Sari la conținut

ajutor in alegere


MJR
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor

As dori sa imi iau un maxi scuter si oscilez intre urmatoarele modele:

Suzuki Burgman 400 cmc

Yamaha T-max 500 cmc

Honda Silver Wing 600 cmc

 

Puteti sa ma ajutati sa ma hotarasc?

Va rog cu argumente pro si contra la fiecare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pretentii ai de la utilaj? ce ai mai calarit inainte? pentru ce o sa-l folosesti cel mai des?

 

Dupa mine, Burgmanul e bun pentru utilizarea zilnica, T-max-ul e cel mai sportiv dintre cele 3, iar SW-ul il vad potrivit pentru ture lungi.

 

urmeaza pareri mai avizate de la posesori; din pacate nu e nimeni cu t-max prin zona.

 

da, postez ca sa-mi creasca post-count-ul, pentru ca nu m-am dat cu niciunul din cele 3. Am stat intr-o parcare pe un SW daca se pune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai postat, ai dreptate am uitat niste detalii.

Am avut un Aprilia Atlantic de 125 cmc, comod, dar parca prea mic motorul pt mine. Oricum am avut niste probleme mecanice si m-am gandit sa o schimb.

O folosesc zilnic, cat imi permite timpul, cel mai mult prin oras, rare si scurte iesiri in afara.

Apropo care ar fi consumurile in oras pt modelele scrise de mine, daca stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa ia un aerox, sau ceva de 50cc daca tot il foloseste in oras si face putin tuning, cu kit de 80 si cu transmisie modificata, ajunge sa prinda 110-120.

e mica, e usoara, se impinge usor cand ramai fara benzina si daca e tunata cum trebe se ridica si pe o roata.

 

din categoria mic si al dracului recomand benelli velvet 400.

serios, ia-ti macare 400. chiar daca o sa iesi din oras cu el la paste si la craciun sa ai de ce trage cand faci o depasire si sa nu-ti fie mila s-o tii la 120 cand ai pe unde. cu gabaritul te obisnuiesti si o sa te poti strecura prin trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aerox...daca se gandeste si la ceva de 50 cc,sa isi ia 4timpi

Un piaggio fly de exemplu..

Daca vrei mai multa putere,ii pui un set de 80 cc (Malossi!),o toba (Leovince) si ii mai faci niste modificari...pt. oras nu cred ca ai nevoie de mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati cu mot de 50 ca omul a avut deja 125 si i se parea ca e mic !

 

taticu : de 400 ! pt putere , confort si eventuale deplasari in afara loc .

 

consuma de la 4 la 6 litrii in functie de cum dai in ea si cat o ingrijesti . era unul cu pene p-aici care se lauda si cu un consum mai mic dar .....nu bag mana in foc :lol:

 

du-te in Italia (www.moto.it/usate )si ia un S Burgman de 400 si vino pe el calare in tara ! au pret bun , sunt alergate dar mai merg destul si la al "n" lea proprietar .

sau Germania (www.mobile.ro ) dar putin mai scumpe .

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

ce imi plac mie forumurile astea in care se mai si glumeste

@ anothergxg: am cam 130 kg, ce zici cum ma duce 50-ul cam 50 km?

 

@ Vittore: e o idee la care ma gandesc, sa merg eu in IT dupa motor, mai ales ca sunt din Oradea si e cam 1000-1200 km pana acolo

oricum, momentan sunt in cercetari si inca mai caut pe cineva din RO care vrea sa faca un comision cinstit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati cu mot de 50 ca omul a avut deja 125 si i se parea ca e mic !

 

taticu : de 400 ! pt putere , confort si eventuale deplasari in afara loc .

 

consuma de la 4 la 6 litrii in functie de cum dai in ea si cat o ingrijesti . era unul cu pene p-aici care se lauda si cu un consum mai mic dar .....nu bag mana in foc :lol:

 

du-te in Italia (www.moto.it/usate )si ia un S Burgman de 400 si vino pe el calare in tara ! au pret bun , sunt alergate dar mai merg destul si la al "n" lea proprietar .

sau Germania (www.mobile.ro ) dar putin mai scumpe .

 

bafta

Am si eu un Burgman de 400, si consumul este cel mentionat. Eu am 100 de kg, si face fata cu brio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duce si 50-ul, dar tre' sa fie neaparat albastru. alea negre nu trag asa bine.

 

on-topic, esti destul de aproape si de gherla. arunca un ochi pe motomus.ro si fa-le si o vizita.

sunt suspect de ieftine scuterele, dar se lauda ca dau garantie 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un Burgman de 400, si consumul este cel mentionat. Eu am 100 de kg, si face fata cu brio.

 

care e viteza maxima la care ajunge?

este mai bun cel pe injectie sau cel pe carburator?

 

 

@anothergxg: am vorbit cu ei la telefon vor primi pe week-end ceva burgman de 400 pe injectie

Editat de MJR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e viteza maxima la care ajunge?

este mai bun cel pe injectie sau cel pe carburator?

 

 

@anothergxg: am vorbit cu ei la telefon vor primi pe week-end ceva burgman de 400 pe injectie

Bun din ce punct de vedere la ce te referi? bune sant ambele variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu le-am avut pe amandoua fara probleme , din 2003 se fabrica cu injectie , generatie mai noua dar si cand te-o pocni acolo o lasi ! la carburator mai sufli in jiglere , mai cureti , mai reglezi , injectia doar pe la mecanici autorizati insa ajungi rar si greu .

 

ia ceva dupa 2003 daca poti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu cel pe injectie o sa faca ceve mai putine probleme fata de cel pe carburatie asta privitor la alimentare.

in ceea ce priveste injectia ai un consum ceva mai mic fata de carburatie si ceva putere in plus, dar dupa cum s-a spus nu poti interveni daca se intampla ceva, eu in 2 ani de cand am scuterul am fost nevoit sa intervin pt curatarea carburatorului de 2 ori.

oricum...iti doresc sa ai bafta in gasirea unui scuter fara probleme. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu oricum sunt mai comod, nu imi prea bag degetele pe unde nu imi fierbe oala

deci ramane pe injectie.........

 

merci tuturor pt sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...