Sari la conținut

HD Dyna corner


Phoenix79
 Share

Postări Recomandate

Eu zic sa te gandesti la modificari numai dupa ce mergi cu ea mai mult; bine ar fi sa mergi in aceeasi perioada si cu ceva similar dar... fara suspensii reglabile, fara dublu disc pe fata, fara suspensii reglabile pe spate, etc.

 

Abia atunci ai sa vezi care sunt diferentele si e posibil sa te razgandesti cu privire la unele modificari. Am avut ocazia sa ma dau cu ceva similar si am ajuns la concluzia ca vreau scaritele la mijloc si nu in fata, dar mai jos decat pozitia lor originala, ca nu as umbla la frane si furca pentru nimic in lume, ca imi place cum nu apuci sa schimbi decat pana la viteaza a doua intre semafoare... :rolleyes:

 

Furca si franele nu vor fi modificate. Deocamdata vreau sa schimb suspensia spate, nu ma intereseaza daca pierd din manevrabilitate. Am sa fac o poza fara coburi, sa vedeti cum arata acum.

 

Inca o poza :)

post-29000-0-12530200-1330190652_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Furca si franele nu vor fi modificate. Deocamdata vreau sa schimb suspensia spate, nu ma intereseaza daca pierd din manevrabilitate. Am sa fac o poza fara coburi, sa vedeti cum arata acum.

 

Inca o poza :)

 

 

Acum, imi spun si eu o parere:

1.amortizoare de 11 sunt ok, dar atunci cand mergi cu pasager(depinde si ce greutate are pasagerul) si prin Romania mai mult... o sa simta bine denivelarile de la noi.

2. am fost invatat asa: cat au amortizoarele standard? - 12 ? Atunci pot pune 11,5 progressive suspension pt pasager sau 11 daca nu te intereseaza

 

Manevrabilitatea nu o pierzi...va sta cu mult mai bine pe curbe cu niste amortizoare bune.

 

Respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca amortizoarele stoc sunt 13. Coborand motorul 2 inch pierzi clearance si freci in curbe cand tragi tare... suspensiile progresive bine inteles ca imbunatatesc "statul pe drum" al motorului. Progresivele de 11 sunt tari ca dracu si in Romania nu te vad bine. Daca mai ai si o sa subtire... o sa-ti blestemi zilele. Pe fostu meu motor progresivele de 11 au stat exact 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca amortizoarele stoc sunt 13. Coborand motorul 2 inch pierzi clearance si freci in curbe cand tragi tare... suspensiile progresive bine inteles ca imbunatatesc "statul pe drum" al motorului. Progresivele de 11 sunt tari ca dracu si in Romania nu te vad bine. Daca mai ai si o sa subtire... o sa-ti blestemi zilele. Pe fostu meu motor progresivele de 11 au stat exact 2 zile.

 

 

la mine la sporster aveam 12 si am pus 11.5, care sunt perfecte; am obtinut spatele mai jos, fiind progresive motocicleta sta altfel pe drum si mai ales in curbe iar sotia nu s-a plans ca o deranjeaza.

 

3 din 3... si am facut anul trecut undeva in jur de 25mii, cu sa badlander ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe poza se vede clar cat de inalt e motorul. Si si aripa e scurtata un pic. Am masurat lungimea suspensiei, e cca 13,5 inch.

Acuma vedeti de ce vreau sa schimb suspensia.

 

Sau mai am varianta - lowering kit 1,75". Dar nu stiu daca e o solutie buna...

post-29000-0-70485500-1330275390_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in vorba:)

 

suspensiile alea strica linia mtorului si sunt primul lucru pe care l-as schimba.si da,"progresivele" sunt cele mai bune din toate pctele de vedere.din cate stiu eu sunt de 2 feluri:simple(mai maleabile) si HD(heavy duty-mai tari).tot din cate stiu eu cele HD sunt folosite de cei carora le place sa isi puna coburi cat sa le incapa tot sifonierul plus o piscina eventual,basca luggage rack d'ala pe spate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum studiez optiunile. Suspensie noua sau "lowering kit". 300$ vs 100$.

:-L

Tot aspectul a fost futut cu taierea aripii.

 

 

si-au cumparat niste prieteni lowering kit si nu au fost multumiti ! unul din ei a patit-o rau; cu bagaje + pasager a ramas fara curent, din cauza unui scurt cauzat de cateva denivelari in urma carora cauciucul a frecat instalatia sub aripa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va da ca va agitati tare aici sa modificati motorul asta. Eu as mai sta putin, as mai aduna bani sau piese si as face totul odata, la iarna viitoare. Ca poate asa iti faci o idee despre cum vrei sa arate, mai vezi pe net o gramada de idei k lumea. Si poate iti faci o idee si de paint job la el. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

@Blackrider - Mersi! notat. Am vorbit cu @Barna, si am decis sa incerc uleiul HD.

 

@connex - :cheers:

 

A sosit coletul de la Metricmotion! Rar mai intalnesti servire si promptitudine ca aici :cheers:

 

Astazi incerc sa montez suspensia, esapamentul si stop spate.

Revin cu noutati.

 

Montat esapament si suspensia progressive. Before-after.

post-29000-0-27113400-1332444493_thumb.jpg

post-29000-0-51795300-1332444525_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Blackrider - Mersi! notat. Am vorbit cu @Barna, si am decis sa incerc uleiul HD.

 

@connex - :cheers:

 

A sosit coletul de la Metricmotion! Rar mai intalnesti servire si promptitudine ca aici :cheers:

 

Astazi incerc sa montez suspensia, esapamentul si stop spate.

Revin cu noutati.

 

Montat esapament si suspensia progressive. Before-after.

No asa low ii sta altfel dar tot nu ne-ai binecuvantat cu un video sa auzim si noi niste muzica! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Blackrider - Mersi! notat. Am vorbit cu @Barna, si am decis sa incerc uleiul HD.

 

@connex - :cheers:

 

A sosit coletul de la Metricmotion! Rar mai intalnesti servire si promptitudine ca aici :cheers:

 

Astazi incerc sa montez suspensia, esapamentul si stop spate.

Revin cu noutati.

 

Montat esapament si suspensia progressive. Before-after.

 

Na, asa daaaa! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Blackrider - Mersi! notat. Am vorbit cu @Barna, si am decis sa incerc uleiul HD.

 

@connex - :cheers:

 

A sosit coletul de la Metricmotion! Rar mai intalnesti servire si promptitudine ca aici :cheers:

 

Astazi incerc sa montez suspensia, esapamentul si stop spate.

Revin cu noutati.

 

Montat esapament si suspensia progressive. Before-after.

Da, o linie frumoasa, acum are alta atitudine.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mersi.

Suspensiile sunt puse asa numai pentru poza, ca prinderile nu-s bune. Producatorul suspensiei zicea ca nu e compatibil cu FXDX din 2000 in sus. Al meu e din 99, asa ca m-am gandit ca va fi bine... Problema minora. Am nevoie de suruburi mai lungi. Am dat deja piesele la strungar.

 

Intre timp am reusit sa inmatriculez mobra :rock:

 

Urmeaza stopul, si mici ajustari la toba ca acum am observat ca nu sunt paralele :laugh:

 

Astept uleiul HD de la @Barna, curat filtrul de aer si ready for action.

 

@IceLord am facut filmulet, dar fiind facut intr-o curte destul de mica si inconjurat de pereti, nu suna ca in realitate. O sa incarc pe Utub si revin.

 

:cheers:

 

Am hotarat sa dau jos vopseaua de pe lateralele rotilor.

Rezultatul dorit: FXDX%20Dyna%20Super%20Glide%20Sport.jpg

 

Si am terminat si cu video:

 

Editat de phoenix27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos frumos, asa muzica mai merge, oricum cat de curand o sa-l aud eu cu urechile mele! Spor la treburile pe care ti le-ai propus sa i le faci! :friends:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...