Sari la conținut

Honda CBR 125 vs Yahama YZF 125r vs Kymco Quannon 125


Ciprilinho
 Share

Postări Recomandate

Salut. Am de gand sa imi cumpar prima motocicleta la vara si din moment ce nu vreau sa ajung in spital, morga, sau o statistica amarata, m-am hotarat sa incep cu ceva de 125 pentru 1-3 ani. Acum din cat m-am interesat in ultima luna, exista destul de multe alegeri dar sincer prefer motoarele in 4T (Condoleante pentru Aprilia) datorita fiabilitatii, consumului etc. Dupa multe ore de stat noaptea pe net si citit sute de articole, am ajuns la cele trei. O cumpar SH cu maxim 2000 euro de preferat din minim 2006-2007. Ce parere aveti? Ce ma sfatuiti?

 

PS: Daca sunt si alte motoare de 125 in 4T care sunt in regula, nu va abtineti din a vorbi.

 

PS2: Imi pare rau daca mai e un alt topic de genul acesta sau daca ati mai raspuns deja la o intrebare asemanatoare.

 

PS3: Multumesc pentru timpul acordat.

 

- Ciprian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de mare esti (fizic), CBR-ul este foarte mic, YZF-ul e un pic mai mare (de fapt e chiar maricel pentru un 125cc), La 2k euro, gasesti si 2008-2009, din puct de vedere dinamic sunt foarte apropiate, au cam aceeasi putere, cam aceeasi cutie si cam aceeasi greutate. Asa ca ia-o pe cea care ti se pare mai simpatica (dar trebui sa le vezi live, CBR-ul arata mult mai frumos in poze, in realitate trage prea mult a moped, no ofence pentru posesori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca-i vorba de fiabilitate 2t vs 4t o sa ramai uimit cand un 2t ingrijit de proprietar face caca pe un 4t folosit de vreun pusti. si chiar si intre pusti... 2t tine mai mult la 125 decat un 4t... ma refer la forja. cand 4t e muci 2t inca mai merge. nu bine dar mai merge! ciudat, nu??? si e mult mai ieftin de reparat. dar sa nu ma crezi, sunt mecanic de doar 14 ani (de 10 moto)... acum evident astept raspunsurile impotriva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca poti sa mori si pe un motor de 1000 si pe unu' de 125!

in plus de asta, un motor de 125 nu i f stabil la viteze acceptabile cu care vrei tu sa mergi!

eu mi as lua unu mai mare si as merge mai incet pana ma invatz pe el, asta in cazul tau!

dar fa cum crezi is banii tai! :P

Editat de dennis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca poti sa mori si pe un motor de 1000 si pe unu' de 125!

in plus de asta, un motor de 125 nu i f stabil la viteze acceptabile cu care vrei tu sa mergi!

eu mi as lua unu mai mare si as merge mai incet pana ma invatz pe el, asta in cazul tau!

dar fa cum crezi is banii tai! :P

 

Bun, ce gasesti dupa 200-2006 sa zicem la 2000 de euro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei sa iti iei o motocicleta sa te inveti pe ea, parerea mea e sa nu te uiti la ceva mic si nou, ci la ceva mai mare si mai vechiut (Acuma nu ma refer la un Triumph Rocket III) La banii aia poti sa cumperi un CBR 600 F4, un GSX etc sau daca simti ca nu ai putea sa le faci fata, in 1500 de eur gasesti GS-uri de 50 de cai de dupa 2002 si iti raman bani si de echipament serios ... Acuma depinde de cat esti cu capul pe umeri si cat poti sa te abtii de la racereala.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...