si eu limitatoarele la un piaggio nrg din 2007 ? Unde are limitatoarele? Toba , carburator ,distributie ? Pot sa stric ceva daca nu le scot Klumea ? Nu ma trimiteti la dealer k aia sunt prea prosti sa faca lucrul asta ! TNX anticipat! :)

 

Nu am schimbat cilindrul... e stock. Si recomandarile pt modelul meu din cate am cautat erau acele 2 bujii(Ngk Br7hs Br8hs) care au filetul mai scurt decat bujia care este akm pe el si cu care a venit din Itl. Ma gandeam daca e bine sau nu sa pun una din cele 2 bujii cu filet scurt si daca afecteaza sau amelioreaza comportamentul motorului. :scratch:

Nu conteaza k are filetul mai scurt sau mai lung sau alta forma , daca indeplineste cerintele producatorului si la specificatii merge tipul ala de bujie o poti pune fara probleme :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut pe toata lumea. Sunt nou aici si deja am o problema. Am nevoie de intinzatorul de lant de la un Piaggio Ciao, intinzator care are pinionul din plastic !!! Multumesc frumos

Trebuia sa te duci astazi in targul vitan ca vad ca esti din bucuresti... eu am fost azi si mi-am facut comanda pt un releu ca nu mai avea nimeni pe stoc :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa te duci astazi in targul vitan ca vad ca esti din bucuresti... eu am fost azi si mi-am facut comanda pt un releu ca nu mai avea nimeni pe stoc :scratch:

 

 

Eu nu am spus ca nu am fost in targ, ci doar ca n-am gasit respectiva piesa. Nu stiu de unde ai tras concluzia...ca sa nu zic ca tonul a fost cam dur...mai lejer prietene, ca cauzeaza la tension. Deci, daca mai sunt concluzionisti sa se pastreze pt mai tarziu, daca insa exista sfaturi utile sunt nerabdator sa le aflu, si totodata raman recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :) :scratch: o intrebare urgenta la voi..Am luat un Yamaha mbk booster si cel de la care lam luat mie prieten si mia spus ca motorul este de 80cmc la el..Problema e ca mi sa stricat.Mia iesit ceva siguranta de la blolt si acum tre sa schimb piston..segmentii...rectific camasa.Intrebarea e o sa mai am eu de 80 cmc pe el dupa asta?Cum imi pot da seama daca am asa acuma pe el de 80 cmc.Io cred cai de 80 ca mergeam cu el si 85-90km/h..adevarul ca am pe ea o toba Gianeli Silencer:D.Deci ce spuneti sa fac cu treaba asta cu reparatu?mie frica sa nu revina la 49cmc :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: esti amuzant. Deci nu revine la 49, ca nu e viu, si nu te face el pe tine, il faci tu pe el :) Deci capul motor(sau ma rog- chiuloasa sau cum vrei sa-i zici) are o capacitate da? 49 cmc-70cmc si 80 cmc (tuning)-125cmc-250 etc. Daca ti s-a stricat si tre sa inlocuiesti toata partea de sus a motorului cu piston cu tot trebuie sa cumperi un nou set. Seturile astea se gasesc tot cu dimenisiuni ca originalele 49-70-80-125-250, tu iti alegi. 70 cmc si 80 cmc se potrivesc pe baza de la ala de 49 dar nu cele de 125 si 250. Gasesti o firma importatoare, sau te duci la reprezentanta yamaha (desi nu vei gasi acolo decat de 49) si dai comanda de un set de 80cmc(cum doresti tu). Acesta o sa te coste mai mult decat unul de 49. Ca preturi orientative, gasesti pe www.scooter-center.com si ca preturi maxime :) gasesti pe www.scuter-centre.ro

 

NU UITA! DACA NU AI CARNET, CE FACI TU E ILEGAL!(consecinte:dosar penal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am nevoie sa fac cumparaturile pentru un scuter mai vechi: Suzuki Ran (CA 17 A) Can u help? Where to...

De unde iau:

-cauciucuri 3.00-8-2pr + camere

-baterie doispe volti patru miliamperi

-butuc nou cu chee (sau daca stie careva pe cineva care face chei; butucu' e bun dar nu mai sunt cheile si aprinderea = doo fire)

-bec de semnalizare si un filtru de aer

 

:scratch: pliiiiiiiiiiiz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..am si eu un aprilia sr 50...si imi face probleme..in primul rand imi curge toata apa pe la pompa de apa..ce sa-i fac sa-i schimb semeringul de acolo?

in al-2-lea rand am plutitorul de benzina ala din carburator spart..unde gasesc altul sau cu ce il lipesc?

nush dc nu imi mai merge lunimi..semnalizari..nimic..

si se aude un zgomot urat la motor...am inteles k sunt niste rulmenti acolo..sa fie aia dusi?si nici viteza nu prea prinde:(...ori isi pierde compresia pe undeva ori...(are 120km/h in bord)e din *98-99..ma puteti ajuta si pe mine?10x

ASFALT USCAT!

id mess: dragosnicusorsef

Editat de dragosef2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex: sa vedem...cauciucuri gasesti cred la reprezentantele firmelor de cauciucuri: michelin, pireli, etc sau pe www.scuter-centre.ro; baterie gasesti pe www.accesorii-moto.ro, butuc nu stiu, tot pe scuter-centre dar e foarte scump :) Si mie imi trebuie...daca gasesti imi dai un PM; bec semnalizare gasesti la o statie peco(am cautat si eu o zi intreaga, am gasit la agip), filtrul de aer daca iti lipseste tot pe scuter-centre gasesti sau daca inca il ai, curata-l: il scoti, il bagi in benzina, il freci, il lasi sa se usuce si apoi repeti procesul de vreo 2-3X.

 

@dragosef: la pompa de apa ai grija sa fie bine stranse colierele de la conducte ce intra in pompa, sau sa nu fie gaurite conductele. Daca nu e asta desfa-l si vezi daca e gaurita pe undeva :scratch: Plutitor gasesti pe la dezmembrari, in vitan sau prin vre-un targ. Cu luminile vezi daca lucreaza alternatorul, si zgomotul din motor tot asta poate sa fie, el face un mic zgomot cand mergi cu motorul oprit...dar poate sa se fi defectat cv pe-acolo. Daca nu prinde viteza sa nu fie de la schimbator, sa nu urce viteza, verifica pinioanele.

 

P.S: vezi cu gramatica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma ajuta sa scot si eu limitatoarele la un piaggio nrg din 2007 ? Unde are limitatoarele? Toba , carburator ,distributie ? Pot sa stric ceva daca nu le scot Klumea ? Nu ma trimiteti la dealer k aia sunt prea prosti sa faca lucrul asta ! TNX anticipat! :scratch:

CHIAR NU Stie nimeni ???? CUM Draq scot Alea ? VA rog frumos ajutati.ma !!!!!! :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

xdx intra pe topicul de delimitare, citeste acolo. Din cate stiu eu, in general cred, nu la nrg neaparat scuterele au la variator deasupra rolelor o chestie de plastic care se scoate, in toba o delimitare(ori un brat pe unde pierde din putere, ori o bucsa ceva care opreste fumul sa iasa tot), poate sa fie din CPI - limita electronic, din carburator sa aiba tot o bucsa mai mica, din acceleratie, sa nu dea drumu la maxim la benzina sa intre in carburator. Cam atat stiu eu...intra pe topicul de delimitare si te ajuta baietii acolo mai bine :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

:lol: esti amuzant. Deci nu revine la 49, ca nu e viu, si nu te face el pe tine, il faci tu pe el :lol: Deci capul motor(sau ma rog- chiuloasa sau cum vrei sa-i zici) are o capacitate da? 49 cmc-70cmc si 80 cmc (tuning)-125cmc-250 etc. Daca ti s-a stricat si tre sa inlocuiesti toata partea de sus a motorului cu piston cu tot trebuie sa cumperi un nou set. Seturile astea se gasesc tot cu dimenisiuni ca originalele 49-70-80-125-250, tu iti alegi. 70 cmc si 80 cmc se potrivesc pe baza de la ala de 49 dar nu cele de 125 si 250. Gasesti o firma importatoare, sau te duci la reprezentanta yamaha (desi nu vei gasi acolo decat de 49) si dai comanda de un set de 80cmc(cum doresti tu). Acesta o sa te coste mai mult decat unul de 49. Ca preturi orientative, gasesti pe www.scooter-center.com si ca preturi maxime :finger: gasesti pe www.scuter-centre.ro

 

NU UITA! DACA NU AI CARNET, CE FACI TU E ILEGAL!(consecinte:dosar penal)

Deci eu daca imi rectific camasa potriveste atunci un piston si segmenti de 80cmc?sau tre sa schimb si camasa?Scuze ca te intreb da mie frica :finger: :lol: .Astept raspuns..MS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alex: sa vedem...cauciucuri gasesti cred la reprezentantele firmelor de cauciucuri: michelin, pireli, etc sau pe www.scuter-centre.ro; baterie gasesti pe www.accesorii-moto.ro, butuc nu stiu, tot pe scuter-centre dar e foarte scump :welcome: Si mie imi trebuie...daca gasesti imi dai un PM; bec semnalizare gasesti la o statie peco(am cautat si eu o zi intreaga, am gasit la agip), filtrul de aer daca iti lipseste tot pe scuter-centre gasesti sau daca inca il ai, curata-l: il scoti, il bagi in benzina, il freci, il lasi sa se usuce si apoi repeti procesul de vreo 2-3X.

 

@Rolly: thanks a bunch!

butuc nu am gasit si am tot umblat prin oras dupe unii care fac dubluri de chei... nu am gasit pe nimeni care sa faca chei dupa butuc, decat pe unu care mi-a cerut 1 mil jumate... :D

nu cred ca merita...

(la scuter-centre am gasit beccu saij de mii si baterie de doispe cu 980 de mii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sall allz!Yo sunt nou pe aici si as vrea sa va cer un sfat in legatura cu scuterul meu,un yamaha target 50 special edition.Nuj ce are da' nu prinde mai mult de 50km/h :D desi in bord are 100 km/h,mentionez k i-am scos limitatorul de la variator si de la toba.Nuj dc dar la 50 km/h simt k nu se mai tureaza motorul,desi ar mai merge ink un pic,nuj ce poate sa aiba,poate ceva din carb da' nuj sigur....Astept cu nerabdare opiniile voastre!!Multzam'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re all , mi-am luat un Yamaha AEROX (sau nitro sau cum l-am mai gasit pe net ) si nu stiu unde as putea sa il mai aduc pe linia de plutire (ca aspect) si ce as putea sa ii fac la mecanica ca sa mearga mai bine ( comparativ cu aprilia rs di-tech - cu unu dala am facut liniute - e bestial dar pleaca exact ca cele made in vapor pana pe la 20 la ora..... )

 

SI 2 dupa ce merg la RAR pot sa ii pun numere ca la cele mari sau e obligatoriu sa am galben ? :D

Editat de Cornhholio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...