Sari la conținut

diode 150 amperi


PiticuBc
 Share

Postări Recomandate

Am vazut acum ceva timp in bazarul Milcov in Bacau. Mai vin duminica unii care mai au asa ceva. Nu mai stiu pretul.

 

 

 

am cautat pe la rusi si nimic

 

Mai ieftin sa cumpere un Inverter

Numai bine

poti da mai multe detalii te rog...de unde se poate lua...la ce pret...ce este acel inverter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu diode un aparat monofazic va livra doar un curent pulsatoriu,polaritatea nu se inversează dar golurile dintre alternanțe deranjează, sudura "împroaÂşcă". Chestia asta cu diodele merge doar la aparate trifazice,mai bine dai banii pe inverterul de sudură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu diode un aparat monofazic va livra doar un curent pulsatoriu,polaritatea nu se inversează dar golurile dintre alternanțe deranjează, sudura "împroaÂşcă". Chestia asta cu diodele merge doar la aparate trifazice,mai bine dai banii pe inverterul de sudură.

Si daca mai tinem seama ca tensiunea scade f. mult la monoalternanta este exclusa sudura neavand tensiunea de amorsare necesara

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Piticu-le, asculta sfaturile celor dinaintea mea. Cumparati un invertor. Pe la Metro au la scor in jur de 1000 roni(zece bulioane vechi). Chiar astazi am vazut pe la Gorbaciov in Constanta unul, pe el scria 200 Amperi, pretul pe la 600 roni. Cit de bun este la treaba, nu stiu. Asta se poate proba. Nu te chinui cu diode, paravinturi si zapezi ca nu merita. La trei lucrari putin mai serioase ai scos banii bagati in el si... gata, ce sa te mai aburesc. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite unul aici cu care poti suda si aluminiu, panoul de control e cel de la avatar. :cheers:

post-15361-0-64748900-1331755374_thumb.jpg

hai sa traiesti...cate bani e...nu mai stiu romana =))=)) :cheers: :cheers: :cheers:

 

Salut. Piticu-le, asculta sfaturile celor dinaintea mea. Cumparati un invertor. Pe la Metro au la scor in jur de 1000 roni(zece bulioane vechi). Chiar astazi am vazut pe la Gorbaciov in Constanta unul, pe el scria 200 Amperi, pretul pe la 600 roni. Cit de bun este la treaba, nu stiu. Asta se poate proba. Nu te chinui cu diode, paravinturi si zapezi ca nu merita. La trei lucrari putin mai serioase ai scos banii bagati in el si... gata, ce sa te mai aburesc. Numai bine.

ai dreptate...eu cand fac bani imi iau....dar amicul meu e putin mai comunist =))=))=)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite unul aici cu care poti suda si aluminiu, panoul de control e cel de la avatar. :cheers:

post-15361-0-64748900-1331755374_thumb.jpg

Costele , ai invatat toate setarile aparatului :)? de ce te dai rotund cu ewm-u ala , baietii nici nu stiu ce este.

 

Presupun ca vor sa construiasca un aparat Tig (argon), unele surse sunt invertoare dar nu toate invertoarele sunt surse Tig.

 

In primul rand pentru inox ai nevoie de amorsarea arcului cu inalta fregventa (HF start) , fara asta e dificil si nu iese o treaba buna. Pe langa HF mai sunt necesare si alte setari pe care sursele SEI nu le au .

 

http://www.depozitudescule.ro/aparate-de-sudura/aparate-de-sudura-tip-tig/gysmi-tig-167hf--aparat-de-sudura-gys-tip-tig/

Asta e cam cel mai ieftin posibil, mai gasesti chinezesti dar nu pot sa recomand.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costele , ai invatat toate setarile aparatului :)? de ce te dai rotund cu ewm-u ala , baietii nici nu stiu ce este.

Salut maestre si tot respectul din partea mea. :cheers: toate setarile nu le-am invatat inca :rusinica: e putin complicat, plus cateva programe, dar nu-i bai ai dau de cap.

Nu am vrut sa ma dau rotund, am vrut sa arat ca se poate lua cu cateva sute de euro aparate bune de sudura.

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut maestre si tot respectul din partea mea. :cheers: toate setarile nu le-am invatat inca :rusinica: e putin complicat, plus cateva programe, dar nu-i bai ai dau de cap.

Nu am vrut sa ma dau rotund, am vrut sa arat ca se poate lua cu cateva sute de euro aparate bune de sudura.

 

Poate ma ajuti si pe mine cu un invertor sau cum naiba so chema...am un aparat de sudura argon trifazat,sudeaza cu sirma de 2 mm lejer.

De la tabla pina la sine pot suda cu el,dar ma intereseaza sa pot suda tabla de aluminiu cu el mai subtire 1mm ceva de genul, cum e la (stoye)

Am inteles ca mai trebuie (convertizor sau cum naiba so chema) la el sa pot suda aluminiu,mai trebuie si alt furtun cu cap special pt.aluminiu din cite am inteles.

Am montat alt cap la el sa pot suda cu sirma de 0.8 mm, ca capul original era pt.sirma de 2 mm

E trifazata jucaria

 

:cheers:

post-20619-0-83702800-1331929703_thumb.jpg

post-20619-0-39081600-1331929717_thumb.jpg

post-20619-0-46568700-1331929728_thumb.jpg

post-20619-0-28269900-1331929736_thumb.jpg

post-20619-0-99079600-1331929744_thumb.jpg

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

friday.gif iti dau cand vrei tu cateva sute pe tetrixu ala :)

 

@dany, table de 1mm cu o sursa mig-mag e cam dificil (cu ce ai acolo), daca merita investitia cumpara o sursa Tig ac/dc

 

Merita zic eu,nu strica sa fie linga casa un aparat pt sudat aluminiu, nu ma mai plimb cu ce am de sudat de colo colo.

Buba e ca nu stiu exacat ca sa caut, sau ce model mai exact, de asta am nevoie de un sfatul unui cunoscator in domeniu.(eu sint la inceput cu sudura,am de invatat multe inca)

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita zic eu,nu strica sa fie linga casa un aparat pt sudat aluminiu, nu ma mai plimb cu ce am de sudat de colo colo.

Buba e ca nu stiu exacat ca sa caut, sau ce model mai exact, de asta am nevoie de un sfatul unui cunoscator in domeniu.(eu sint la inceput cu sudura,am de invatat multe inca)

 

:cheers:

In principiu sant ft scumpe aparatele cu care poti suda aluminiu, cel mai ieftin pe care l-am vazut eu 1800 euro AC/DC, de fabricatie Spaniola marca 'Gala-Gar' aparat destul de bunicel, nu recomand kinezarii, MIG-MAG la fel de scumpe nu cred ca merita investitia, numai daca ai de lucru.

 

intra pe www.ewm-group.com....sa-ti faci o idee. :cheers:

 

friday.gif iti dau cand vrei tu cateva sute pe tetrixu ala :)

,600 euro. cam asa ar arata pretul daca ar fi sa-l vand.

sanatate maxima :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita zic eu,nu strica sa fie linga casa un aparat pt sudat aluminiu, nu ma mai plimb cu ce am de sudat de colo colo.

Buba e ca nu stiu exacat ca sa caut, sau ce model mai exact, de asta am nevoie de un sfatul unui cunoscator in domeniu.(eu sint la inceput cu sudura,am de invatat multe inca)

 

:cheers:

 

Cel mai ieftin iesi cu un pistolet special pentru aluminiu care merge pe aparatul tau, se numeste "spool gun" si arata ca asta din poza, poti folosi role mici de aluminiu, iti mai trebuie si o butelie separata de Argon , acum ai corgon sau CO2. Oricum table de 1 mm cap la cap nu cred ca reusesti sa sudezi, de la 2-3 mm pana pe la 5mm , poate 6 cu preincalzire.

Acum ieftin nu inseamna cativa poli.. un spool gun incepe pe la 300E (amperaj mic) si poate trece de 1500E

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai ieftin iesi cu un pistolet special pentru aluminiu care merge pe aparatul tau, se numeste "spool gun" si arata ca asta din poza, poti folosi role mici de aluminiu, iti mai trebuie si o butelie separata de Argon , acum ai corgon sau CO2. Oricum table de 1 mm cap la cap nu cred ca reusesti sa sudezi, de la 2-3 mm pana pe la 5mm , poate 6 cu preincalzire.

Acum ieftin nu inseamna cativa poli.. un spool gun incepe pe la 300E (amperaj mic) si poate trece de 1500E

 

 

Macaronarii de unde am luat aparatul, mi-au spus exact sa cumpar asa un pistol cum ai pus tu poza,tre sa mai caut ce mai trebuie legat la el.

Am sa cauat tot in Italia probabil totate nebuniile ce trebuie,am o gramada de rude acolo,tot prin ei am luat si aparatul cu compresor la pachet.

Aparatul si compresorul m-au costat foarte putin( mai mult transportul decit ele..am dat un simson la schimb),merita o mica investitie pt.ce am eu nevoie, voi folosi aparatul ocazional orcum.

 

ms.mult :cheers:

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...