Sari la conținut

Greutate cutii (metal si aluminiu)


Postări Recomandate

Salut!

 

Cat cantareste un set de cutii de aluminiu si cat cantareste unul de cutii de metal? Stiu ca variaza in functie de grosimea materialelor dar vreau sa aflu niste cifre, sa imi pot da seama daca diferenta de greutate este doar un moft sau daca intr-adevar merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Cat cantareste un set de cutii de aluminiu si cat cantareste unul de cutii de metal? Stiu ca variaza in functie de grosimea materialelor dar vreau sa aflu niste cifre, sa imi pot da seama daca diferenta de greutate este doar un moft sau daca intr-adevar merita banii.

 

Alu vs plastic? Sau ce intelegi prin cutii de metal? Al = metal si din alte materiale nu stiu sa se faca cutii metalice, nu neg ca s-o putea daca chiar tine cineva... dar nu prea are sens si noima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Densitate specifica Al : 2.7 g/cm3

Densitate specifica Oteluri : 7.85 g/cm3

 

 

Am calculat pentru cutii 48L(fiecare).

Imi ies ~9 kg pentru aluminiu, folosind tabla de 2mm si ~13kg pentru otel, folosind tabla de 1 mm.

Multumesc pentru informatii.

 

Nu-mi ramane decat sa imi confirme cineva ca asta este greutatea aproximativa a doua cutii de AL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am calculat pentru cutii 48L(fiecare).

Imi ies ~9 kg pentru aluminiu, folosind tabla de 2mm si ~13kg pentru otel, folosind tabla de 1 mm.

Multumesc pentru informatii.

 

Nu-mi ramane decat sa imi confirme cineva ca asta este greutatea aproximativa a doua cutii de AL.

 

Esti optimist. Din ce stiu, de exemplu, H&B Alu Standard cele mai mici, de 35 parca au vreo 6kg pe bucata iar H&B Xplorer 30l ( alu + cadru de plastic ) au 4.5kg pe bucata.

 

Ca grosime, cred ca e tabla de aluminiu de 1.5mm la ambele.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e ceva fierul mai si rugineste,oricat grund ai aplica in ceva timp incepe sa infloreasca

alternativa ar fi inoxul,dar cred ca e mai ieftin aluminiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tabla de 1mm pt ipoteticele cutii din fier este dupa mine groasa. Eu am folosit tabla de inox satinat de 0,8 mm. Nu au iesit grele si rezista inca foarte bine dupa 4ani de folosire. Au trecut si prin cateva lovituri usoare care au dus la indoirea colturilor, dar nefiind prea rau le-am indreptat fara nici o urma. Tabla am indoit-o atat sus cat si jos, practic dubland-o pe 15 mm si impreuna cu fundul si rama capacului, care sunt din plastic, a rezultat o intaritura destul de solida.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...