Sari la conținut

Timisoara


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

.Bine spunea @Speiti:"Avem o placere diabolica sa ne autoflagelam ca natiune".Oare suntem o natiune?Cred ca Emil Hurezeanu spunea pe vremuri:"Nu avem autostrazi,nu avem punti de lagatura intre provinciile romanesti".Conducerea de la Bucuresti din ultimii 20 de ani a preferat sa faca Autostrada Soarelui(Buc-Constanta) pentru turistii bucuresteni.De ce nu s-au facut Legaturi si cu Iasiul,Clujul si Timisoara?Erau departe de Bucuresti si orasele respective n-au litoral sau partie de schi...

Cum sunt incurajat eu ca timisorean sa merg in Bucuresti cand fac pana acolo 10 ore,iar pana la Belgrad fac 3 ore(cu tot cu vama),Budapesta 4-5 ore sau Viena 7 ore?Va mai mirati ca alegem Vestul?Joi se va deschide autostrada Timisoara-Arad.Unde duce acest drum?Spre Bucuresti?NU,tot spre Vest.Suntem fortati sa alegem vestul(cum am facut-o intotdeauna de altfel).Vreti sa ma duc in urma?Anii '70:toate discurile cu muzica proveneau din Vest(la noi in magazine gaseai Ion Dolanescu),anii '80:Televiziunea ROMANA avea 2 ore de program zilnic( cu Ceausescu).Normal ca alegeam televiziunile sarbesti sau maghiare.Educatia noastra a fost diferita asa ca si gandirea noastra e diferita.

Daca in Romania,toti vecinii sau colegii de scoala erau o singura natie(sau doua in Ardeal),in Timisoara aveai 3 sau chiar 4 natii,de aceea suntem cosmopoliti.Timisoara este singurul oras din Europa care are Teatre de Stat in 3 limbi(romana,germana si maghiara).

In topicul inchis despre steagul Banatului,din cele 29 de pagini scrise acolo,un sociolog ar putea trage concluzii interesante.Sa presupunem ca suntem o familie si Bucurestiul este capul familiei(sa-i zicem tata) iar Banatul este fata cea mica si rasfatata(este ultima venita in familia Romaniei si cu mari greutati).Ei bine,aceasta frumoasa fata vrea sa isi faca o rochie noua(un steag,in speta) fiindca pana atunci purtase numai lucruri facute de altii si care nu i se potriveau.Tatal cand vede rochia noua explodeaza:"Da' ce,rochiile pe care ti le-am dat eu nu sunt bune?Ce-i cu culoarea asta verde?Esti o curva si vrei sa te combini cu Janos?Esti pedepsita!

Si uite asa,s-a mai inchis inca un topic despre Banat...

 

PS Oricum nu voi mai raspunde atacurilor de pe acest topic(daca nu va fi sters).Prefer discutiile civilizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dar eu nu inteleg de ce s-a inchis celalalt topic? Sa dea Adminu aici cu motivul, nu cel pueril: din motive.... care motive sefu?

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca spun dar eu consider ca e ca si cum doar degetele de la mana fetitei ar vrea sa se desprinda de fetita.

Fetita este Banatul.

Degetele de la mana fetitei=separatistii.

 

Cam prea multe degete la fetita asta:

 

http://www.cotidianul.ro/ole-ola-granita-la-orsova-151681/

 

Vad ca o consideri mutant :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da is de acord cu tn, partea de vest a tării este cu mult mai diferită decât sudul, eu sunt oltean si trăiesc d un an jumate in bucureÂşti, si sunt foarte revoltat de mentalitatea oamenilor de aici.. Dar sa nu uităm toți suntem români! Că doar mai ieri a fost 1dec si mai mâine vine 24 ian, aÂşa cum zicea cineva pe forumu ăsta, hai să dăm valoare româniei, hai sa facem ceva pt țara asta, Âşi să incepem cu noi, in țara asta de cacao toata lumea da vina pe toata lumea Âşi nimeni nu face nimic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer credeam ca se vrea o discutie pe tema steagului,o eventuala republica federala (in opinia mea o schimbare in bine,concurenta intre regiuni ,iar cei din sud nu ar muri de foame cine stie poate dam drumu la agricultura...ma rog poveste lunga...)nu stat in stat cum viseaza unii,altii (of of...) posteaza harta Romaniei rupta de Transilvania si Banat (ceea ce a cam dus la ce am vazut in topicul "Steagul" ) :disappointed:

 

Bucurestenii nu au sa inteleaga Timisoara pentru ca nu traiesc aici,degeaba vin stau 2 zile si pleaca ,iar pe de alta parte hai sa nu fim ipocriti , Lugoj si Caransebes nu par influentate de Viena .

 

Si sincer ,la asa reactii nu i-mi mai surade ideea cu steagu (nu vreau sa vad tambalaul din topicul respectiv la scara de scandal national,unde verdele ala am impresia ca are sanse sa devina un verde "aprins"),cel putin nu inainte de a vorbi de "Republica Federala Romania".

 

Sunt "venitura" din Bihor si vreau sa le spun "banatenilor nativi" ca "Timisoara e fruncea" nu Banatu ,no offence ,asta eparerea mea formata in 10 ani de cand sunt aici.

Editat de quback
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca Poli are 40000 de suporteri.

Ok 10% din suporteri.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Prietene, de acord cu tine, dar aici vorbim de o stare de spirit.Hai te rog sa intelegem impreuna aceasta stare...noi(in banat) ne bucuram de viata, de tot ce inseamna frumusetea in viata....unde ai mai trait un sentiment de bucurie ca cel de pe stadionul Poli cand ,desi condusi de Steaua cu 8-1 ,toata lumea de pe stadion canta,nu scuipa si nici huiduia...ce poate fi mai frumos .....de asta suntem diferiti...

Editat de Speiti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bucurestenii nu au sa inteleaga Timisoara pentru ca nu traiesc aici,degeaba vin stau 2 zile si pleaca ,iar pe de alta parte hai sa nu fim ipocriti , Lugoj si Caransebes nu par influentate de Viena .

 

Sunt "venitura" din Bihor si vreau sa le spun "banatenilor nativi" ca "Timisoara e fruncea" nu Banatu ,no offence ,asta eparerea mea formata in 10 ani de cand sunt aici.

 

Pai ar trebui sa te informezi intai. Daca tot mentionezi influenta vieneza atunci trebuie sa te raportezi in perioada de pana la 1918. Acum ma refer la Lugoj, radacinile mele sunt in zona aceea. Despre Caransebes nu ma pronunt. Lugojul in perioada imperiala era doar junatate dein marimea Timisoarei, nu ca acuma o zecime. Pana in a doua jumatate a secolului al XIX-lea indraznesc sa spun ca era de fapt centrul cultural al Banatului, tot atunci Lugojul a fost orasul romanesc al Banatului (ma refer la elite), Lugojul a fost centrul fractiunii din Banat care a mai rezista aproape 100 de ani turcilor dupa ce Timisoara era deja in pasalac. Lugojul a fost si este si astazi centrul Bisericii Greco-Catolice din Banat.

 

Ai trecut vreodata prin "Logoju'" vechi sa vezi cum ii? Centrul vechi, cladirile, stii tu ce industrie sau viata culturala a fost la Lugoj pana acu 50-60 de ani comparativ cu Timisoara? Sau ai trecut doar dinspre Tm spre Caransebes sau Faget si mai nou pe centura si ti se pare ca seamana cu Beius sau Stei ca amploare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar trebui sa te informezi intai. Daca tot mentionezi influenta vieneza atunci trebuie sa te raportezi in perioada de pana la 1918. Acum ma refer la Lugoj, radacinile mele sunt in zona aceea. Despre Caransebes nu ma pronunt. Lugojul in perioada imperiala era doar junatate dein marimea Timisoarei, nu ca acuma o zecime. Pana in a doua jumatate a secolului al XIX-lea indraznesc sa spun ca era de fapt centrul cultural al Banatului, tot atunci Lugojul a fost orasul romanesc al Banatului (ma refer la elite), Lugojul a fost centrul fractiunii din Banat care a mai rezista aproape 100 de ani turcilor dupa ce Timisoara era deja in pasalac. Lugojul a fost si este si astazi centrul Bisericii Greco-Catolice din Banat.

 

Ai trecut vreodata prin "Logoju'" vechi sa vezi cum ii? Centrul vechi, cladirile, stii tu ce industrie sau viata culturala a fost la Lugoj pana acu 50-60 de ani comparativ cu Timisoara? Sau ai trecut doar dinspre Tm spre Caransebes sau Faget si mai nou pe centura si ti se pare ca seamana cu Beius sau Stei ca amploare?

 

Nu nu seamana deloc,iar Beius si Stei arhitectural sunt made in C.C.C.P (offtopic)

 

:cheers: da am fost in Lugoj,am prieteni in Lugoj...,nu faceam referire la arhitectura nici la istoric,si nu vreau sa continui subiuectu ,poate la o bere ca aici se poate interpreta gresit starea de spirit :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Violetule, io sunt cam beut, oțâră, ca azi o fost ziua lu Popica

Dar chiar si asa, lasa-ma sa spun vreo doua vorbe.

Tu stii - si voi stiti, banatenii, ca sunteti mai sus decat ailalti. Io sunt mai din centrul Tarii, da tot is mai altfel. Macar stau si ma gandesc pana dau un raspuns. Si sunt mandru ca sunt de unde sunt, ca am o educatie veche.

Si buna

 

Ca numai sistemul de gandire si dorintele de a fi, ne duc mai sus decat or putea vrodata sa acceada sudistii

Ca nici macar nu e nevoie de scuze, chiar nu le vad rostul

Ca lor le e frica de lipsa banilor din Transilvania, care i tin in spate.

Ca sunt atata de cacaciosi incat se sperie si numai ideea unui steag, nemaivorbind de faptul ca sunt atat de prosti incat nici macar nu isi dau seama de puterea care s-ar uni sub acel steag..

Vai de ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a deschis un topic Timisoara in care se scrie despre Lugoj... :blink: Eu "sunt lugojan" de vreo 5 luni de zile doar de luni pana vineri (job-ul). Oraselul e dragutz! Oamenii sunt OK! Preturi la unele servicii/baruri/mancare mai mici ca in Timisoara... Circulatie / "polutie" mai putina de cand cu centura... Fete multe.. :banana: .....tigani si interlopi ca peste tot dealtfel, dar cu astia nu am treaba...

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Principala diferenta?

 

Faptul ca sistemul de valori al celui cu care interactionezi in Banat e mult mai important decat limba sau religia.

 

Nu-mi pasa ce limba vorbeste acasa prietenul meu sau ce accent are. Nu-mi pasa daca asculta la biserica discursul unui pastor sau slujba unui preot romano- sau greco-catolic. Poa' sa fie si neoprotestant, atata vreme cat nu ma agreseaza cu prozelitismul din pacate prea des practicat de aceste biserici (opinie personala, no offence), ramane prietenul meu.

 

Imi pasa doar de felul in care se raporteaza la mine si la ceilalti, la sistemul de valori inradacinat in mentalul colectiv al zonei.

 

Banatenii resping autarhia si nu pot accepta ideea ca limba si religia comuna scuza totul. Limba comuna nu scuza nesimtirea si badarania.

 

Banatenii NU resping indivizii din afara arcului carpatic atata vreme cat, venind aici, nu critica gratuit mentalitatile autohtone sau pe cei care astazi au devenit minoritari in Banat.

 

Banatenii NU sunt xenofobi, ci dimpotriva, reactioneaza la xenofobia manifestata de catre veniturile pt. care a auzi maghiara, germana sau sarba pe strada e ceva de neacceptat.

 

Mergeam cu un prieten maghiar pe strada, si chiar cand treceam pe langa doi cocalari mi-a zis cum se spune ceva in maghiara (din pacate, sunt zero la maghiara). Bineinteles cocalarii au avut ceva de comentat. Bineinteles le-am raspuns. NU pot accepta ca sistemul de valori in care am crescut si care reprezinta pt. mine conceptul de "acasa" sa fie calcat in picioare de niste figuranti aciuiti pe-aici in ultimele decenii. NU pot accepta ca in Timisoara cineva e batjocorit pe strada ca nu vorbeste romaneste. Sau ca nu-i ortodox.

 

Ca sa rezum: nu neamul din care te tragi conteaza in Banat, ci sistemul de valori (adica atat de frecvent mentionata civilizatie).

Editat de Razv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din motive lesne de inteles moderatorii sunt comunisti !!! Valicaddy, imi facusem alta parere despre tine in acesti ani, mai ales ca esti pasionat de oldtimere si am avut ocazia sa si vorbim. De ce voi bucurestenii din nou hotarati cand cineva sa taca si cand cineva sa vorbeasca, in topicul ce l-ai inchis n-am vazut scris nici de pule nici de injuarturi de mama. Baneaza userii nu discutia in sine omule. Uite poti sa ma banezi ca am scris "p.u.l.a "aici !!! Ne-au mai luat si altii libertatea si-au murit impuscati. Istoria se repeta, prietene !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primavara asta a fost in Piata Unirii concert aniversar pentru 100 ani de RETIM. Cand a urcat Ciuhandu sa ia cuvantul la microfon.. a cam fost huiduit... cred ca stie ca e cam gata pita lui ca primar... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

 

Io le-am spus,am certitudinea ca tigani ii platesc sa ceara independenta banatului,insa s-au facut ca ploua

 

Pe topicul inchis arata un user cum ii plateste el prin bani incasati de la buget pe mitici aia de la bucale.Partea cu plata tributului catre tiganii care i-au cumparat,a uitat sa o spuna

 

Oricum,si asta e un topic de flame si ar trebui inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primavara asta a fost in Piata Unirii concert aniversar pentru 100 ani de RETIM. Cand a urcat Ciuhandu sa ia cuvantul la microfon.. a cam fost huiduit... cred ca stie ca e cam gata pita lui ca primar... :wave:

Sunt curios totusi unde au fost cei care au "cam huiduit" acum cativa ani, cand Ciuhandu a iesit primar cu peste 80% din voturi - si asta din primul tur?

Ar fi tutusi totusi distractiv sa vedem intr-o zi o republica a Banatului, cu Ciuhandu presedinte si clanurile de tigani ca si "partide politice" in parlament si guvern.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa fie inchis?

pe celelalt topic am vazut tot ce au mai bun in ei "romanii"

trufie.

lasitate .

lipsa bunului simt.

falosenie.

mitici,banateni,moldoveni.

spalari de creiere

sovinism ,impotenta decizionala,etc etc.

DAR am auzit ca banateanu e falos si banatu' nu e Romania ca miticii sint de vina pt pb. banatatului+ alte cacaturi.

on topic DA timisoara e diferit fata de alte orase .inca de pe vremea comunistilor contrabanda cu produse din vest a inbogatit nejustificat un segment important al populatiei din acest oras de granita.

mai nou o parte a populatiei(mica cei drept) afirma ca ei nu sant romani .le recomand sa se lege de gat cu" fratii "din Basarabia ca nici aia dupa 40 de ani de comunism nu mai sant romani ,sper ca si acesti ilustrii timisoreni (cu t mic) sa aibe aceiasi soarta ca ceilalti "frati"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai tie ce-ti spune asta? Mie imi spune ca administratia romaneasca e incapabila si/sau corupta. Ca nu am bagat eu ciorile in centru si n-am lasat eu in paragina cladirile construite de habsburgi la Herculane.

 

Daca te uiti la centrul Timisoarei, daca te uiti la Baile Herculane, la orase ca Lugoj, Caransebes, Resita sau Oravita, ajungi la aceeasi concluzie trista: administratia romaneasca a generat distrugerea ireversibila a anumitor cladiri de mare insemnatate pt. istoria Banatului. Deliberat sau nu, asta nu sunt in masura sa comentez. Constat doar efectele.

 

In schimb, construim din bani publici biserica mantuirii pulimii pupatoare de moaste. Construim sute de biserici insa desfiintam scoli si spitale. Ne indreptam spre fariseism si talibanism ortodox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile actuale de trend a natalitatii in 60 de ani in Romania vor fi mai multi (sau numai) tigani decat romani.. Asa ca trebuie sa ne purtam frumos cu ei...

:shootingsmilie:

 

 

Baile Herculane premeditat a fost transformat in ghost town..

 

 

 

Am uitat de biserica... o foarte buna metoda de manipulare a prostilor.... :bigstar:

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mai nou o parte a populatiei(mica cei drept) afirma ca ei nu sant romani .le recomand sa se lege de gat cu" fratii "din Basarabia ca nici aia dupa 40 de ani de comunism nu mai sant romani ,sper ca si acesti ilustrii timisoreni (cu t mic) sa aibe aceiasi soarta ca ceilalti "frati"

 

 

M-am intrebat tot timpul de ce romanii din Basarabia si Bucovina(sau,in speta Republica Moldova) nu vor sa se uneasca cu "patria mama"?Nu am prieteni in zona respectiva,dar am auzit ca motivul ar fi:nu mergem la tiganie.Interesanta optica.

Tragic,pentru mine,este faptul ca nici fratii nostri din Banatul sarbesc nu ne vad cu ochi foarte buni.Am prieteni foarte buni in Begheiți sau Torak(numele sarbesc)

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Torac,_Banatul_Central

 

Ei bine,prietenii mei sunt din Toracul Mare(a carui populatie a venit acolo din Sacalaz,judetul Timis).Lipit de Toracul Mare este Toracul Mic(cu populatie venita din zona Bistrita).Toracenii "mari" ii considera pe aia "mici" drept vinituri :D .Chestia asta tine de vreo 100 de ani.Revenind la ideea mea,anul trecut am mers cu prietenii mei toraceni la ruga la Sacalaz.Ajungem noi in centru unde era montata scena si la boxe era pusa o melodie din filmul "Pisica alba,pisica neagra".Baietii se uita la mine mirati si ma intraba:"Voi ascultati muzica tiganeasca?".Eu:"E Kusturica,nu-l stiti?E muzica faina".Ei:"Nu-i faina,e tiganeasca".Sa va mai zic ce fel de lume era in centru la ruga?Timisorenii stiu ca Sacalazul avea o mare comunitate germana care a parasit localitatea si toate casele lasate libere au fost ocupate de tot felul de oameni.Stiti cum m-am simtit?Exact ca in bancul asta:

 

"Ion se destainuie lui Vasile. – Ba Vasile, am fost in Turcia la all inclusive, ba, exceptional. Mananci cat vrei, bei cat vrei, cu bar la piscina, lux frate, lux mare. Da’ sa vezi ce faza patesc. Ma duc intr o dimineata la micu’ dejun, Maria mea ramane in camera. Cand ma intorc, ia-o pe Maria de unde nu-i. O caut peste tot, ma panichez, ma duc la receptie si-mi zic aia, vezi domne’ ca e in camera la Antonio Banderas. Ma duc acolo, bat la usa, deschide Antonio. Ba, Antonio barbat bine, ba. Inalt, plin de muschi, brunet, ochi albastri, fara pic de burta. Cand colo, iese Maria mea dezbracata din baie ! Cu tatzele vai de mama ei, curu’ lasat, ba, mi-a fost o rusineeeeee de don Antonio !!!!!!"

 

Si ne mai intrebam de ce nu vine nimeni la noi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intrebat tot timpul de ce romanii din Basarabia si Bucovina(sau,in speta Republica Moldova) nu vor sa se uneasca cu "patria mama"?Nu am prieteni in zona respectiva,dar am auzit ca motivul ar fi:nu mergem la tiganie.Interesanta optica.

Tragic,pentru mine,este faptul ca nici fratii nostri din Banatul sarbesc nu ne vad cu ochi foarte buni.Am prieteni foarte buni in Begheiți sau Torak(numele sarbesc)

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Torac,_Banatul_Central

 

pai e sa simplu sa strunesti o mina de oameni debusolati,instigati unii impotriva altora decat o natiune unita de sine statatoare.

daca privim in trecut (nu foarte departe) tara asta mica , a inclinat balanta in favoarea unora .

poate si de aici trecutul chinuit al neamului roman.dupa ww 2 am fost ciuntiti de rusi teritorial si am platit si biruri de razboi.crezi ca au uitat cind strabunicii nostri au ajuns la portile Stalingradului ;)

http://www.youtube.com/watch?v=Hmf2lRUjp8c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...