Sari la conținut

Carburatoare


Postări Recomandate

Am o yamaha diversion din 92 si sunt nemultumit de faptul ca nu prea imi trage. Mobra are 600 cc si 65 de cai frumosi. Cand e incalzita bine, relantiul imi sta la 2000 poate chiar un pic mai sus in conditiile in care a fost reglat sa stea in 1000. Mai mult, treapta 1 trebuie sa o schimb aproape imediat atunci cand merg pt ca sunetul este groaznic si nu trage. Ca sa ajung la 100 km/h trebuie sa fiu in treapta a 5a.

 

Pe bord am 220, viteza constructiva din talon e de 190. Totusi, nu mi se pare normal ca treptele 1-4 sa nu pot sa le schimb la miam ult de 3-4000 de ture. Nr maxim de turatii e de 11000 dar totusi....

 

La primavara vreau sa-i curat/schimb filtrul de aer, sa-i curat carburatoarele si sa le sincronizez. Mai pot face altceva afara de aceste lucruri pentru a creste performantele motorului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am intels problema ,dar de ce nu schimbi la turatii mai mari de 4000? Ce anume se intampla?

Din "prima strigare" este o problema de carburatie,curatat,reglat sincronizat.

 

cand sar de 4000 simt ca nu mai vrea sa traga, huruie ingrozitor si are trepidatii destul de puternice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pot face altceva afara de aceste lucruri pentru a creste performantele motorului ?

 

Da - schimbat ulei si bujii noi :) Tobele sa fie bune amandoua sa nu fie modificate de vreun "racer" cu ranga :D

Zic asta de racer cu ranga fiindca la ex moto meu - Kawa GPZ 500s - aveam 2 evacuari - erau sparte inegal si asta facea imposibila reglarea corecta a carburatoarelor, iar mersu motorului era unul nu prea placut - dupa ce am schimbat tobele totul s-a schimbat :)

Editat de cs_05_hho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...