Sari la conținut

Propunere intrunire moto.


klaus88
 Share

Postări Recomandate

asta urmaresc si eu.pentru inceput asta vreau.daca e sa fie in regula toate,si sa reusim sa o facem,de la an la an poate pastram aceeasi locatie,poate o sa devina cunoscuta si apreciata de toti motociclistii.cine stie ce poate sa iasa.eu nu spun nu la nimic.

 

ca si cale de acces la cabana este drumul national brasov -cheia.si o scurta portiune pana sus.are un platou foarte incapator si pajiste pe langa.loc suficient pentru toata lumea.de priveliste nu mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asa este.dar nu am prea multe optiuni deocamdata,si nici persoane cu care sa le dezbat.ma gandesc ca e si perioada de vina.cu sarbatorile.mai astept pana dupa,ca mai este timp.de asta am vrut sa anunt de pe acuma.deocamdata,eu sustin locatia cu CABANA MULTELE ROSU,care este asa cum am spus o locatie superba,accesibila pentru toata lumea din fiecare coltisor al tarii,spatiu mare pentru parcat,toate comoditatile.ca si data,la fel.ma gandesc tot la luna iunie.acum,mai anunt pe cine imi mai este cu putinta,si dupa sarbatori dezbatem.traseul este cel mai important.

 

http://www.cabanamun...om/galerie.html

 

Foarte bun. Locatia are potential.

 

Poate ai scris mai sus si nu am vazut eu. Avand in vedere ca cel mai important ar fi traseul, cum ai vedea intrunirea?

Varianta 1: Ne strangem intr-un punct (ex: Cabana Muntele Rosu) si apoi plecam pe un traseu prestabilit.

Varianta 2: Stabilim destinatia, ora si traseul, iar participantii se alatura grupului progresiv .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun. Locatia are potential.

 

Poate ai scris mai sus si nu am vazut eu. Avand in vedere ca cel mai important ar fi traseul, cum ai vedea intrunirea?

Varianta 1: Ne strangem intr-un punct (ex: Cabana Muntele Rosu) si apoi plecam pe un traseu prestabilit.

Varianta 2: Stabilim destinatia, ora si traseul, iar participantii se alatura grupului progresiv .

 

varianta 1

la ora x sa plecam toti din locatia stabilita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca amandoua ar fi valabile.normal mergem pe prima varianta.deci sa zicem ca locatia ramane stabilita.o sa mai astept pareri dar sa zicem ca este asta deocamdata.este numai buna.normal asa ar fi,sa ne strangem acolo,pentru ca este loc suficient.de acolo sa plecam.si bine ca ai precizat,pentru ca tot timpul vor fi intarziati,asa ca ma gandesc ca se pot alatura si pe parcursul traseului.ce credeti?

 

pentru ca asta esti si ideea evenimentului.oricine este binevenit.iar daca nu poate ajunge la timp,din cine stie ce motive,de ce sa nu se poata alatura pe parcurs?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti e frica sa mergi cu motorul alaturi de altii care iti impartasesc pasiunea,atunci acest eveniment nu iti este destinat.scuza-ma,nu vreau sa supar pe nimeni.vreau sa fie ceva organizat,nu teribilism,iar daca ai citit mai sus,putem proceda cu cate un supraveghetor la fiecare n numar de motociclisti.nu e la cursa,e plimbare.daca intalneai pe drum o astfel de coloana,cum procedai?trageai pe dreapta si asteptai sa treaca?ca poate da peste tine si ai copii acasa?vinde motorul atunci.nu stiu ce sa zic.stiu ca toti au scanteia sa ii traga oleaca,dar daca ai si in fata grup,si in spate,esti fortat sa mergi in ritm cu ei.vreau sa fie un eveniment la care sa participe lumea cu placere,sa se bucure de o iesire,de un drum,nu cu frica ca da unu peste el.multumesc

 

cat despre ideea cu necunsocutii,mie tot timpul mi-a placut sa imi fac prieteni.poate asa sunt eu.de ce sa nu devina cunoscuti toti?sa va mai intalniti si altadata cu placere?

 

nu ai raspuns la intrebare, in fine.

daca nici macar nu ai auzit de inchizator/deschizator de coloana e clara treaba...

 

problema la mersul in grup nu e ca trece careva pe o roata pe langa tine....problema e ca unii habar nu au cum se merge, cum te pozitionezi, cata distanta lasi, cum se fac depasirile , cum franam de urgenta , cu ce viteza mergem, cand si cum ne oprim sa ne pisham/fumam etc.

altfel te trezesti ca x da peste tine ca tocmai a ocolit o groapa sau franeaza in curba si dai tu peste el.

sau se rupe grupul ca unii merg prea tare/prea incet....eventual s-a oprit unul ca i-a sunat telefonul. probleme multe, fara numar, fara numar.

 

mersul in grup e o chestie complicata si nu e pentru toata lumea. trebuie incredere, ordine si disciplina.

tu cum vrei sa impui ordine si disciplina la niste oameni care nu-i cunosti si care nu se cunosc intre ei? pe ce baza stabilesti ierarhia si numesti "supraveghetorul", cum ii zici tu...:crack:

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai raspuns la intrebare, in fine.

daca nici macar nu ai auzit de inchizator/deschizator de coloana e clara treaba...

 

problema la mersul in grup nu e ca trece careva pe o roata pe langa tine....problema e ca unii habar nu au cum se merge, cum te pozitionezi, cata distanta lasi, cum se fac depasirile , , cu ce viteza mergem, cand si cum ne oprim sa ne pisham/fumam etc.

altfel te trezesti ca x da peste tine ca tocmai a ocolit o groapa sau franeaza in curba si dai tu peste el.

sau se rupe grupul ca unii merg prea tare/prea incet....eventual s-a oprit unul ca i-a sunat telefonul. probleme multe, fara numar, fara numar.

 

mersul in grup e o chestie complicata si nu e pentru toata lumea. trebuie incredere, ordine si disciplina.

tu cum vrei sa impui ordine si disciplina la niste oameni care nu-i cunosti si care nu se cunosc intre ei? pe ce baza stabilesti ierarhia si numesti "supraveghetorul", cum ii zici tu...:crack:

 

sincer,nu am mers cu astfel de grupuri.de asta doresc sa o fac.iar cand incerci sa calculezi tot,atunci nu iti iese.asta sa o stii de la mine.nu cred ca am nevoie de ruleta,briefing si pregatire preliminara sa fiu in stare sa merg alaturi de altii pe un traseu..aici depinde de fiecare,ca si in trafic.tu daca pleci undeva,ii suni pe toti si le spui la ce distanta sa mearga de tine?nu vad mare rost in ce spui..daca stai cu gandul asta nu mai iesi din casa.eu vreau doar sa fac un traseu alaturi de cat mai multi gasesc,aici ai zis bine o chestie,si ai dreptate.o sa tin cont de sfat.cand o sa fie un traseu ales,stabilim locuri unde oprim pentru tot felul de nevoi(fiziologice,fumat si altele) nu toti s-au nascut invatati sa mearga in coloana sau grup.nu zic ca este usor.nimic nu este usor.dar ma bucur ca macar reusesc sa te amuz..nu vreau sa supar pe nimeni.multumesc pe opinie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer,nu am mers cu astfel de grupuri.

 

 

asta vroiam sa aud de la tine.

mergi in grup, vezi cum este si ce inseamna apoi sa vii sa-mi spui daca mai ai chef sa mergi alaturi de unul pe care nu-l stii si habar nu ai cum reactioneaza pe sosea.

 

o fi mersul pe motoreta un hobby dar e o chestie al naibii de serioasa care nu permite improvizatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa dea domnul sa reusesc,si poate o sa reusesc sa iti fac cunostiinta cu toti,sa nu mai fie necunoscuti,ca sa poti participa si tu daca totul va fi in regula.

 

oricum,buna idee.uite de asta am apelat la voi.m-ati sfatuit fiecare cum ati putut.o sa ne gandim si la opriri pe traseu,cand acesta va fi stabilit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vroiam sa aud de la tine.

mergi in grup, vezi cum este si ce inseamna apoi sa vii sa-mi spui daca mai ai chef sa mergi alaturi de unul pe care nu-l stii si habar nu ai cum reactioneaza pe sosea.

 

o fi mersul pe motoreta un hobby dar e o chestie al naibii de serioasa care nu permite improvizatii.

 

OK, ai dreptate in ceea ce zici, trebuie sa ai incredere in cei cu care mergi.

Avand in vedere ca nu ii cunosti pe cei cu care te deplasezi poti lasa spatiu mai mult, spatiu ce iti permite sa faci o manevra de ocolire sau franare de urgenta.

Posteaza si cateva regluli de mers in grup, pentru a beneficia si altii de experienta ta :).

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

OK, ai dreptate in ceea ce zici, trebuie sa ai incredere in cei cu care mergi.

Avand in vedere ca nu ii cunosti pe cei cu care te deplasezi poti lasa spatiu mai mult, spatiu ce iti permite sa faci o manevra de ocolire sau franare de urgenta.

Posteaza si cateva regluli de mers in grup, pentru a beneficia si altii de experienta ta :).

Numai bine!

 

Deja stii ce ai de facut, trebuie doar sa stie si cei din grupul cu care mergi :cheers: restul regulilor sunt mai putin importante, tot ce conteaza e sa se tina un spatiu suficient de mare intre componentii grupului incat sa nu apara surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nui asa simplu,

spatiu mare inseamna invitatie pentru automobilistii ce depasesc sa se bage intre voi...

se merge in zig zag si iti pastrezi locul in formatie.

primul si ultimul din coloana sunt "taticii", comunica intre ei si ei stabilesc depasirile, ritmul de mers...etc.

 

mersul in grup nu e ca mersul pe luna dar e nevoie de oameni cu mentalitate de barbati. nu e pentru tacani care au basini in cap si vor sa demonstreze ce tari sunt ei.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se vor aduna,vor fi motociclisti cu mai multa,sau mai putina experienta.cei care citesc forumul,sau care vor veni,in momentul in care ne vom aduna la locul propus,vom aduce la cunostiinta tututor aceste notiuni.nu ziceti rau.dar va dati seama ca asta o gandeste oricine,ca si in trafic.tre sa fii atent si pt cel de langa tine.face parte si din conduita ta de drum.normal ca trebuie sa fii mai preventiv si mai atent la mersul in grup.asta se sub-intelege.

 

o sa tinem cont.multumim de sfaturi sergiu. va asteptam in numar cat mai mare,sa facem cunostiinta.eventual poti merge cu cei pe care ii cunosti tu daca in altii nu ai incredere.asta daca v-ar face placere aceasta deplasare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fie ceva organizat,nu teribilism,iar daca ai citit mai sus,putem proceda cu cate un supraveghetor la fiecare n numar de motociclisti.

Postez doar pt ca ai spamuit tot forumul cu ceva ce , cred eu, habar nu ai ce inseamna.

Una la mana....cand spui in casa dracului...hai sa fim buni, inseamna ca iti lipseste o doaga.

Cum sa spui ca tu nu vrei teribilism, unor teribilisti?

In filmuletele din primul post, chiar asta arata: teribilism. Mersul pe o rata, burnout-uri, depasiri haotice...acolo duc, la haos. Iar cand haosul ''organizat''iti scapa de sub control, e mare bai.

Plus de asta, nu ai infrastructura necesara ca cei 100-150 de insi care vor participa la prima ADUNARE (pt ca nu o poti numi intrunire), eventual Brasovul, cu bulevardele sale cu sens unic.

La intruniri de prestigiu din tara , se aduna cu tot cu vizitatori, max. 1500 de oameni, nu de motoare (sunt enspe' mii de organizatori aici care-mi pot confirma cele spuse de mine)

Bikes on Ice, organizat de Road Patrol, care din cate imi amintesc, e la a V-a editie, nu cred ca are mai mult de 200 de motoare adunate per editie.

Seth on Fire de la Cluj, nu aduna mai mult de 1500 de participanti, in conditiile in care au cateva editii in spate....si multi altii.

In fie, ca strict parere personala, cred ca vei reusi sa aduni, tot atatia cati enduristi adun eu sambata dimineata, pt o tura ce incepe la amiaza.

Ca sfat: expune foarte clar ce doresti. Nu de alta...dar sincer EU nu sunt sigur ca te-am inteles 100%

No offense si...bafta...altceva ce pot sa spun ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca tre sa iti lipseasca o doaga,sau sa fii nebun sa vrei sa organizezi asa ceva.inseamna ca toti cei care o fac pe planeta asta a noastra sunt dusi cu capu.in filmuletul din primul post,daca te uiti cu atentie,si singura parte care mi-a placut mie,ca nu sunt cu cascadoriile si alte nebunii,se filmeaza in urma convoiul.imens.iar daca privesti cel de-al doilea filmulet,ai sa vezi ce inseamna cu adevarat adunare.mie asta imi place,asta ma atrage.nu un festival amarat unde platesc nu stiu cat sa intru sa ascult o formatie de (cuvant urat)(depinde in cazul asta)sa crap mici si bere si sa ma culc pe iarba.eu sunt cu partea cu calatoritul.acuma cu mentalitatea asta care o arata unii nu o sa faci niciodata asa ceva la noi.si imi pare rau ca intalnesc.chiar si aici.nu a zis nimeni de intrat in brasov,ci de o ruta.daca ati citi cu atentie ce s-a scris pana acuma ati intelege despre ce este vorba.dar va grabiti sa postati.am facut tot posibilul ca aceasta initiativa sa fie vazuta de toti.ma bucur ca am reusit cat de cat.apropo de infrastructura,inseamna ca tre sa plec din tara nu?la ce e in tara asta nici nu ar trebui sa mai stau.dar totusi e tara mea.nu ma intereseaza alte cluburi si ce au facut.eu invit pe toti cei ce vor sa participe la asa ceva,le-ar face placere.nu stiu cati o sa adun,nu stiu cati aduni tu.nu se supara nimeni.multumesc de opinie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce placere e sa ai alaturi unii care "nu sunt ca tine" ?!

unele grupuri merg cu 140 pe curbe si 180 in linie dreapta.

altele merg constant cu 65.

 

cum sa-i amesteci ? cum sa-i faci pe toti sa se simta bine?

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce placere e sa ai alaturi unii care "nu sunt ca tine" ?!

unele grupuri merg cu 140 pe curbe si 180 in linie dreapta.

altele merg constant cu 65.

 

cum sa-i amesteci ? cum sa-i faci pe toti sa se simta bine?

 

Stabilind de la inceput o viteza de croaziera si tot ce trebuie. Cui nu-i convine, sa stea acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca tre sa iti lipseasca o doaga,sau sa fii nebun sa vrei sa organizezi asa ceva.inseamna ca toti cei care o fac pe planeta asta a noastra sunt dusi cu capu.in filmuletul din primul post,daca te uiti cu atentie,si singura parte care mi-a placut mie,ca nu sunt cu cascadoriile si alte nebunii,se filmeaza in urma convoiul.imens.iar daca privesti cel de-al doilea filmulet,ai sa vezi ce inseamna cu adevarat adunare.mie asta imi place,asta ma atrage.nu un festival amarat unde platesc nu stiu cat sa intru sa ascult o formatie de (cuvant urat)(depinde in cazul asta)sa crap mici si bere si sa ma culc pe iarba.eu sunt cu partea cu calatoritul.acuma cu mentalitatea asta care o arata unii nu o sa faci niciodata asa ceva la noi.si imi pare rau ca intalnesc.chiar si aici.nu a zis nimeni de intrat in brasov,ci de o ruta.daca ati citi cu atentie ce s-a scris pana acuma ati intelege despre ce este vorba.dar va grabiti sa postati.am facut tot posibilul ca aceasta initiativa sa fie vazuta de toti.ma bucur ca am reusit cat de cat.apropo de infrastructura,inseamna ca tre sa plec din tara nu?la ce e in tara asta nici nu ar trebui sa mai stau.dar totusi e tara mea.nu ma intereseaza alte cluburi si ce au facut.eu invit pe toti cei ce vor sa participe la asa ceva,le-ar face placere.nu stiu cati o sa adun,nu stiu cati aduni tu.nu se supara nimeni.multumesc de opinie.

Prietene..cine va fi organizatorul acestei "adunari" pe care incerci tu sa o initiezi?cine va fi sponsor,cine iti aduce mancare,cine plateste(apa,curent,gunoi,trupe,scena,sunet,lumini,camping) si toate cele,ai macar idee ce implica organizarea unui eveniment?treburile astea nu se fac anuntand pe forum "bla bla bla hai sa facem".nu cred ca ai idee cam cata alergatura este pentru organizarea unui fest la care sa participe 3-400 de persoane,da pai sa faci o adunare din asta cum spui tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum,ca idee eu am postat in speranta ca voi gasi persoane entuziasmate de idee si care vor sa faca o mica excursie intr-un weekend.am gasit cateva. la cum ma sfatuiti voi,tre sa ies numai intr-un weekend pe saptamana,la o terasa,sa parchez in fata sa vada poporu motoru,sa mai dau o tura de oras si sa ma duc acasa sa ma culc..stiu ca e greu sa ii aduni,si ce spui e realitatea.dar eu incerc totusi.nu imi dati in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nui asa simplu,

spatiu mare inseamna invitatie pentru automobilistii ce depasesc sa se bage intre voi...

se merge in zig zag si iti pastrezi locul in formatie.

primul si ultimul din coloana sunt "taticii", comunica intre ei si ei stabilesc depasirile, ritmul de mers...etc.

 

mersul in grup nu e ca mersul pe luna dar e nevoie de oameni cu mentalitate de barbati. nu e pentru tacani care au basini in cap si vor sa demonstreze ce tari sunt ei.

 

Cum ar arata vreo 200 de moto ce se deplaseaza in zig zag. :) Frumos dar greu de realizat. Mi-ar placea sa particip la asa ceva.

Editat de Shiro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene..cine va fi organizatorul acestei "adunari" pe care incerci tu sa o initiezi?cine va fi sponsor,cine iti aduce mancare,cine plateste(apa,curent,gunoi,trupe,scena,sunet,lumini,camping) si toate cele,ai macar idee ce implica organizarea unui eveniment?treburile astea nu se fac anuntand pe forum "bla bla bla hai sa facem".nu cred ca ai idee cam cata alergatura este pentru organizarea unui fest la care sa participe 3-400 de persoane,da pai sa faci o adunare din asta cum spui tu

 

sunteti culmea...de cand am inceput topicul scriu ....nu vor fi sponsori...nu va fi mancare decat daca iti cumperi tu,apa daca iti e sete,gunoiul la locul lui,lumina soarelui si voie buna.mai citeste te rog inainte sa postezi.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene..cine va fi organizatorul acestei "adunari" pe care incerci tu sa o initiezi?cine va fi sponsor,cine iti aduce mancare,cine plateste(apa,curent,gunoi,trupe,scena,sunet,lumini,camping) si toate cele,ai macar idee ce implica organizarea unui eveniment?treburile astea nu se fac anuntand pe forum "bla bla bla hai sa facem".nu cred ca ai idee cam cata alergatura este pentru organizarea unui fest la care sa participe 3-400 de persoane,da pai sa faci o adunare din asta cum spui tu

 

Nu stiu ce ai inteles tu, dar fiecare pe cont propriu, doar ca in loc sa faci o plimbare singur, o faci cu mai multi motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar arata vreo 200 de moto ce se deplaeaza in zig zag. :) Frumos dar greu de realizat. Mi-ar placea sa particip la asa ceva.

 

normal ca ar fi frumos.asta incerc si eu sa zic.si normal ca se va impune o limita de viteza..sunt multe de stabilit.de asta am apelat la voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...