Sari la conținut

ataj


owene
 Share

Postări Recomandate

Ma tot uitam in urma sa vad care Vali a mai scris...

IN NICI UN CAZ nu faceam referire la tine! FOARTE BINE daca dinamitezi plasticate in vederea obtinerii unui pofit. Absolut firesc as spune - pai ce ai putea vinde, repede si cu folos? Piese de M72? Cui? Cate? De unde? Si asa mai departe.

 

Eu am scris la modul general, nu faceam referire la o anumita persoana. Si am scris asa cum am scris "ca sa fiu ontopic" - vis-a-vis de povestea folosirii termenului ataj vs ataÂş.

 

Nu ai cum sa te dai mai ieftin cu comunistele decat cu ceva plastic japonez, oricare ar fi el. Numai aparent piesele sunt mai ieftine iar calitatea lor de (cuvant urat) si manopera necesara pentru efectuarea unei reparatii simple de altfel ar scoate din minti multi oameni normali. De exemplu, schimbul de curea la un FXDX m-a costat mai putin decat un set de manete noi de M72 :))))) (recunosc ca l-am facut singur).

 

Revenim:

 

mi-as dori sa NU mai citesc de acum incolo:

 

-ataj

-ancepator

- v-a merge

- v-or spune

-an cutia de viteze

-minunati in loc de minunatii

 

Si ajunge ca am si altceva de facut azi

 

:banana:

Adauga te rog si mansalierul lui petcu.Si ca sa nu para numai o punere la punct ar trebui puse si variantele corecte.Recte marsharier la Petcu Dan si vine din francezul marcher arrier adica a merge in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Ataj, ataj, ataj - forma asta vad ca are tot mai multi adepti aja ca mai ridic topicul

Dragilor, daca tot inlocuiti S cu j, face-ti-o pana la capat, si invers J cu S

 

atajul se atajeaza si detajeaza

Blocurile au multe etase care s-au obtinut prin atajarea unui etas peste urmatorul etas

la armata ai fost la detajament

Jcoala de maijtri

 

doh

am pus sh inainte dar apare ş

 

Mi-a placut vorba spus de un neamt odata "Limba germana(sau romana) e freeware, adica o folosesti liber si gratuit, dar nu e opensource sa o poti modifica dupa plac"

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce e ala un "ataj"? Care e diferenta intre un "ataş" si un "ataj" ?

ataj e cumva denumirea scurtata pentru ataş de IJ?

 

Il tot vad pomenit, nu sunt eu Pruteanu dar vad ca forma gresita e preluata si perpetuata - nu stiu cum a aparut transformarea dintr-un cuvant care se pronunta usor intr-unul care

se pronunta greu, si nu cred ca a aparut din limba mircă(stiti la ce ma refer, nu mai detaliem)

 

ataş - o chestie care se ataşează la altceva, in cazul nostru la motocicleta.

 

ataj? Cred ca e ca si dizăl dupa dictare.

 

Iertati-mi izbucnirea

Dragut

 

Atas cred ca vinne din franceza de la verbul atacher,a atasa,a alatura.

Tot asa si chiuloasa??in loc de chiulasa,si vibrochen in loc de vilbrochen,cum cred eu ca este corect

 

Ave

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...